Halloween – czym właściwie jest?
Ten znany zwyczaj, nieformalne święto, obchodzimy 31 października. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii oraz Australii. W tych krajach jest ono w sposób szczególny obecne w popkulturze. Święto zazwyczaj kojarzy nam się z wydrążoną i podświetloną od środka dynią, która przypomina bezzębnego stwora. Zwyczaj ten jest rodzajem społecznej maskarady, podczas której przebieramy się za duchy, zombie, demony, wampiry, czarownice itp. Wiąże się też z kilkoma rytuałami. Najbardziej powszechnym spośród nich jest „cukierek albo psikus”. Polega na tym, że dzieci, przebrane za straszne stwory, odwiedzają mieszkańców okolicznych domów i pukają do drzwi. Gdy gospodarz otwiera, krzyczą, „cukierek albo psikus”. Jeśli nie otrzymają słodyczy, to robią psikusy. Dorośli z okazji Halloween urządzają imprezy kostiumowe. Ich uczestnicy przebierają się za potwory. Zwyczaj ten pojawił się w USA w 1930 roku. Na takiej imprezie ważne są też dekoracje. Najlepiej, jeśli wszystko wokół jest przystrojone, np. pajęczynami, dynami, klimatycznymi świeczkami.
Halloween coraz popularniejsze w Polsce
Halloween pojawiło się w Polsce w latach 90. XX wieku. Od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. W niektórych regionach kraju możemy spotkać przebrane dzieci krążące po domach i zbierające cukierki. Jeszcze większą popularnością cieszą się imprezy z tej okazji. W tym dniu możemy też pójść na film grozy do kina – z okazji święta kina organizują specjalne projekcje. Halloween to też gadżety i prezenty, oczywiście straszne i nawiązujące do estetyki grozy. Sklepy wypełniają się kostiumami, akcesoriami, słodyczami w kształcie potworów, duchów itp.
Dlaczego chętnie kupujemy rzeczy związane z Halloween?
Halloween nie jest tylko maskaradą, rozrywką czy szansą na oderwanie się od codzienności. Ten zwyczaj pomaga nam oswajać się z lekiem i strachem, które są w nas głęboko zakorzenione. Taką samą funkcję pełnią np. horrory. Gdy przeżywamy strach w kontrolowanych warunkach, to uczymy się z nim radzić, oswajamy go. Strach możemy wywołać na różne sposoby, szczególnie w ten konkretny wieczór. Ważne jednak jest stworzenie odpowiedniego, wiarygodnego klimatu. Im lepiej przystrojony dom i lepsze kostiumy, tym większa szansa, że poczujemy dreszczyk emocji. Musimy sprawić, że scenografia i kostiumy staną się wiarygodne dla nas samych. Pozwolą nam na chwilę przenieść się do opuszczonego domu i stać się wampirem. Tworzenie takiego świata sprawia nam przyjemność i czyni ten czas wyjątkowym. Dlatego chętnie kupujemy gadżety, akcesoria i kostiumy z takimi motywami. Wśród chętnie wybieranych produktów znajdują się sztuczne pajęczyny i nietoperze, przerażające szkielety czy grobowce.
„Cukierek albo psikus” na odległość – wyślij rodzinie paczkę z okazji Halloween
Każde święto czy zwyczaj ma określoną funkcję. Jest rodzajem przerwy w codzienności, oderwaniem się od niej. To wyjątkowy czas, który poświęcamy na celebrację. Najbardziej wartościowy okazuje się on wtedy, gdy spędzamy go w gronie najbliższych. Współdzielenie wyjątkowych chwil z bliskimi ma na nas korzystny wpływ – pozwala nam kształtować i umacniać relacje z bliskimi. Co jednak w sytuacji, w której nie możemy spędzić Halloween z najbliższymi? Nic straconego. Coraz powszechniejszym zwyczajem jest wysyłanie halloweenowych paczek. Wysyłamy prezenty czy słodycze. Oprócz przysłowiowych cukierków wysyłamy też psikusy, czyli starannie przemyślane paczki, kryjące w sobie wyskakującą głowę wampira albo strasznego potwora. Dzięki nim uda nam się przestraszyć bliskich nawet na odległość.
Takie mniej lub bardziej oryginalne przesyłki możesz nadać za pośrednictwem epaka.pl. W naszej ofercie znajdują się firmy kurierskie, które dostarczą halloweenową niespodziankę również za granicę – np. do USA, Kanady czy Irlandii, gdzie opisywane święto cieszy się największą popularnością. Dzięki szybkiemu czasowi dostarczenia nie musisz się martwić, że Twój „cukierek albo psikus” nie dotrze na czas. Jednocześnie możesz też być spokojny o bezpieczeństwo wysyłanego prezentu.