Czy wysyłka instrumentów z pomocą firmy kurierskiej jest możliwa? Oczywiście, że tak! Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dotyczą one przede wszystkim zabezpieczenia instrumentów, które są dość delikatne.
Instrument - przesyłka standardowa czy niestandardowa?
Zaczniemy od tego, czy instrument jest przesyłką standardową, czy niestandardową. Według definicji paczka niestandardowa ma nieregularny kształt lub ponadgabarytowe wymiary. Instrument zapakowany jedynie w folie stretch będzie więc przesyłką niestandardową. Wysyłka instrumentów w kartonie pozwoli z kolei na wybór paczki standardowej podczas jej nadawania. Jak możesz sprawdzić, czy instrument, który zapakowałeś i chcesz wysłać, będzie paczką standardową lub niestandardową? W bardzo prosty sposób. Odwiedź platformę epaka.pl, tam czeka na Ciebie krótki formularz do wypełnienia. Podaj dane paczki, między innymi jej wagę i wymiary. Po wypełnieniu formularza ukaże Ci się lista firm kurierskich, wówczas wybierz najlepszą dla siebie ofertę. Wtedy dowiesz się, czy dana przesyłka jest brana pod uwagę, jako standardowa, czy też nie.
Wysyłka instrumentów kurierem - jaki jest koszt?
Koszt wysyłki będzie uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim musisz przygotować się na spory wydatek, jeśli instrument jest ciężki i duży. Z drugiej jednak strony nie musi mieć nieregularnych kształtów, bo czasem można zapakować go w karton, na przykład, jeśli jest to keyboard. Cena nie będzie więc horrendalnie wysoka. Inaczej będzie w przypadku wysyłania kontrabasu zapakowanego jedynie w folię bąbelkową i stretch, ewentualnie wcześniej owiniętego kartonem. To instrument ciężki, o nieregularnych kształtach, przy tym spory. Wtedy oferty mogą być dla Ciebie dość kosztowne. Koszt wysyłki instrumentu jest więc głównie uwarunkowany wymiarami i wagą danej paczki, liczy się także jej kształt. Co więcej, cena wzrośnie dodatkowo, jeśli planujesz przesłać instrument za granicę.
Jak zapakować instrument do wysyłki?
Sposób pakowania zależy w dużej mierze od rodzaju samego instrumentu. Poniżej wyjaśniamy, jak zapakować popularne instrumenty - gitarę, skrzypce, keyboard czy klarnet.
Jak zapakować instrumenty do wysyłki pokroju gitary? Jeśli masz pokrowiec, wsadź instrument do jego środka, później owiń gryf i główkę ze stroikami kartonem - to newralgiczne miejsca każdej gitary. Następnie zamknij pokrowiec i całość umieść w kartonie. Może mieć nieco większe wymiary w tym głębokość. Pamiętaj także, aby przed włożeniem gitary do kartonu wsypać do środka nieco wypełniacza styropianowego czy pomarszczonej gazety. Wypełniacz wsyp również na sam pokrowiec. Nie zapomnij o miejscach pustych, gdzie nie ma instrumentu, tam także wsyp wypełniacz, możesz użyć też czegoś trwalszego, jak kartonów czy styropianu. Zamknij karton, zaklej taśmą i owiń folią stretch.
Przejdźmy teraz do wysyłki skrzypiec, ale bez futerału. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności zawiń smyczek w folię bąbelkową i folię stretch. Później przejdź do pakowania samego instrumentu. Będzie Ci potrzebna folia bąbelkowa i nieco kartonowych pasów, którymi zabezpieczysz całą konstrukcję instrumentu. W pierwszej kolejności owiń ją folią bąbelkową. Pamiętaj o gryfie i stroiku. Następnie przejdź do przełożenia kartonu przez najważniejsze elementy, ale najlepiej całą konstrukcję skrzypiec. Całość zapakuj w folię stretch, owiń dość konkretnie. Sklej później wszystko taśmą klejącą - to rozsądny wybór. Oczywiście nie zapomnij o etykiecie wysyłkowej. Jeśli nie masz futerału, a masz karton, włóż do niego tak zapakowane skrzypce, a następnie zaklej przesyłkę taśmą.
Wysyłka keyboardu i klarnetu
Keyboard - z tym instrumentem nie powinno być problemów. Jeśli masz futerał i oryginalne pudełko, możesz zapakować wszystko tak, jak to było w przypadku gitary. Kiedy tego pudełka brak, a masz futerał, możesz go usztywnić od wewnątrz kartonem, a od zewnątrz owinąć folią stretch. Oczywiście wewnątrz futerału znajdzie się instrument. Wysyłka instrumentów, takich jak keyboard należy do dość prostych, ale za to kosztownych, szczególnie kiedy mówimy o modelu o sporym rozmiarze.
Pozostał nam już tylko klarnet, delikatny instrument przypominający swoją konstrukcją flet. Do klarnetu praktycznie zawsze dołącza się futerał, bo to instrument składający się z kilku mniejszych części. Taki futerał przeważnie jest dość trwały, co przekłada się na możliwość zapakowania całości jedynie w folię stretch, ewentualnie można dodać nieco folii bąbelkowej. Co jeśli futerału brak? Każdą część klarnetu pakujesz osobno w folię bąbelkową i stretch. Następnie wszystkie zapakowane elementy wsadzasz do kartonu, ten zabezpieczasz od środka wypełniaczem i całość zawijasz folią stretch, po czym naklejasz etykietę. Teraz już bez wątpienia wiesz wszystko o tym, jak wysłać instrumenty kurierem!