Masz pytania? Skontaktuj się z nami! +48 666 999 392 bok@epaka.pl
Chcesz zamówić kuriera przez telefon? Zadzwoń pod nr: +48 732 480 000
Strona główna / Poradnik kurierski

Poradnik kurierski

Najpopularniejsze tematy


Opłaty Paliwowe

Opłata paliwowa to procentowa dopłata doliczana do ceny przesyłki zależna od aktualnych cen paliw. Każdy przewoźnik indywidualnie określa wysokość dopłaty na podstawie własnych procedur. Cenniki w serwisie epaka.pl mają już wliczoną opłatę paliwową.

Dopłaty paliwowe obowiązujące od 01.11.2018:

FedEx 16,00%
DHL 16,50%
DPD 14,10%
Geis 23,20%
GLS 12,00%
UPS 12,00%
Inpost Kurier 8,00%
Opłaty paliwowe obowiązujące do 31.10.2018:

FedEx 13,00%
DHL 15,50%
DPD 10,00%
Geis 20,00%
GLS 10,00%
UPS 9,00%
Inpost Kurier 8,00%


 

Jak pakować opony?

Wysyłka opon zależnie od firmy kurierskiej i zgodnie z jej wytycznymi daje możliwość traktowania ich jako paczki standardowej. Zależnie od firmy kurierskiej są różne wytyczne, które można sprawdzić pod poniższymi linkami.

FedEx - kliknij

DHL - kliknij

DPD - kliknij

Pocztex24 - kliknij

Co to jest waga gabarytowa?

Waga gabarytowa, inaczej waga objętościowa, określana także jako waga przelicznikowa (przeliczeniowa), przestrzenna czy wymiarowa, to coś, z czym większość z nas nie ma na co dzień do czynienia. Z tego rodzaju pojęciem spotykamy się najczęściej dopiero wówczas, gdy przychodzi nam nadać przesyłkę kurierską. Okazuje się, że bardzo często traktujemy wagę towaru i jego wymiary jako dwa zupełnie odrębne i nie mające ze sobą bezpośredniego związku terminy. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Waga gabarytowa znajduje zastosowanie w przypadku przesyłek, które są lekkie, ale mają duże wymiary i przez to zajmują dużo przestrzeni w samochodzie dostawczym przewoźnika. Kurierzy mają różne metody jej przeliczania, jednak wszystkie prowadzoną do dopasowania wagi do rozmiarów przesyłki.

Obliczanie wagi - najbardziej powszechny przelicznik

Jak już wspomnieliśmy, poszczególni przewoźnicy stosują różne metody przeliczania, mające na celu uzyskanie wagi gabarytowej danej przesyłki. Z pewnością najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną jest ta wykorzystująca przelicznik 1:5000. W praktyce przelicznik taki mówi nam, że aby otrzymać wagę gabarytową danej paczki, należy pomnożyć jej wymiary, tj. długość, szerokość i wysokość, a następnie otrzymany wynik podzielić przez 5000. Uzyskana wartość to waga gabarytowa paczki w kilogramach.

Przesyłki gabarytowe

Gabaryty to inaczej maksymalne wymiary zewnętrze danego obiektu. Zatem gabaryty paczek oznaczać będą ich długość, wysokość i szerokość. Termin ten ma zastosowanie m.in. w sytuacji określania tego, czym jest paczka lub przesyłka gabarytowa.

Otóż jeśli cena przewozu naszej paczki lub przesyłki zależy od wielkości opakowania, a nie wagi, w takim przypadku mamy do czynienia właśnie z paczką/przesyłką gabarytową. I tutaj pojawia się wspomniana wcześniej waga objętościowa, która pozwoli nam określić koszt transportu przesyłki gabarytowej.

Wagi gabarytowe dla poszczególnych przewoźników

Do wyceny brana jest pod uwagę waga wyższa, rzeczywista lub gabarytowa.

Geis:
Dł. x szer. x wys. / 10000 = waga w kg

FedEx:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

UPS:
Dł. x szer. x wys. / 5000 = waga w kg

DPD:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

DHL:
Dł. x szer. x wys. / 4000 = waga w kg

InPost:
dł. x szer. x wys / 6000 = waga w kg


GLS
(maks. wymiary: dł. 200cm, wys. 60cm szer. 80cm, dł. + obwód: 300cm)

W przypadku kiedy przesyłka przekracza wagę, gabaryty oraz jej zawartością jest jedna z wymienionych pozycji to dopłata jest mnożona x 3. W przypadku kiedy przekroczona byłaby waga i gabaryty to dopłata jest podwójna. Do wyceny brana jest pod uwagę tylko waga rzeczywista.

Jak pakować przesyłkę?

Dobrze spakowany przedmiot to podstawa w usługach transportu rzeczy. Prawidłowo pakując swoją paczkę zwiększamy szansę na to, że towar dojdzie do odbiorcy nieuszkodzony. W przypadku złego doboru opakowania i dodatkowych zabezpieczeń, istnieje duże ryzyko, że towar dojdzie zniszczony.

Do standardowych opakowań należą kartony oraz foliopaki. Jednak one same nie zapewniają, że wysyłany przedmiot dojdzie w całości. Dobrym sposobem jest zastosowanie tzw. wypełniaczy, które dodatkowo zabezpieczą towar. Do takich wypełniaczy można zaliczyć folie bąbelkowe, styropian, papier, gąbki, chipsy, poduszki powietrzne.

Trzeba również zwracać uwagę jaki wypełniacz dodajemy do przesyłki. Może dojść do sytuacji kiedy poprzez zły wybór, wypełniacz nie zabezpieczy przedmiotu, a dodatkowo spowoduje, że waga i gabaryt paczki się zwiększy co może wpłynąć na koszt wysyłki kurierskiej.

Przesyłki niestandardowe

Przesyłka niestandardowa - co to właściwie jest? Otóż istnieje kilka kluczowych cech, które wyróżniają przesyłki kurierskie niestandardowe. Jeśli Twoja paczka posiada takie cechy, z pewnością jest to przesyłka niestandardowa.

Najkrócej definiując przesyłkę niestandardową możemy sięgnąć po stwierdzenie, że tego typu przesyłki po prostu nie można zapakować w kartonowe pudełko o regularnych kształtach. Jeśli jednak chcemy być bardziej precyzyjni, powinniśmy w tym miejscu dodać, że paczka niestandardowa:

nie jest zapakowana w standardowy karton (pudło kartonowe) o kształcie regularnego prostopadłościanu,

posiada nieregularne, nietypowe kształty,

przekracza rozmiary wskazane przez przewoźnika, jako standardowe,

wystają z niej jakieś elementy,

posiada dodatkowe oznakowanie specjalne, np. "góra/dół", "Uwaga szkło", itp.;

jej obciążanie rozkłada się nierównomiernie,

jest bardzo ciężka.

Zatem przesyłki niestandardowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że przekraczają standardowe wymiary wyznaczone przez firmy kurierskie w ich regulaminach realizacji usług przewozowych. Ponadto przesyłki niestandardowe często posiadają nieregularne, owalne kształty lub wystające elementy mogące uszkodzić inne paczki w transporcie. Także w sytuacji, w której źle dobierzemy opakowanie do naszej przesyłki, co będzie znacznym utrudnieniem pracy kuriera, nasza paczka może zostać uznana za niestandardową.

Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że przesyłka może zostać zakwalifikowana jako niestandardowa. Bezpośrednio wiąże się z tym możliwość naliczenia dodatkowej opłaty, zgodnie z cennikiem usług kurierskich danego przewoźnika. Opłata ta jest naliczana każdej paczce w przesyłce, tzn. jeśli na jednym liście przewozowym znajduje się kilka paczek to dodatkowa opłata dotyczy każdej z nich.

Przesyłki niestandardowe w poszczególnych firmach kurierskich

Dany przewoźnik może dodatkowo wskazać inne czynniki, które będą klasyfikowały przesyłkę jako niestandardową, w tym konkretną wagę, wymiary, czy opakowanie paczki. Czynniki te wymienione są każdorazowo w regulaminach firm kurierskich. Warto się z nimi zapoznać, zanim nadamy naszą przesyłkę.

GEIS Niestandard
Waga do 30kg
Dł. 160cm
Suma do: dł. + szer. + wys. < 260cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne, wystające elementy

FedEx Niestandard
Waga do 70kg
Dł. 200cm
Suma do: dł. + szer. + wys. < 300cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne wystające elementy.

UPS Niestandard
Waga do 70kg
Dł. 270cm
Dł. + obwód: 330cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne,wystające elementy, przesyłki o regularnych kształtach w folii stretch, waga powyżej 30kg, oznakowania ostrzegawcze: (np.: „szkło”, „góra/dół”).

GLS Niestandard:
1. Opony więcej niż 2 w paczce
2. Rowery
3. Paczki z wystającymi elementami
4. Worki z produktami sypkimi
5. Meble w całości
6. Wiadra, puszki z farbą
7. Kanistry
8. Pręty i wiązki prętów
9. Paczki o nieregularnych kształtach
10. Paczki przewożone na małych paletach
11. Żywe rośliny, sadzonki

DHL Niestandard
Waga do 31,5kg
Dł. 200cm
Suma wymiarów: 300cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne, wystające elementy, przesyłki o regularnych kształtach, oznakowania ostrzegawcze: (np.: „szkło”, „góra/dół”).

InPost Niestandard

Waga do 50kg
Długość 200 cm
Waga gabarytowa: nie większa niż 50kg
Kwalifikacja: nieregularne, owalne kształty, wystające elementy.

DPD Niestandard

Waga do 50kg
Długość do 250cm
Waga gabarytowa: nie większa niż 41,6kg
Kwalifikacje:
- Paczka o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym np. tuba, wałek z tkaniną
- Paczka o nieregularnych kształtach, w tym paczki, które nie są zapakowane w karton/opakowanie o regularnych kształtach
- Paczka z wystającymi elementami lub owinięta w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwanie po sorterze takie jak guma, itp.
- Opony, jeśli są zapakowane niezgodnie z wytycznymi DPD Polska (szczegółowe informacje zawiera - Instrukcja prawidłowego pakowania opon w DPD Polska
- Paczka, której najdłuższy bok przekracza 175cm.
- Paczka składająca się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy

Przedmioty wyłączone z transportu

Każda firma kurierska posiada w swoich regulaminach informację o przedmiotach wyłączonych z transportu. Przesyłki z taką zawartością nie są przyjmowane przez przewoźnika.

W przypadku gdy taka zawartość zostanie jednak nadana, dzieje się to na odpowiedzialność zleceniodawcy i w razie uszkodzenia lub zaginięcia reklamacja nie jest uznawana.

Sprawdź, jakie przedmioty są wykluczone z transportu w poszczególnych firmach kurierskich:

DPD

DHL

Geis

InPost

Poczta Polska

FedEx

UPS

GLS

Świat Przesyłek

Jak pakować rower?

 

Epaka.pl prezentuje dwa sposoby prawidłowego pakowania roweru. Tak zapakowany pojazd na pewno bezpiecznie dotrze do odbiorcy. Z nami pakowanie stanie się przyjemnością!

Tutaj znajdą Państwo poradnik w postaci pliku PDF w którym pokazujemy jak zapakować rower Poradnik PDF (332 KB)

Poniżej w sekcji Wideo znajduje się również film przedstawiający proces pakowania roweru krok po kroku. Zapraszamy do zapoznania się z filmem.

Importowanie danych sklepów w Panelu Klienta (poradnik PDF)

Importowanie danych popularnych sklepów internetowych w Panelu Klienta EPAKA.pl

Poradnik PDF (275 KB)

List, paczka czy paleta? Poznaj między nimi różnice

Nadawanie przesyłek to jedna z najbardziej popularnych czynności w XXI wieku. Korzystają z niej nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne. Poznaj różnice między poszczególnymi rodzajami przesyłek.

Kiedy przesyłka określana jest jako list?

Przesyłka listowa to nic innego jak produkt przesyłany w kopercie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że nie musi on dotyczyć dokumentacji. Wszystko, co zmieści się w kopercie i pozwoli na bezpieczny transport, uznawane jest za przesyłkę listową. Co możemy więc przesłać poza klasycznymi dokumentami? Ta forma opakowania najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich przedmiotów. Do najpopularniejszych należą ubranka dla dzieci, różnego rodzaju akcesoria modowe jak apaszki czy paski, a nawet biżuteria. Możliwości przesłania towaru w kopercie to oszczędność pieniędzy – należy bowiem pamiętać, że im większy wymiar lub wagę ma produkt, tym wyższa będzie cena za jego transport.

Paczka standardowa i niestandardowa

Paczka to jedna z najpopularniejszych form przesyłania towaru. W tym wypadku dany przedmiot pakowany jest najczęściej w karton i zabezpieczany taśmą samoprzylepną przed niechcianym otworzeniem. Paczka jest droższa od listu, ale znajduje zdecydowanie szersze zastosowanie. Jak każdy przesyłany towar ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest waga. W firmach kurierskich pojedyncza paczka nie powinna przekroczyć wagi 30 kg. Oczywiście w zależności od wybranego przewoźnika wartość ta może się różnić, dlatego warto zweryfikować to przed spakowaniem towaru. W przypadku paczek występują również ograniczenia związane z jej rozmiarem. Najczęściej wytyczne te dotyczą długości, która wynosi około 150 cm. Należy bowiem pamiętać, że paczka to nie tylko towar zapakowany w karton. Przedmioty o nieregularnych kształtach, bardzo długie lub o innych niestandardowych rozmiarach owijane są najczęściej elastyczną folią stretch, która chroni zawartość nie tylko przed uszkodzeniami, ale również niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych.

Wykorzystanie palet w transportach

Firmy korzystają często z możliwości, jakie daje wysyłka towaru na paletach. W tym wypadku może być to zarówno pojedynczy produkt, jak i kilkadziesiąt mniejszych ułożonych na jednej podstawie. W takim wypadku należy również zwrócić uwagę na wagę całkowitą. W zależności od firmy kurierskiej może ona wynosić od 700 kg do nawet 1000 kg. Najczęściej spotykane są tzw. euro palety o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm. Należy również pamiętać, aby do całkowitej wagi przesyłki doliczyć ciężar palety, który wynosi około 25 kg. Ładunek transportowany w taki sposób jest dodatkowo zabezpieczany przed wszelkimi uszkodzeniami. W tym celu najczęściej stosuje się przezroczyste folie stretch, które pozwalają dodatkowo na sprawdzenie zawartości bez konieczności rozpakowywania całej palety.

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Za każdym razem, kiedy wysyłamy przesyłkę za pośrednictwem firmy kurierskiej, pojawia się problem jej ubezpieczenia. Niektórzy przewoźnicy oferują tę usługę w standardzie. Jeżeli planujemy wysyłkę wartościowego przedmiotu, warto zapoznać się ze szczegółową ofertą firm kurierskich. Może się bowiem okazać, że taniej wyniesie nas wybór z pozoru droższej firmy, która jednak oferuje zdecydowanie większy zakres usług. Warto również zaznaczyć, że z dodatkowej opcji ubezpieczenia można skorzystać, wysyłając przesyłki również za granicę.

Kto i kiedy może skorzystać z ubezpieczenia przesyłki?

Z ubezpieczenia przesyłki może skorzystać każdy przed przekazaniem paczki kurierowi lub nadaniem w wyznaczonych do tego punktach. Koszty związane z dodatkowym ubezpieczeniem może ponieść zarówno nadawca, jak i odbiorca. Decydując się na zabezpieczenie przesyłki, warto zachować paragon lub FV potwierdzającą wartość transportowego towaru. Dobrze jest również zapoznać się z listą rzeczy, których firma kurierska nie przewozi. Jeżeli zostanie wykupione dodatkowe ubezpieczenie na produkt, który w ogóle nie powinien być transportowany, wówczas usługa nie będzie realizowana, nawet gdyby doszło do zdarzenia z definicji mieszczącej się w zakresie polisy.

Zalety ubezpieczenia

Jakie są zalety dodatkowego ubezpieczenia przesyłki? Przede wszystkim nie musimy się obawiać, w jakim stanie paczka dotrze do odbiorcy. Jest to szczególnie istotne, kiedy przesyłamy towary narażone na liczne uszkodzenia. Doskonałym przykładem mogą być tutaj przedmioty wykonane ze szkła. Tak wyjątkowe produkty wymagają odpowiedniego traktowania podczas transportu. Niestety, w praktyce, mimo specjalnych oznaczeń informujących o zawartości, nikt nie zagwarantuje, że przesyłka dotrze w nienaruszonym stanie. W takim wypadku odbiorca może ją zareklamować, a my posiadając dodatkowe ubezpieczenie, nie martwimy się o wypłatę należnego świadczenia.

Wielka rzecz za niewielkie pieniądze

Największym atutem ubezpieczenia przesyłek kurierskich jest ich cena. Wielu przewoźników oferuje polisę już za kilka złotych. Koszt w porównaniu z wartością przesyłki i kosztami jej dostarczenia jest więc znikomy. Wszystko to powoduje, że przesyłając wartościowy towar, chętnie korzystamy z tego typu dodatkowych usług.

Jak dobrać odpowiednie opakowanie do przesyłki?

Jeżeli zajmujemy się sprzedażą wysyłkową towarów, jako nadawcy paczki, jesteśmy zobowiązani do prawidłowego zabezpieczenia zawartości na czas transportu. Przesyłka powinna posiadać także etykietę z informacją o szczegółach realizowanej usługi i ewentualnych szczególnych warunkach dostawy. Dowiedz się wszystkiego o prawidłowym zabezpieczeniu paczki na czas transportu.

Rodzaje opakowań przesyłki

Najbardziej popularnym rodzajem opakowania towaru jest pudełko kartonowe. Występuje ono w wielu rozmiarach tak, aby bez trudu dobrać wielkość do przesyłanego przedmiotu. Pudełka kartonowe doskonale sprawdzają się w przypadku towaru o regularnych kształtach. Niewielkie przedmioty lub dokumenty wysyłane są w kopertach. W tym wypadku rodzaj opakowania w dużej mierze zależy od zawartości przesyłki. Standardowe koperty doskonale sprawdzają się do wysyłek pojedynczych pism. Przy większej ilości dokumentów możemy skorzystać z tekturowych opakowań, które mają nie tylko większą ładowność, ale również są bardziej odporne na uszkodzenia.

Przesyłki o szczególnych właściwościach

Opakowanie przesyłki zależy nie tylko od jej wielkości czy kształtu, ale również specjalnych właściwości. Najczęściej zabezpieczamy towar przed wilgocią oraz uszkodzeniem opakowania. W przypadku niewielkich przedmiotów możemy skorzystać z dużych kopert uzupełnionych o folię bąbelkową. Takie zabezpieczenie ochroni zawartość przed działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że koperty z folią bąbelkową wykonane są ze zdecydowanie grubszego papieru, a sklejane boki zwiększają ich odporność na zniszczenia.

Przesyłki o nieregularnych kształtach

Przesyłki o nieregularnych kształtach lub takie, które nie powinny mieć kontaktu z promieniami słonecznymi, najlepiej jest zabezpieczyć folią stretch. Jest ona łatwa w użyciu, tania w zakupie i bez trudu zabezpieczy każdy przedmiot bez względu na jego wielkość. Towar dokładnie owinięty folią stretch jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając folię stretch w kolorze czarnym dodatkowo zabezpieczamy przesyłkę przed nagrzewaniem oraz wilgocią.

Bezpieczna wysyłka delikatnych przedmiotów

Jeżeli przesyłamy przedmioty szczególnie wrażliwe na uszkodzenia, należy zabezpieczyć je w dwojaki sposób. Po pierwsze wnętrze opakowania powinno zostać wyłożone specjalnymi wypełniaczami, które ochronią zawartość przed zniszczeniem. Dodatkowo opakowanie należy oznaczyć w wielu miejscach taśmą lub naklejkami informującymi o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Najbardziej popularne napisy to „uwaga szkło” lub „proszę nie rzucać”. Dzięki temu firma kurierska ma jasną informację, że z paczką należy obchodzić się w sposób szczególnie delikatny.

Sprawdzanie zawartości przesyłki przed odbiorem

Korzystanie z możliwości robienia zakupów przez internet niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim zakupy robimy wtedy, kiedy pozwala nam na to czas. Bardzo często możemy także zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, a niektóre przedmioty dostępne są tylko w sprzedaży wysyłkowej. Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą sprawdzanie zawartości przesyłki oraz kiedy warto korzystać z tej usługi.

Sprawdzenie zawartości a zakupy przez Internet

Kiedy decydujemy się na zakup przedmiotów szczególnie narażonych na uszkodzenia podczas transportu, możemy skorzystać z wielu możliwości zabezpieczenia przesyłki. Podstawą jest ubezpieczenie paczki od wszelkich wad powstałych podczas przewożenia jej. Możemy również skorzystać z możliwości sprawdzenia zawartości przesyłki u kuriera. Jest to o tyle atrakcyjne rozwiązanie, iż w przypadku stwierdzenia uszkodzenia towaru możemy od razu zwrócić paczkę kurierowi. Wszystkie formalności odbywają się więc natychmiast.

Potwierdź zgodność przedmiotu z ofertą sprzedaży

Jako kupujący mamy również prawo sprawdzenia zawartości paczki, kiedy opakowanie wzbudza nasz niepokój, lub oferta sprzedawcy była w naszej ocenie nie do końca zgodna ze stanem faktycznym. W takich sytuacjach możemy sprawdzić zawartość przesyłki w obecności dostawcy. Warto również wiedzieć, jak wygląda proces reklamacji w danej firmie kurierskiej. Niektórzy przewoźnicy zastrzegają sobie bowiem, że przesyłka powinna być sprawdzona w obecności dostawcy, gdyż odbierając przesyłkę, powinniśmy zgłosić wszelkie widoczne uszkodzenia paczki. Dla firm kurierskich jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji. Jeżeli bowiem paczka z zewnątrz nie nosiła żadnych śladów uszkodzenia, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ewentualne uszkodzenie produktu powstało z powodu niewłaściwego zabezpieczenia zawartości na czas transportu przez nadawcę. W przypadku, kiedy naruszone jest opakowanie i zgłaszamy to od razu przy przyjęciu towaru, zazwyczaj odpowiedzialność za zniszczenia przejmuje firma kurierska. Należy również rozgraniczyć kwestię uszkodzenia paczki w transporcie ze złym stanem przedmiotu, który nie został ujawniony przez sprzedawcę. W takim wypadku wszelkie reklamacje składamy do firmy lub osoby, u której towar został zakupiony.

Przesyłka za pobraniem a sprawdzenie zawartości

Sprawdzenie zawartości przesyłki jest możliwe również w przypadku paczek opłacanych u kuriera. W zależności od wybranej firmy transportowej jest to usługa płatna lub bezpłatna. Sprzedający może także ustalić z kupującym szczególne warunki, mówiące o tym, że koszty sprawdzenia przesyłki i ewentualnego zwrotu są po stronie nabywcy. Wszystko zależy więc od sytuacji, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do stanu przesyłki lepiej jest to zgłosić od razu, aby ewentualny proces reklamacyjny przebiegał jak najsprawniej.

Usługa zwrotu pobrania na saldo

Dla Państw wygody uruchomiliśmy możliwość zwrotu pobrania na saldo konta, które z kolei pozwala na płatności za nasze usługi. Możliwość ta dedykowana jest wszystkim klientom zalogowanym.

Pobrania będą zwracane w ciągu 1 dnia roboczego od doręczenia przesyłki. Na kwotę pobrania będzie wystawiana faktura z kompensatą.

Dodatkowo rozbudowaliśmy cały system pobrań, który daje możliwość zarządzania wypłatami.

Domyślnie każdy zalogowany klient ma opcję codziennych wypłat, ale może je również zmienić wybierając wypłatę:
- codzienną (opcja domyślna);
- w każdy czwartek;
- w ostatni dzień miesiąca;
- we wskazanych dniach;
- na żądanie.

Wybierając opcję we wskazanych dniach klient będzie mógł wskazać konkretne dni w jakie chce aby zwroty były wykonywane: 

Wypłaty są realizowane w dni robocze. W przypadku gdy klient wybierze dzień, który będzie dniem wolnym, wypłata będzie wykonana w kolejnym dniu roboczym.

Opcję można zmienić w dwóch miejscach:
1. Twoje konto => Twoje dane - pod danymi adresowymi
2. Twoje konto => Twoje pobrania

W zakładce Twoje pobrania klient ma możliwość obserwowania wszystkich  swoich przesyłek pobraniowych tych, których zwroty były wykonane lub są zaplanowane.

System będzie pokazywał też podsumowanie kwot:

Kwota pobrań oczekujących: 0,00 zł

Pobrania z wyznaczonym terminem zwrotu, który jeszcze nie minął.

Kwota pobrań dostępnych do wypłaty: 0,00 zł

Pobrania z wyznaczonym terminem zwrotu, który minął, a pobranie nie zostało wypłacone. Dotyczy sytuacji gdy  klient ma ustawione wypłaty w wybranych dniach, które nie minęły lub opcję wypłat na żądanie.

Kwota pobrań zleconych do wypłaty: 0,00 zł

Kwota z pobrań, które są przez klienta zlecone do wypłaty.

Wypłaty zlecane do godziny 14 są wykonywane tego samego dnia, natomiast wypłaty zlecane po 14 przechodzą na kolejny dzień.

Jeżeli klient wyłączy na swoim koncie opcję wypłat pobrań we wskazane dni lub na żądanie to po osiągnięciu terminu planowanego zwrotu pobrania, zgodnie z wybraną usługą na etapie składania zlecenia, będzie mógł ręcznie wybrać opcję, wypłaty danego  pobrania lub będzie mógł wpłacić te pieniądze na saldo.

Dodatkowo stworzyliśmy widok historii wypłat gdzie system pokaże wypłaty pobrań z podziałem na dni i nr kont. Do każdej takiej wypłaty klient może wygenerować zestawienie.

Jak otrzymać zwrot pobrania na saldo?

Jak mogę zmienić częstotliwość zwrotu pobrań?

 

 

 

 

 

Szablony przesyłek

1. Po zalogowaniu się na swoje konto wchodzimy w opcję Twoje konto -> Szablony

2. Tworzymy szablon przesyłek poprzez wypełnienie formularza i zapisujemy

 

3. Po udanej operacji pojawia się lista szablonów

Przesyłka pobraniowa

Przesyłka pobraniowa to rozwiązanie polegające na tym, że kurier otrzymuje pieniądze od odbiorcy w momencie dostarczenia przesyłki. Zatem w tym przypadku przesyłka nie może zostać przekazana adresatowi do chwili, w której ten nie zapłaci kurierowi kwoty pobrania.

Kurierska przesyłka pobraniowa cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem, mimo iż większość z nas równie często korzysta z opcji, jaką są przelewy elektroniczne na konto i opłacanie przesyłek "z góry". Sięgamy po opcję "za pobraniem" m.in. kupując w sklepach online bądź korzystając z serwisów aukcyjnych, w sytuacji, gdy nie możemy lub po prostu nie chcemy zapłacić za zamawiany towar przelewem bankowym. Czy jednak wiemy, jak wysłać przesyłkę za pobraniem?

Co to znaczy "za pobraniem"?

Jak już wspomnieliśmy, wysłanie za pobraniem to sytuacja, w której adresat otrzymuje swoją przesyłkę dopiero w momencie uiszczenia odpowiedniej, należnej za towar sumy kurierowi. Paczka kurierska czy też pocztowa pobraniowa może być również nadana przez nas. Wystarczy w tym wypadku wybrać odpowiednią opcję w systemie przewoźnika, z usług którego chcemy skorzystać. 

Jak nadać paczkę za pobraniem?

Na czym dokładnie polega wysyłka za pobraniem? Otóż najprościej zrobić to wybierając wariant nadania "za pobraniem" w danej firmie kurierskiej. Tutaj z pewnością trzeba będzie podać także m.in. wagę i wymiary paczki, wskazać termin nadania, wybrać opcję dostawy, ewentualnego dodatkowego ubezpieczenia przesyłki oraz rodzaju opakowania. Wybierając jednocześnie opcję "za pobraniem", automatycznie wskazujemy, że to kurier dostarczając przesyłkę adresatowi pobierze należną nam kwotę za towar, który wysyłamy.

Przesyłka pobraniowa - o tym warto pamiętać

Wiesz już, jak wysłać paczkę za pobraniem. Teraz czas na kilka dodatkowych kwestii, o których warto pamiętać:

decydując się na rozwiązanie, jakim jest paczka pobraniowa, pamiętaj o podaniu numeru rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze, pobrane za przesyłkę przez kuriera; 

w przypadku przesyłek zagranicznych, pamiętaj, że czas realizacji zwrotu może się nieco przedłużyć (standardowo jest to 14 dni roboczych od daty doręczenia przesyłki i otrzymania od adresata kwoty pobraniowej);

opcja paczki pobraniowej oznacza najczęściej, że pobrana zostanie podczas nadania przesyłki dodatkowa lub po prostu nieco wyższa opłata, którą możesz przerzucić na adresata, ale w chwili nadania paczki musisz uiścić Ty, jako nadawca.

Opłata w opcji "za pobraniem"

Koszt nadawanej przesyłki to standardowo koszt dla Ciebie, jako nadawcy. Możesz jednak przerzucić obowiązek uiszczenia opłaty za nadanie na odbiorcę przesyłki. W takiej sytuacji to adresat opłaci koszt związany z wysłaniem paczki. Taka sama zasada dotyczy opłaty za wysyłkę paczki za pobraniem.

Pamiętaj, aby odpowiednio powiększyć o stosowną kwotę należność, jaka przysługuje Ci od odbiorcy przesyłki, w tym o kwotę opłaty realizacji usługi za pobraniem.

Opłata za wysyłkę paczki za pobraniem uwzględnia koszt pobrania gotówki przez kuriera od adresata, a jej wysokość zależy przede wszystkim od wysokości kwoty pobrania oraz terminu zwrotu pobrania.

Czy adresat może sprawdzić przesyłkę pobraniową przed dokonaniem zapłaty?

Odpowiemy krótko -  taka opcja nie jest możliwa. Sprawdzenia paczki należy dokonać dopiero po jej opłaceniu. 

Termin zwrotu pobrania

W EPAKA.pl zwrot pobrania następuje do wyboru w:

1 dzień roboczy (1DR)

3 dni robocze (3DR)

7 dni roboczych (7DR)

10 dni roboczych (10DR)

21 dni roboczych (21DR)

Swoje pieniądze możesz odzyskać na dwa sposoby: poprzez przelew na konto bankowe, bądź w punkcie wysyłek EPAKA.plNajnowsze wideo

Jak w prosty sposób wysłać paczkę na Ukrainę? / Як найпростіше можна відправити посилку?

Dzięki współpracy z firmą Meest możemy zaproponować naszym klientom tanie paczki na Ukrainę. Dowiedz się więcej.

Dostępny język ukraiński. Prosimy o włączenie napisów.
Доступний українську мову. Будь ласка, включите субтитри.

Pozostałe filmy

8 sposobów na uniknięcie weryfikacji!

Twoja przesyłka została zweryfikowana przez firmę kurierską? Zdradzamy coś czego nie powie Ci żaden przewoźnik, czyli 8 sposobów na uniknięcie weryfikacji.

Czym charakteryzuje się przesyłka niestandardowa?

Zastanawiałeś się kiedyś jaka jest różnica między przesyłką standardową i niestandardową? Mamy gotową odpowiedź.

Reklamuj... Zareklamuj... Reklamacje

Czy zdarzyło Ci się, że firma kurierska, której powierzyłeś swoją przesyłkę źle wykonała usługę? Sprawdź, do kogo możesz się w tej sprawie zwrócić i jak poprawnie złożyć reklamację.

Jak pakować rower?

Pokazujemy jak prawidłowo przygotować do wysyłka oraz zapakować rower. Z nami będzie to bardzo proste.

Jak zapakować deskę snowboardową i narty?

Chcesz wysłać narty lub deskę snowboardową? Skorzystaj z naszego filmowego poradnika i sprawdź jak w poprawny sposób przygotować je do wysyłki.

Jak zamówić i wysłać paczkę usługą Inpost Paczkomaty?

Film pokazuję jak złożyć zlecenie w serwisie epaka.pl oraz nadać przesyłkę w paczkomacie.

3 sposoby nadania przesyłki kurierskiej

Zastanawiasz się jak w prosty sposób zamówić kuriera. Masz możliwość nadania swojej paczki aż na 3 sposoby. Sprawdź!

Cykl wideoporadników ,,Recepta na bezproblemową przesyłkę" czas zacząć!

Śledź nasz nowy wideoporadnik i dowiedz się między innymi jak uniknąć weryfikacji, jak poprawnie złożyć reklamację i czym właściwie jest przesyłka niestandardowa. Te i inne tematy poruszymy w przygotowanych specjalnie dla klientów Epaka.pl filmikach.

Czy różni się nadawca od zlecającego?

Nadając paczkę zastanawiałeś się jaka jest różnica między nadającym, a zleceniodawcą? Mamy gotową odpowiedź.

Jak pakować wózek dziecięcy?

Zapakowanie wózka dziecięcego wydaje się być nie lada wyzwaniem? Z nami wszystko stanie się prostsze. Epaka.pl prezentuje dwa sposoby na sprawne spakowanie wózka.

Przesyłka kurierska pobraniowa

Czym jest przesyłka pobraniowa, jak ją nadać i w jaki sposób odebrać swoją gotówkę?

Rejestracja w serwisie EPAKA.pl

Sprawdź jak założyć konto w serwisie EPAKA.PL Rejestracja jest całkowicie darmowa. Nie ma żadnych ukrytych opłat za posiadanie konta.

Jak wysłać bardzo dużą przesyłkę?

Co jeżeli przesyłka jest zbyt duża żeby wysłać ją kurierem? Dla Epaka.pl rozmiar nie ma znaczenia. Dzięki naszemu działowi spedycji wyślesz przesyłkę w każdym rozmiarze.

Czym jest weryfikacja przesyłki kurierskiej?

Zastanawiałeś się czym jest weryfikacja przesyłki kurierskiej? W tym filmie dowiesz się jak przebiega proces weryfikacji i jak jej uniknąć.

Realizacja i opieka techniczna: kokoma.pl - strony www
Informujemy, że ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x