Wystawiłeś na aukcję duży przedmiot i chcesz go wysłać do odbiorcy, jednak nie masz czasu zrobić tego samodzielnie, a druga osoba nie ma możliwości odbioru osobistego? W takiej sytuacji zdecyduj się na skorzystanie z usług firm kurierskich. Co musisz wiedzieć, wysyłając dużą paczkę?
Przede wszystkim istotna jest kategoryzacja przesyłek. Nie w każdej firmie towar o wymiarach 120x200 będzie wielkogabarytowy. Wszystko więc zależy od tego, z jakich usług skorzystasz. Dobrze jest porównać kilka ofert firm kurierskich i wybrać taką, która gwarantuje najniższy koszt transportu. Jeżeli firma jest przy tym znanym i uznanym przedsiębiorstwem, masz pewność, że wysyłka dużej paczki przebiegnie zgodnie z wszelkimi wytycznymi bezpieczeństwa. Jeśli nie chcesz sprawdzać po kolei każdej oferty, po prostu skorzystaj z platformy epaka.pl - czas nadania skróci się kilkukrotnie!
Warto także zaznaczyć, że istnieje wewnętrzna kategoryzacja przesyłek na wielkogabarytowe, ale również dłużycowe. Chodzi tutaj o wszystkie paczki, których długość najdłuższego boku wynosi więcej niż 200 centymetrów. Ma to znaczenie przede wszystkim dla kierowcy, który musi wcześniej wiedzieć, jak dużo miejsca zostawić w samochodzie na przesyłkę, którą nadasz bez wychodzenia z domu. Będzie to możliwe, jeśli wybierzesz ofertę epaka.pl, o której już wspominaliśmy.
Duża paczka potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia
Jeśli zastanawiasz się nad wysyłką przesyłki wielkogabarytowej, musisz pamiętać o wcześniejszym jej zapakowaniu. Przede wszystkim zaopatrz się w solidny karton o odpowiednich rozmiarach, do którego wsadzisz sporych rozmiarów element. Przed zapakowaniem kartonu nie zapomnij owinąć towaru folią bąbelkową lub tkaniną, choć najlepiej jednym i drugim. Pamiętaj, aby wolne miejsce w kartonie wypełnić np. popularnymi wypełniaczami, między innymi styropianem czy ewentualnie gazetami. W punkcie stacjonarnym epaka.pl w Twojej okolicy możesz kupić takie wypełniacze. Po zamknięciu kartonu możesz owinąć go folią stretch (przezroczystą lub czarną), co odpowiednio odizoluje część, zmniejszy się przy tym ryzyko zawilgocenia towaru, jeśli wilgoć wpływa na niego niekorzystnie.
Mam naprawdę spory element do wysłania, co zrobić?
Nic nie szkodzi, możliwa jest wysyłka dużych gabarytów za pośrednictwem firm kurierskich. Oczywiście, nie wszystkie mają taką możliwość w ofercie, większość jednak tak. Sporo przedsiębiorstw, jak na przykład InPost, zapewnia transport gabarytów na palecie do maksymalnej wagi 800 kilogramów. Pamiętaj jednak o opłacie paliwowej i innych dodatkowych kwotach, które będziesz musiał zapłacić za wysyłkę ponadgabarytowego towaru. Znaczenie ma tutaj między innymi aktualna cena paliw czy odległość, jaką kurier będzie musiał pokonać od nadawcy do odbiorcy. Wszystko to zostanie ukazane w procentach w stosunku do całkowitej kwoty, jaką będziesz musiał zapłacić.
Czy paczka wielkogabarytowa to paczka niestandardowa?
Wysyłka dużej paczki to przeważnie transport wielkogabarytowy. Nie jest jednak prawdą to, że każda paczka wielkogabarytowa będzie tą niestandardową. Nie musi być ona ciężka i duża, aby została za taką uznana. Wystarczy, że jej kształt będzie niestandardowy (okrągły czy cylindryczny). Paczki zapakowane w folie bez kartonu, wysyłka szkła - to wszystko zalicza się do przesyłek niestandardowych. Warto także dodać, że za niestandardowe uznaje się wszystkie paczki, które wymagają specjalnego traktowania lub przydzielenie ich do konkretnego regionu wymaga więcej czasu. Na pytanie, czy paczka wielkogabarytowa musi być niestandardową, odpowiadamy - nie.