Jak powinno wyglądać pakowanie delikatnych przedmiotów?
Odpowiednie pakowanie kruchych przedmiotów jest bardzo ważne, ponieważ pomaga chronić wrażliwy towar podczas przewozu. Ważne jest, aby rodzaj zabezpieczeń dopasować do specyfiki przewożonego towaru. Nie zawsze wystarczy po prostu kupić papier pakowy i owinąć nim przedmiot, niezbędne może okazać się wykorzystanie dodatkowych wypełniaczy, jak folia bąbelkowa, worki powietrzne, styropian lub kartonowe ścinki.
Za opakowanie towaru odpowiada nadawca. Właściwe zabezpieczenia w transporcie są bardzo ważne, ponieważ kurier nie ponosi odpowiedzialności za szkodę, która jest wynikiem zaniedbania po stronie wysyłającego. Przewoźnik nie ma też obowiązku sprawdzać, czy użyte przez nadawcę zabezpieczenia są wystarczające ani, czy nie umieścił on w paczce rzeczy wyłączonych z transportu.
Czy wysyłanie delikatnych przedmiotów jest bezpieczne?
Obecnie na rynku usług przewozowych funkcjonuje kilkanaście firm świadczących swoje usługi zarówno w kraju, jak i za granicą. Przewoźnicy doskonale wiedzą, jak obchodzić się z różnym rodzajem towaru, ale muszą wiedzieć, że w konkretnym przypadku należy zachować wzmożoną ostrożność. Nadawca, który zapakował np. ręcznie grawerowane szkło w zwykłe pudełko, którego w żaden sposób nie oznaczył, musi liczyć się z tym, że ładunek ulegnie uszkodzeniu.
Delikatne przesyłki kurierskie mające wyjątkowo dużą wartość, np. zegarki, biżuteria, warto jest ubezpieczyć na wyższą kwotę niż minimalna suma, gwarantowana przez przewoźnika. Rozszerzenie kwoty ubezpieczenia kosztuje zwykle kilka lub kilkanaście złotych, ale daje gwarancję, że w razie uszkodzenia towaru możesz dochodzić naprawienia szkody do znacznie wyższej kwoty. Upewnij się też, że kurier, którego wybrałeś oferuje możliwość ubezpieczenia przedmiotów delikatnych.
Wysyłasz delikatne paczki? Jak przygotować je do wysyłki?
Jak zadbać o pakowanie delikatnych przedmiotów? To zależy od rodzaju towaru. Sprawdź nasze wskazówki.
Elektronika
W przypadku elektroniki odpowiednie zabezpieczenie powinno być zastosowane przede wszystkim na elementach urządzeń podatnych na uszkodzenie, jak pokrętła, panele sterujące, ekrany oraz anteny lub inne odstające części. Firmy wykorzystują specjalne wypraski wykonane ze styropianu i idealnie dopasowane do gabarytów i kształtu urządzenia, ale osoby prywatne muszą zadowolić się prostszymi rozwiązaniami. Jeżeli do urządzenie dołączone są akcesoria (np. piloty lub kable), warto spakować je osobno i umieścić w głównym pudełku, zaklejając łączenia poszczególnych opakowań taśmą.
Sporta część sprzętu AGD, jak pralki, lodówki czy zmywarki jest klasyfikowana jako przesyłki gabarytowe, a ich transport odbywa się na palecie. W takiej sytuacji należy zadbać, aby przesyłka nie wystawała poza obrys palety, ponieważ bardzo łatwo wtedy o uszkodzenie wystających elementów lub wgniecenie rogów obudowy.
Takie urządzenia, jak np. telewizor powinny być przewożone w odpowiedniej pozycji. Dlatego ważne jest oznaczenie pudełka naklejką “Góra-Dół”. Elementy ruchome, np. bęben pralki albo drzwi lodówki należy zabezpieczyć osobno, aby ochronić przed przemieszczaniem się podczas jazdy.
Pamiętaj, aby zabezpieczyć elektronikę przed drganiami. Wszelkie wstrząsy negatywnie oddziałują na mikroukłady oraz mogą prowadzić do obluzowania się styków.
Jak zapakować szkło?
Każdy ze szklanych przedmiotów, jak np. kieliszki, karafki czy bombki powinno się owinąć osobno. Po zapakowaniu zawartości do kartonu, należy wolną przestrzeń zapełnić wypełniaczem. Szklane przedmioty można ustabilizować przy użyciu styropianu lub wiórów papierowych. Jeśli w przesyłce jest wiele małych przedmiotów, można zapakować każdy z nich osobno i włożyć wszystkie razem w większy karton.
Porcelana i ceramika
Przedmioty delikatne, jak porcelana, pakuje się podobnie do szkła. Wykorzystaj do tego folię bąbelkową, a poszczególne talerze lub miski umieść na sobie i przedziel warstwą folii lub fizeliny. Wolne przestrzenie uzupełnij wypełniaczem izolującym, np. granulatem piankowym, aby ochronić kruchą ceramikę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Karton zaklej taśmą klejącą.
Sprawdź wymagania dotyczące wysyłki towarów wrażliwych
Przed wyborem kuriera upewnij się też, czy przewoźnik nie wskazuje określonych wymagań względem wysyłanego przedmiotu. Część firm może w ogóle nie obsługiwać transportu szklanych elementów, jak np. lustra lub witraże. Serwis epaka.pl umieszczaróweniż wskazówki co do tego, jak odpowiednio zapakować konkretny rodzaj towaru.
Uzupełnij opakowanie o naklejki informacyjne i ostrzegawcze
Umieszczenie przedmiotu w pudełku, nawet wypełnionym zabezpieczeniami, nie gwarantuje, że paczka nie ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli zależy Ci, aby przewoźnik postępował z ładunkiem szczególnie delikatnie, warto nakleić w widocznych miejscach naklejki informacyjne i ostrzegawcze. O jakie naklejki chodzi?
Na kartonie warto przykleić takie oznaczenia, jak np. “Uwaga-Szkło”, “Fragile”, “Góra-Dół” czy “Handle with care”. Pamiętaj, że przyklejając tego typu naklejki na przesyłkę, staje się ona automatycznie przesyłą niestandardową. Weź to pod uwagę podczas zamawiania kuriera na epaka.pl.
Przesyłka niestandardowa to taka, która jest traktowana z niestandardowy sposób - na przykład przechodzi przez ręczne sortowanie, które wymaga dodatkowego udziału człowieka. Zamawiając taką paczkę poprzez formularz epaka.pl, wystarczy że w rodzaju opakowania zaznaczyć przesyłkę niestandardową. Cena takiej przesyłki może się różnić od tej standardowej, ale wówczas mamy pewność, że paczka będzie traktowana w odpowiedni sposób.
Firmy kurierskie stawiają na zadowolenie klienta, ale to od nadawcy zależy, czy przesyłka zostanie zabezpieczona prawidłowo. Z reguły pudełko kartonowe oraz materiały ochronne są wystarczającym rozwiązaniem, ale czasami trzeba zastosować wypełniacze do “zadań specjalnych”, jak np. poduszki powietrzne, papier nacinany czy specjalne wiórki z celulozy. O ile to możliwe, warto wybierać rozwiązania przyjazne środowisku.