Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Aktualności Sprawdź co składa się na cenę przesyłki

Sprawdź co składa się na cenę przesyłki

...

Sprawdź co składa się na cenę przesyłki

Anita Szelech   •   28.11.2022   •   4 min czytania

Koszt przesyłki kurierskiej

Podstawowym składnikiem ceny wysyłki towarów za pośrednictwem firmy transportowej jest tzw. cena bazowa, która jest bezpośrednio zależna od wagi oraz gabarytów paczki. Każdy rodzaj przesyłki (koperta, paczka, półpaleta/paleta) posiada swoje limity rozmiarowe oraz wagowe, którym odpowiada różnica w cenie nadania paczki.

Ceny różnicują się również w stosunku do formy zapakowania przesyłki. Jeśli zapakujesz przedmiot w karton prostopadłościenny, to wtedy w grę wchodzi przesyłka standardowa. W przypadku takiego zapakowania przedmiotu, w którym jego nieregularny kształt jest widoczny za zewnątrz, jedyną możliwością jest przesyłka niestandardowa, której koszt jest wyższy.

Jeszcze innym czynnikiem jest to, czy przesyłka jest wysyłana za granicę, czy do miejsca w obrębie kraju. Jeśli chodzi o przesyłki międzynarodowe, dodatkowym elementem wpływającym na cenę jest szybkość dostarczenia paczki (szybsza dostawa w ramach przesyłki lotniczej i wolniejsza w ramach przesyłki ekonomicznej). Nie można też zapominać o dodatkowych usługach (np. ubezpieczenie, pobranie), których wybór wpływa na wzrost kosztów wysyłki.

W końcu należy wspomnieć o niejako zewnętrznych czynnikach, które kształtują ostateczny koszt nadania paczki. Mowa tutaj o opłacie paliwowej, kosztach zatrudnienia pracowników, czy kosztach eksploatacji pojazdów. Te składniki są zależne np. od wysokości cen surowców energetycznych czy od poziomu inflacji, czyli najprościej ujmując ogólnego wzrostu cen.

Dlaczego wzrósł koszt wysyłki paczki? Jaka jest teraz cena paczki?

W ostatnim czasie większość przewoźników wprowadziła korekty do swoich cenników i podwyższyła znajdujące się w nich ceny wysyłki towarów. Ujmując najogólniej, jest to związane z obecną sytuacją gospodarczą na świecie.

Panuje kryzys energetyczny objawiający się rosnącymi cenami surowców energetycznych (m.in. paliwa). W zasadzie we wszystkich państwach bardzo szybko wzrasta inflacja. Te zjawiska bezpośrednio oddziałują na opisywane powyżej „niestałe” (znajdujące się poza tzw. ceną bazową) składniki ceny przesyłek kurierskich (wysokość opłaty paliwowej, koszty zatrudnienia oraz utrzymania floty transportowej). Jest to dość jasny schemat: jeśli ogólny poziom cen paliw znacznie wzrasta, to musi znaleźć to swoje odbicie w końcowym koszcie wysyłki paczki, aby firma kurierska tankując flotę swoich pojazdów, nie ponosiła strat. Podobnie jest w przypadku zarobków pracowników. Odpowiedzią na ogólny wzrost cen produktów i usług (inflację) jest zwiększenie średniego poziomu płac. Firma kurierska, aby zamortyzować wzrost kosztów utrzymania kadry pracowniczej, musi podnieść ceny swoich usług.

W kontekście zmieniających się cen przesyłek kurierskich nie bez znaczenia jest rosnące zainteresowanie usługami e-commerce. Z każdym rokiem kupujemy coraz więcej towarów zdalnie, za pośrednictwem internetu. Taka forma nabywania produktów w bardzo szybkim tempie wzmaga popyt na usługi kurierskie. Często rynek pracownika nie jest w stanie odpowiednio szybko odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie kadrowe firm kurierskich. Z tego powodu przewoźnicy mogą odczuwać braki kadrowe, co z kolei wpływa na wzrost kosztów przesyłek.

Czy koszty przesyłek ponownie pójdą w górę?

Kwestia ewentualnego dalszego wzrostu cen usług uzależniona jest od tego, jak będzie wyglądać sytuacja gospodarcza. Jeśli ceny paliw będą nadal wzrastać, to należy spodziewać się również wzrostu cen przesyłek kurierskich. Analogicznie wygląda to w przypadku inflacji. Jeśli nie ulegnie ona spowolnieniu, to z pewnością znajdzie to swoje odzwierciedlenie we wzroście cen usług kurierskich. Należy jednak zauważyć, że zmiana może również podążać w drugą stronę – ceny przesyłek mogą spaść, jeśli sytuacja gospodarcza znacząco się poprawi.

Zaoszczędź pomimo rosnących cen

„Tanio, szybko i bezproblemowo” – to marzenie każdej osoby, która chce nadać przesyłkę. Dzięki epaka.pl może się ono spełnić. Razem z nami błyskawicznie porównasz ceny przesyłek u wielu różnych przewoźników i wybierzesz tę najkorzystniejszą. Wystarczy wpisać do formularza niezbędne dane (adres nadania i odbioru, wagę i rozmiary paczki), aby poznać możliwości nadania paczki.

Po wyborze najlepszej opcji wystarczy opłacić zamówienie, wygenerować list przewozowy i po przygotowaniu przesyłki oczekiwać na przyjazd kuriera albo udać się do stacjonarnego punktu epaka.pl.

Jako serwis usług kurierskich dbamy o to, by zapewnić klientom możliwie najlepsze rozwiązania. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, chciałbyś się dowiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze przewoźnika – zapraszamy do kontaktu: https://www.epaka.pl/kontakt.

Cennik przesyłek kurierskich dostępny jest na naszej stronie internetowej: https://www.epaka.pl/cennik-przesylek.

W celu uzyskania indywidualnych cenników dla firm zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta: https://www.epaka.pl/kontakt

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę