Umowa, podanie na studia lub list do znajomego - kurierem bez problemu wyślesz wszystkie dokumenty. Jest to szybki, przy tym wygodny sposób, bo nie musisz osobiście wybierać się do jednego z Urzędów Pocztowych w Twojej miejscowości. Jak nadać dokument kurierem? Jakie dokumenty możesz wysłać, a jakich nie?
Osobiście i przez internet
Decydując się na wysyłanie dokumentów kurierem, masz dwie możliwości. Pierwsza to osobiste udanie się do jednego z punktów nadawczych blisko Twojego miejsca zamieszkania. Może to być na przykład punkt epaka.pl. Dużo szybszym, przy tym na pewno wygodniejszym sposobem jest zamówienie kuriera pod wskazany adres, na przykład pod Twój dom. Z pomocą przyjdzie platforma wysyłkowa tej samej firmy, gdzie znajdziesz oferty najlepszych firm w branży transportowej, między innymi DHL czy DPD. Po wypełnieniu formularza musisz poczekać na przyjazd jednego z pracownika firmy kurierskiej, którą wybrałeś. Następnie nadajesz mu paczkę, w tym przypadku dokumenty, następnie śledzisz wysyłkę, co umożliwia na przykład platforma epaka.pl. W jaki sposób bezpiecznie zapakować dokumenty? Czym w ogóle jest przesyłka kopertowa? Przekonaj się!
Przesyłka kopertowa - co to jest?
Już sama nazwa wskazuje, co to za rodzaj przesyłki. Towar dociera do klienta w kopercie standardowej, bąbelkowej lub specjalnej, dodatkowo zabezpieczonej. Biorąc pod uwagę wymiary i pojemność przesyłki kopertowej, możliwa jest w niej jedynie wysyłka dokumentów. Co więcej, kurierzy zastrzegają sobie prawo do odbioru paczek, których waga nie przekracza 0,5 kilograma, a maksymalny format to A4. Czy dokumenty są specjalnie traktowane? Niestety nie, firmy kurierskie traktują paczki kopertowe dokładnie tak samo, jak te zwykłe. Paczka doręczana jest po około 2 dniach roboczych od nadania. Istnieje jednak szereg ciekawych możliwości, poniżej dwa przykłady:
- doręczenie przesyłki do rąk własnych odbiorcy,
- możliwość skorzystania z usługi, która sprawi, że dokumenty wrócą do nadawcy. Sprawdza się to na przykład wtedy, kiedy wysyłasz umowę do podpisania, którą chcesz dostać z powrotem.
Nie ma również specjalnych metod pakowania przesyłek kopertowych. Wystarczy jedna z trzech wymienionych wcześniej kopert, odpowiednie ich zaklejenie i oznaczenie.
Jakie dokumenty możesz nadać przesyłką kopertową?
Każda firma kurierska ma swój własny regulamin, w którym zastrzega sobie kilka możliwości, dlatego warto się z nimi zapoznać. Jest jednak ogólna zasada, która mówi o tym, jakie dokumenty mogą zostać przesłane paczką kopertową. Może to być list, widokówka, umowa do podpisania, zaproszenie na ślub lub czasopismo. Co więcej, w takich kopertach mogą się znaleźć niewielkie przedmioty o małej wadze (do 0,5 kilograma). Zawsze przed nadaniem paczki sprawdź, czy firma, którą wybrałeś, nie wyłączyła przedmiotu przez Ciebie wysyłanego z listy. Pamiętaj również, że istnieje możliwość wysyłki dokumentów za granicę, sprawdzaj jednak, jakie przedsiębiorstwa świadczą taką usługę.
Czego nie wyślesz przesyłką kopertową?
Większość firm kurierskich zastrzega sobie prawo do odmowy transportu papierów wartościowych, czyli akcji, obligacji czy weksli. Wyłączone z transportu są także dokumenty przetargowe, dowody tożsamości czy wypowiedzenia umów. Co więcej, w kopertach nie wyślesz przedmiotów, a nawet dokumentów, których waga jest większa niż ustawowe 0,5 kilograma. Już wiesz, jak wysłać dokumenty kurierem, co możesz, a czego nie możesz wysyłać. Teraz czas na pierwsze nadanie koperty!