Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki Jak zabezpieczyć zawartość paczki przed uszkodzeniem?

Jak zabezpieczyć zawartość paczki przed uszkodzeniem?

...

Jak zabezpieczyć zawartość paczki przed uszkodzeniem?

Redakcja epaka.pl   •   03.12.2018   •   3 min czytania

Zanim zapakujesz i wyślesz swoją paczkę, dobrze przygotuj się do tego zadania. To bowiem od Ciebie, a dokładnie od sposobu spakowania i zabezpieczenia przesyłki, zależy to, czy zawartość paczki bezpiecznie i w nienaruszonym stanie dotrze do adresata. Nie tylko szkło i materiały kruche, ale w zasadzie każdy przesyłany przedmiot powinien zostać tak zabezpieczony i zapakowany, aby wyeliminować ryzyko jego uszkodzenia podczas transportu. Tutaj przyda Ci się kilka konkretnych rzeczy, które pomogą w skutecznym zabezpieczeniu paczki.

Kartony do pakowania

Kartonowe pudełka to podstawa w pakowaniu i zabezpieczaniu przesyłanych przedmiotów. Wybrany karton powinien być nowy (wielokrotne używane kartony do pakowania nie zabezpieczają w pełni przesyłanego towaru, bowiem tracą swoje pierwotne właściwości!) i odpowiednio duży, aby swobodnie pomieścić rzeczy, które zamierzamy przesłać w paczce. Pamiętaj, że zawartość kartonu nie powinna bezpośrednio stykać się z jego wewnętrznymi ściankami. Z kartonu nie może także w żaden sposób wystawać zawartość przesyłki.

Wybierając kartonowe pudełka, warto sięgać po rozwiązania specjalnie przeznaczone do transportu paczek. Tego typu kartony są bowiem odpowiednio wytrzymałe i gwarantują bezpieczeństwo przesyłki. Do trwałego zamykania kartonowych pudeł służą odpowiednie pakowe taśmy klejące.

Folia stretch

Folia stretch to sprytne rozwiązanie, które będzie niezbędne np. podczas realizacji przesyłki paletowej. W tym wypadku elementy przesyłki odpowiednio rozmieszczone na palecie w taki sposób, aby zapewnić całości pełną stabilność (cięższe elementy na górze, lżejsze na dole w równomiernym rozkładzie na całej powierzchni palety), powinny zostać trwale przymocowane do palety za pomocą taśmy bindującej oraz właśnie folii stretch. Folia stretch dobrze ochroni także przesyłkę paletową przed działaniem wilgoci, deszczu oraz przed brudem.

Innym elementem doskonale poprawiającym bezpieczeństwo przesyłek paletowych są...

Taśmy spinające

Taśmy spinające (mocujące) pozwalają na bezpieczne, mocne i niezawodne spięcie ładunku na palecie podczas każdego rodzaju transportu. Wybierając taśmy spinające, należy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość (najpewniej jest dostosować ten parametr do ciężaru transportowanego ładunku). Wśród samych taśm spinających możesz wybrać elastyczne i odporne na działanie warunków atmosferycznych taśmy poliestrowe, polecane do ładunków niestabilnych taśmy tkane oraz sztywniejsze taśmy kompozytowe.

Rozwiązaniem niezbędnym zarówno w zabezpieczaniu palet, jak i w zabezpieczaniu zwyczajnych paczek jest...

Napinacz do taśmy

Napinacz to podstawowe narzędzie służące do spinania taśmy, zarówno polipropylenowej, jak i poliestrowej. Stosowanie napinacza w połączeniu z drucianymi lub plastikowymi zapinkami umożliwia bardzo dobre zabezpieczenie przewożonego towaru. Ładunek w czasie transportu jest stabilny i mniej podatny na uszkodzenia. Napinacz zda egzamin w przypadku pakowania i zabezpieczania zarówno przesyłek paletowych, jak i standardowych paczek w kartonowych pudełkach.

Folia ochronna i wypełniacze wolnych przestrzeni

Na koniec coś do skutecznego zabezpieczenia:

  • przedmiotów o nietypowym kształcie,
  • przedmiotów ze szkła,
  • przedmiotów kruchych, delikatnych, wrażliwych na wstrząsy.

To oczywiście folia bąbelkowa, której właściwości amortyzujące wstrząsy świetnie zabezpieczą zawartość przesyłki przed uszkodzeniem. Poza tym tego typu ochronna folia bąbelkowa przyda się, jeśli przesyłany przedmiot posiada nietypowe kształty i istnieje ryzyko, że będzie przesuwał się podczas transportu w kartonie.

Pamiętaj, że jeśli kartonowe pudełko jest większe od przedmiotu, który zamierzasz przesłać, istnieje ryzyko, że przesuwając się podczas transportu, ulegnie on uszkodzeniu. Dlatego warto w takiej sytuacji sięgnąć po tzw. wypełniacze wolnych przestrzeni. Może to być wspomniana już folia bąbelkowa lub np. specjalny, styropianowy granulat.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę