Wysyłka żywych zwierząt kurierem nie jest często spotykaną usługą, należy raczej do rzadkości, szczególnie jeśli chodzi o owady. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy umożliwiają taki transport. Sprawdź, jak przygotować owady do wysyłki kurierem!
Nieludzki, okrutny transport żywych zwierząt? To oczywiście mit, nikt by na to nie pozwolił, odkąd obowiązuje prawo o ochronie zwierząt, które zostało wprowadzone 21 sierpnia 1997 roku. Czy więc wysyłka owadów jest możliwa? Jak najbardziej, ale spośród komercyjnych firm oferuje to tylko Poczta Polska (Pocztex), ich usługa obejmuje także transport ptaków domowych i ozdobnych. Jeśli chodzi o inne zwierzęta, musisz postawić na prywatne firmy. Mają one odpowiednio przygotowane auta i doświadczenie. Jak wiadomo, kurier pokroju DPD, czy UPS nie ma w aucie dostawczym właściwych warunków do transport żywych zwierząt. Jeśli zdecydujesz się przesłać owady, jak to zrobić?
Korzystając z usług Pocztexu, możesz sporo na tym zaoszczędzić. Prywatne, wyspecjalizowane firmy pobierają spore opłaty za taką usługę. Jak oszczędzić jeszcze więcej? Tutaj z pomocą przyjdzie platforma epaka.pl, która na Twoje życzenie zleca kurierowi odbiór przesyłki w danym miejscu. Co na Ciebie czeka? Odpowiednie zapakowanie owadów, przy tym wypełnienie krótkiego formularza i tak naprawdę to wszystko. Co na temat wysyłki owadów dokładnie mówi prawo? Jak należy zapakować owady, takie jak pszczoły, aby były bezpieczne, a pracownikowi firmy kurierskiej nic się nie stało?
Prawo o ochronie zwierząt - na co zwrócić uwagę podczas transportu owadów?
Prawo, o którym już wspominaliśmy, jasno stwierdza, kiedy dochodzi do znęcania się nad zwierzętami. Tego typu sytuacji należy unikać również podczas transportu, a wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie legalne i nie zaszkodzi samym owadom. Jak zatem wysłać owady w bezpieczny sposób?
- W trakcie transportu bez względu na to, czy kurierem Pocztex, czy własnym, nie może dojść do sytuacji, w której zwierzęta będą narażone na stres lub cierpienie.
- Podczas przewozu zwierząt należy zapewnić im odpowiednie warunki do przeżycia (chodzi tutaj głównie o pożywienie i wodę).
- Nie można zapomnieć o odpowiednich otworach wentylacyjnych.
- Do pudełka warto włożyć materiał chłonący wilgoć, co w przypadku przewozu pszczół może mieć kluczowe znaczenie.
Jak zapakować owady do wysyłki?
Zastanawiasz się pewnie, jak zapakować owady do wysyłki, aby było to w pełni bezpieczne, a jednocześnie zgodne z obowiązującym prawem? W przypadku pszczół, które są tak naprawdę jedynymi owadami, jakie można przewieźć kurierem, warto postawić na stabilne, trwałe pudełko o regularnych kształtach. Powinno być wykonane tak, aby zapewnić podtrzymanie funkcji życiowych owadów w trakcie transportu, a także nie uszkodzić się w razie komplikacji czy wstrząsów. Oczywiście jego konstrukcja ma skutecznie uniemożliwiać wydostanie się pszczół na zewnątrz. Nie zapomnij o pożywieniu i wodzie dla tych owadów oraz o wspominanym już pochłaniaczu wilgoci. Zabezpiecz przesyłkę i naklej na nią odpowiednie etykiety, takie jak „Ostrożnie”, Żywe zwierzęta”, napisz również w kilku miejscach o tym, że wewnątrz paczki znajdują się pszczoły.
Kiedy najlepiej wysłać pszczoły?
Najlepiej zrobić to w dniach między poniedziałkiem a czwartkiem, maksymalnie do południa. Paczka nadana w tych dniach i o tej godzinie ze statusem „priorytet”, zostanie dostarczona przez kuriera do odbiorcy maksymalnie następnego dnia roboczego. Nie wysyłaj takiej przesyłki w piątek lub 24 godziny przed dniem ustawowo wolnym od pracy. Jak przedstawia się koszt wysyłki owadów? Podobnie jak w przypadku innych towarów wysyłanych kurierem - przy wycenie bierze się pod uwagę wagę i wymiary paczki.