Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki Jak zapakować paczkę do wysyłki?

Jak zapakować paczkę do wysyłki?

...

Jak zapakować paczkę do wysyłki?

Redakcja epaka.pl   •   03.12.2018   •   3 min czytania

Czy wiesz, jak prawidłowo zapakować paczkę do wysyłki? Wiele osób uważa, że to proste zadanie. Jednak jak się okazuje w praktyce, nie każdy nadawca pakuje swoją przesyłkę w sposób poprawny, a zatem gwarantujący bezpieczeństwo przesyłki i dający pewność, że jej zawartość dotrze do adresata w nienagannym stanie. Zatem zanim przygotujesz swoją paczkę dla kuriera, sprawdź, jak to zrobić najlepiej. I pamiętaj, że za prawidłowe przygotowanie paczki do transportu odpowiada nadawca!

Kartony do pakowania, czyli odpowiednie opakowanie zewnętrzne

Przygotowując paczkę do wysyłki, warto zaopatrzyć się w odpowiednie opakowanie zewnętrzne. Najlepiej sprawdzi się tutaj odpowiednio duży karton do pakowania. Upewnij się, że wybrane pudło jest wystarczająco obszerne, aby pomieścić całą zawartość przesyłki. Tutaj warto sięgnąć po profesjonalne, a nie przypadkowe rozwiązania. Specjalne kartony przeznaczone do pakowania przesyłek i ich transportu są przede wszystkim trwałe i uniemożliwiają wysunięcie się zawartości przesyłki na zewnątrz. Kartony tego typu zapewniają wygodne pakowanie przesyłek, bezpieczny transport do adresata, a także bezpieczny ewentualny zwrot przesyłki. O czym powinieneś pamiętać na tym etapie pakowania paczki?

  1. Jeśli wysyłany przedmiot ma nieregularne kształty, zabezpiecz go przed ewentualnym przesuwaniem się w kartonie, do jakiego może dojść podczas transportu. Tutaj przyda się m.in. folia bąbelkowa lub tzw. wypełniacze wolnych przestrzeni w postaci specjalnego granulatu (piankowe chipsy), doskonale chroniące przesyłki podczas transportu przed ewentualnym uszkodzeniem.
  2. Pamiętaj, że paczka po zapakowaniu powinna mieć regularne kształty. Zawartość kartonu nie może z niego w żaden sposób wystawać.
  3. Do owijania kartonu i jego zamknięcia użyj solidnej taśmy klejącej (pakowej!).
  4. Wysyłając przesyłkę paletową, pamiętaj, że zawartość nie może wystawać poza obręb palety. Cięższe elementy ułóż na spodzie palety, a lżejsze na wierzchu. Postaraj się równomiernie rozmieścić poszczególne elementy tak, aby paleta była stabilna. Całość najlepiej trwale przymocuj do palety, używając do tego takich rozwiązań, jak taśma bindująca oraz folia stretch.
  5. Wysyłając przesyłkę w postaci arkuszy papieru (np. plakat), możesz skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim są tuby kartonowe.

Folia ochronna przyda się do zabezpieczania rzeczy ze szkła i innych kruchych materiałów

Dlatego przed spakowaniem tego typu delikatnych elementów do kartonu, starannie je owiń. Ochronna folia bąbelkowa skutecznie zabezpieczy wrażliwe na transport i wstrząsy przedmioty przed uszkodzeniem. Do owijania warto użyć jak najwięcej tego typu materiałów amortyzujących, co pozwoli unieruchomić przesyłkę wewnątrz kartonu i zapobiegnie jej przesuwaniu się podczas transportu. 

Znakomitym rozwiązaniem w zabezpieczaniu delikatnych przedmiotów na czas transportu są przekładki tekturowe. Tektura sprawdza się jako warstwa oddzielająca wzajemnie przedmioty od siebie, np. szklane butelki.

Opakowanie na jeden raz

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Otóż pamiętaj, że raz wykorzystane opakowanie (kartony do pakowania), nie powinno być używane ponownie, nawet jeśli prezentuje się całkiem dobrze. Karton pakowy ma określoną wytrzymałość, która podczas jednorazowego transportu zostaje mocno zredukowana i pudło takie po prostu nie gwarantuje swoich właściwości podczas kolejnych zastosowań. Nie warto ryzykować uszkodzenia przesyłanych rzeczy, sięgając po takie właśnie zużyte opakowanie.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę