Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Aktualności Transport alkoholu kurierem

Transport alkoholu kurierem

...

Transport alkoholu kurierem

Anita Szelech   •   13.12.2022   •   2 min czytania

Czy można wysłać alkohol firmą kurierską?

Nadawanie poprzez serwis epaka.pl przesyłek zawierających alkohol (a także z wyrobami tytoniowymi oraz e-papierosami) nie jest możliwe. Główny powód stanowi to, że na gruncie przepisów polskiego prawa towary objęte akcyzą są dla osób nieposiadających specjalnych uprawnień całkowicie wyłączone z transportu, niezależnie od zapisów w regulaminach konkretnych przewoźników.

Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że szklane butelki, w których znajduje się alkohol, mogą podczas standardowego transportu ulec stłuczeniu, co stwarza ryzyko uszkodzenia innych paczek, a także samego pojazdu kurierskiego. Należy również pamiętać, że alkohol jest substancją łatwopalną, co sprawia, że jego nieodpowiedni (bez prawidłowego zabezpieczenia) transport obarczony jest ryzykiem pożaru.

Powyższe kwestie nie oznaczają jednak, że wysyłka alkoholu kurierem nie jest w ogóle możliwa. Jednak możliwość jego wysyłki zarezerwowana jest dla osób spełniających określone kryteria.

Kto może wysyłać alkohol kurierem?

Wysyłać alkohol mogą podmioty (zazwyczaj firmy), które posiadają ważną licencję na obrót takimi towarami, a także zawarły indywidualną umowę z daną firmą kurierską. Zazwyczaj w takiej umowie wskazane są konkretne warunki, jakie musi respektować osoba nadająca przesyłki z alkoholem.

Należy pamiętać, że wysyłanie alkoholu w ramach standardowej przesyłki (nie mając licencji na obrót takim towarem oraz podpisanej specjalnej umowy z przewoźnikiem) może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli pracownicy firmy kurierskiej stwierdzą, że w przesyłce znajduje się alkohol, albo gdy dojdzie do stłuczenia butelki/wycieku, to taka paczka trafi do utylizacji, natomiast nadawca musi liczyć się z tym, że zostanie obciążony karą za wysłanie przedmiotu wyłączonego z transportu. 

Prawidłowe pakowanie alkoholu w przesyłce

Jeżeli spełniasz wskazane powyżej kryteria uprawniające do wysyłki alkoholu za pośrednictwem kuriera, to na pewno zastanawiasz się, jak odpowiednio zabezpieczyć taką przesyłkę.

Podstawą przy pakowaniu alkoholu do wysyłki jest gruby karton prostopadłościenny o regularnych, niepozaginanych kątach. W takim kartonie należy umieścić butelki z alkoholem, które powinny być, każda z osobna, owinięte folią bąbelkową lub innym materiałem zapewniającym właściwą amortyzację. Aby uniknąć przemieszczania się owiniętych butelek w środku paczki, można je ze sobą skleić przy użyciu taśmy klejącej, a puste przestrzenie w kartonie wypełnić wypełniaczami (papier, folia bąbelkowa). Następnie pudełko należy dokładnie zakleić. Na tak przygotowanej przesyłce umieszczamy nalepki z komunikatem typu „nie rzucać”, „delikatnie” czy „szkło” (najlepiej na każdej ścianie kartonu) oraz etykietę nadawczą. I to wszystko, przesyłka jest gotowa do transportu!

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę