Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki Co to jest waga gabarytowa?

Co to jest waga gabarytowa?

...

Co to jest waga gabarytowa?

Redakcja epaka.pl   •   09.06.2014   •   2 min czytania

Waga gabarytowa, inaczej waga objętościowa, określana także jako waga przelicznikowa (przeliczeniowa), przestrzenna czy wymiarowa, to coś, z czym większość z nas nie ma na co dzień do czynienia. Z tego rodzaju pojęciem spotykamy się najczęściej dopiero wówczas, gdy przychodzi nam nadać przesyłkę kurierską. Okazuje się, że bardzo często traktujemy wagę towaru i jego wymiary jako dwa zupełnie odrębne i nie mające ze sobą bezpośredniego związku terminy. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Waga gabarytowa znajduje zastosowanie w przypadku przesyłek, które są lekkie, ale mają duże wymiary i przez to zajmują dużo przestrzeni w samochodzie dostawczym przewoźnika. Kurierzy mają różne metody jej przeliczania, jednak wszystkie prowadzoną do dopasowania wagi do rozmiarów przesyłki.

Obliczanie wagi - najbardziej powszechny przelicznik

Jak już wspomnieliśmy, poszczególni przewoźnicy stosują różne metody przeliczania, mające na celu uzyskanie wagi gabarytowej danej przesyłki. Z pewnością najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną jest ta wykorzystująca przelicznik 1:5000. W praktyce przelicznik taki mówi nam, że aby otrzymać wagę gabarytową danej paczki, należy pomnożyć jej wymiary, tj. długość, szerokość i wysokość, a następnie otrzymany wynik podzielić przez 5000. Uzyskana wartość to waga gabarytowa paczki w kilogramach.

Przesyłki gabarytowe

Gabaryty to inaczej maksymalne wymiary zewnętrze danego obiektu. Zatem gabaryty paczek oznaczać będą ich długość, wysokość i szerokość. Termin ten ma zastosowanie m.in. w sytuacji określania tego, czym jest paczka lub przesyłka gabarytowa.

Otóż jeśli cena przewozu naszej paczki lub przesyłki zależy od wielkości opakowania, a nie wagi, w takim przypadku mamy do czynienia właśnie z paczką/przesyłką gabarytową. I tutaj pojawia się wspomniana wcześniej waga objętościowa, która pozwoli nam określić koszt transportu przesyłki gabarytowej.

Wagi gabarytowe dla poszczególnych przewoźników

Do wyceny brana jest pod uwagę waga wyższa, rzeczywista lub gabarytowa.

FedEx:
Dł. x szer. x wys. / 4000 = waga w kg

UPS:
Dł. x szer. x wys. / 5000 = waga w kg

DPD:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

DHL:
Dł. x szer. x wys. / 4000 = waga w kg

InPost:
dł. x szer. x wys / 6000 = waga w kg


GLS
(maks. wymiary: dł. 200cm, wys. 60cm szer. 80cm, dł. + obwód: 300cm)

W przypadku kiedy przesyłka przekracza wagę, gabaryty oraz jej zawartością jest jedna z wymienionych pozycji to dopłata jest mnożona x 3. W przypadku kiedy przekroczona byłaby waga i gabaryty to dopłata jest podwójna. Do wyceny brana jest pod uwagę tylko waga rzeczywista.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę