Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki List, paczka czy paleta? Poznaj między nimi różnice

List, paczka czy paleta? Poznaj między nimi różnice

...

List, paczka czy paleta? Poznaj między nimi różnice

Redakcja epaka.pl   •   06.07.2018   •   2 min czytania

Nadawanie przesyłek to jedna z najbardziej popularnych czynności w XXI wieku. Korzystają z niej nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne. Poznaj różnice między poszczególnymi rodzajami przesyłek.

Kiedy przesyłka określana jest jako list?

Przesyłka listowa to nic innego jak produkt przesyłany w kopercie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że nie musi on dotyczyć dokumentacji. Wszystko, co zmieści się w kopercie i pozwoli na bezpieczny transport, uznawane jest za przesyłkę listową. Co możemy więc przesłać poza klasycznymi dokumentami? Ta forma opakowania najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich przedmiotów. Do najpopularniejszych należą ubranka dla dzieci, różnego rodzaju akcesoria modowe jak apaszki czy paski, a nawet biżuteria. Możliwości przesłania towaru w kopercie to oszczędność pieniędzy – należy bowiem pamiętać, że im większy wymiar lub wagę ma produkt, tym wyższa będzie cena za jego transport.

Paczka standardowa i niestandardowa

Paczka to jedna z najpopularniejszych form przesyłania towaru. W tym wypadku dany przedmiot pakowany jest najczęściej w karton i zabezpieczany taśmą samoprzylepną przed niechcianym otworzeniem. Paczka jest droższa od listu, ale znajduje zdecydowanie szersze zastosowanie. Jak każdy przesyłany towar ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest waga. W firmach kurierskich pojedyncza paczka nie powinna przekroczyć wagi 30 kg. Oczywiście w zależności od wybranego przewoźnika wartość ta może się różnić, dlatego warto zweryfikować to przed spakowaniem towaru. W przypadku paczek występują również ograniczenia związane z jej rozmiarem. Najczęściej wytyczne te dotyczą długości, która wynosi około 150 cm. Należy bowiem pamiętać, że paczka to nie tylko towar zapakowany w karton. Przedmioty o nieregularnych kształtach, bardzo długie lub o innych niestandardowych rozmiarach owijane są najczęściej elastyczną folią stretch, która chroni zawartość nie tylko przed uszkodzeniami, ale również niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych.

Wykorzystanie palet w transportach

Firmy korzystają często z możliwości, jakie daje wysyłka towaru na paletach. W tym wypadku może być to zarówno pojedynczy produkt, jak i kilkadziesiąt mniejszych ułożonych na jednej podstawie. W takim wypadku należy również zwrócić uwagę na wagę całkowitą. W zależności od firmy kurierskiej może ona wynosić od 700 kg do nawet 1000 kg. Najczęściej spotykane są tzw. euro palety o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm. Należy również pamiętać, aby do całkowitej wagi przesyłki doliczyć ciężar palety, który wynosi około 25 kg. Ładunek transportowany w taki sposób jest dodatkowo zabezpieczany przed wszelkimi uszkodzeniami. W tym celu najczęściej stosuje się przezroczyste folie stretch, które pozwalają dodatkowo na sprawdzenie zawartości bez konieczności rozpakowywania całej palety.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę