Możliwości wyboru przewoźnika oraz koszty jakie wiążą się z wysłaniem przesyłki determinowane są głównie przez wymiary przesyłki, oraz jej wagę. Duży wpływ ma też sposób zapakowania paczki, czy przesyłka jest zaliczana do paczek standardowych, czy też niestandardowych. Waga gabarytowa mylnie kojarzyć się nam z samą wagą przesyłki. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.
Czym jest waga gabarytowa?
Waga gabarytowa określana jest wagą wymiarową. Najbardziej widoczne zastosowanie wagi gabarytowej znajduje się w przypadku przesyłek, które są lekkie, ale mają duże wymiary i przez to zajmują dużo przestrzeni w samochodzie dostawczym przewoźnika. Przykładem takiej paczki może być na przykład puch.
Jak obliczyć wagę gabarytową?
Warto jednak pamiętać, że nie zawsze przelicznik wagi gabarytowej jest ten sam. Każdy przewoźnik stosuje swój własny przelicznik, mający na celu uzyskanie wagi gabarytowej danej przesyłki. Z pewnością najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną jest ta wykorzystująca przelicznik 1:5000. Przelicznik taki mówi nam, że aby otrzymać wagę gabarytową danej paczki, należy pomnożyć jej wymiary, tj. długość, szerokość i wysokość, a następnie otrzymany wynik podzielić przez 5000. Uzyskana wartość to waga gabarytowa paczki w kilogramach.
Dla przykładu, waga objętościowa dla przewoźnika FedEx przesyłki o wymiarach 30 x 40 x 50 cm to 12kg
Wzór: (30 x 40 x 50 = 60 000 / 5000 = 12)
Wagi gabarytowe dla poszczególnych przewoźników:
Do wyceny brana jest pod uwagę waga wyższa, rzeczywista lub gabarytowa. Jak obliczamy wagę gabarytową dla poszczególnych przewoźników?
- FedEx:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 5000 = waga w kg
- UPS:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 5000 = waga w kg
- DPD:
Wysokość cm x szerokość cm x długość cm / 6000 = waga w kg
- DHL:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 4000 = waga w kg
- InPost:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 6000 = waga w kg
- GLS:
(maks. wymiary: dł. 200 cm, wys. 60 cm szer. 80 cm, dł. + obwód: 300 cm)
W firmie GLS cena za przesyłkę zależy od rozmiaru paczki (sumy najdłuższego i najkrótszego boku przesyłki). Maksymalna waga paczki krajowej i międzynarodowej wynosi 31,5 kg. Przewoźnik wyróżnia 5 kategorii cenowych. Suma obwodu paczki i jej najdłuższego boku nie może przekroczyć 300 cm.
Po co firmie kurierskiej waga wymiarowa?
Współczynnik przeliczeniowy wagi gabarytowej różni się w zależności od firmy transportowej. Każda z nich zastrzega swój sposób przeliczania wartości. Za pomocą wagi gabarytowej przewoźnicy firm kurierskich wyliczają ile miejsca zajmie paczka w środku transportu.
Z epaka.pl nie musisz się martwić o wagę gabarytową
Wysyłając paczki poprzez nasz serwis internetowy epaka.pl, poprzez aplikację mobilną epaka.pl mobile jak również w stacjonarnych punktach epaka.pl nie musisz się martwić o wagę gabarytową. My ją obliczymy za Ciebie. Jedynie o co Ci prosimy, to wpisz w formularz realne wymiary Twojej paczki w centymetrach oraz jej wagę rzeczywistą. System sam wyliczy wagę gabarytową i na jej podstawie zaproponuje Ci oferty dopasowane do paczki, którą chcesz wysłać.