Wysyłka towarów niebezpiecznych
Firmy kurierskie posiadają listę produktów wyłączonych z przewozu, należą do nich między innymi substancje takie jak: oleje, farby, lakiery, kleje, żywice, płyn do spryskiwaczy, perfumy oraz alkohol etylowy. Ładunki niebezpieczne wymagają szczególnego traktowania na każdym etapie transportu i magazynowania, a firma podejmująca się transportu musi mieć tak zwaną umowę ADR.
Czym są przesyłki ADR?
Umowa ADR dotyczy przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych. Każdy kierowca lub kurier, który chce przewieźć materiały wybuchowe, płyny łatwopalne lub inne tego typu rzeczy musi przejść odpowiednie szkolenie i posiadać pozwolenie na przewóz tych rzeczy czyli potocznie nazywane ADR-y.
Towary zabronione i niedopuszczone do przewozu kurierskiego, to m.in.:
- Materiały i przedmioty wybuchowe,
- gazy,
- materiały ciekłe zapalne,
- materiały samozapalne, samo-reaktywne i utleniające,
- materiały trujące, zakaźne i promieniotwórcze.
Jak przygotować gazy i płyny do transportu kurierskiego?
Pamiętaj, że po stronie nadawcy należy obowiązek odpowiedniego zapakowania przesyłki. Produkty muszą być tak zabezpieczone, aby całkowicie uniknąć zbicia, wycieku czy innego rodzaju uszkodzenia. Towary wysyłaj w hermetycznych pojemnikach plastikowych, umieszczonych w mocnym pudełku kartonowym wypełnionym materiałem wchłaniającym wodę oraz wypełniaczem. Materiał ten unieruchomi pojemnik, a w razie uszkodzenia, uniemożliwi wyciek płynu na zewnątrz przesyłki. Przesyłka mimo standardowego zapakowania kwalifikowana jest jako przesyłka niestandardowa z racji szczególnej ostrożności podczas transportu.
Na odpowiednio spakowanej przesyłce umieść napis bądź nalepkę „Ostrożnie”, „nie rzucać” lub „Uwaga”.
W niektórych przypadkach naklejka informująca o nieużywaniu noża do rozcinana pudełek może być pomocna dla odbiorcy. Dzięki temu opakowanie na płyn nie zostanie przecięte podczas otwierania pudełka.
Wysyłka przez epaka.pl
Przed wysyłką upewnij się, że produkty, które chcesz wysłać są dozwolone do transportu kurierskiego. Możesz to zrobić po kontakcie z Biurem Obsługi Klienta epaka.pl lub bezpośrednio z firmą kurierską, z której chcesz skorzystać. Takie informacje znajdziesz również w regulaminach przewoźników. Po weryfikacji i prawidłowym zapakowaniu przesyłki (zgodnie z powyższymi wytycznymi) wystarczy przejść do formularza zamów kuriera.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy zapakowaniu paczki bądź złożeniu zamówienia skorzystaj z naszego stacjonarnego punktu nadań i odbiór przesyłek epaka.pl (materiały dostępne na miejscu).
Może się zdarzyć, że wiele materiałów niebezpiecznych nie będziesz mógł wysłać za naszym pośrednictwem. W takim wypadku możesz skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem i zapytać o dostępne możliwości.
W przypadku przesyłek, które są wysyłane regularnie jest prawdopodobieństwo, że będziesz mógł podpisać z przewoźnikiem dedykowaną umowę, która pozwoli Ci na realizację transportu kurierskiego takich produktów. Pamiętaj jednak, że jest to opcja niegwarantowana i uzależniona od firmy kurierskiej oraz wytycznych jakimi się kierują.