Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki Jak pakować przesyłkę?

Jak pakować przesyłkę?

...

Jak pakować przesyłkę?

Redakcja epaka.pl   •   09.06.2014   •   4 min czytania

W jaki sposób należy zapakować paczkę, aby nadać ją jako przesyłkę wybranej firmie kurierskiej? Co zrobić, aby towar dotarł do adresata w nienaruszonym stanie? Jakie warunki należy spełnić, żeby firma kurierska mogła przyjąć przesyłkę do przewozu?

Podstawą dla firmy kurierskiej jest prawidłowo zapakowana przesyłka. Tylko odpowiednio zabezpieczony towar może bez problemów dotrzeć do adresata. Bez wiedzy na temat właściwego pakowania i zastosowania jej przy przygotowywaniu swojej paczki, istnieje duże ryzyko uszkodzenia towaru w transporcie, a nawet nieprzyjęcia go przez dyspozytora obsługującego klientów w punkcie odbioru przesyłek. Przede wszystkim paczka powinna posiadać regularne kształty. Najlepiej, jeżeli wysyłany towar będzie umieszczony w specjalnie dopasowanym i szczelnie oklejonym kartonie; tak, aby nie wydostawały się z niego żadne przedmioty, ale też nic nie dostało się do środka. Ważne, żeby nadawana paczka była przystosowana do swobodnego przenoszenia. Opakowanie powinno być możliwie sztywne, odporne na wgniecenia i działanie czynników zewnętrznych. Oklejenie folią lub taśmą pozwala na dodatkowe zabezpieczenie przesyłki.

Paczka musi być dobrze oznaczona

Przesyłka musi zostać wyraźnie oznaczona. Tylko dzięki temu dotrze w docelowe miejsce. Oznaczenia, oprócz adresu, mogą dotyczyć charakteru zawartości przesyłki. Przykładowo, jeżeli znajdują się w niej delikatne przedmioty wymagające specjalnego traktowania (różniącego się od traktowania zwykłej paczki), koniecznie trzeba zaznaczyć to w sposób widoczny na przewoźnika. Napisy Uwaga szkło! albo Ostrożnie! w formie naklejek zazwyczaj można nabyć przy nadawaniu paczki u pracownika firmy kurierskiej. Oznaczona w taki sposób przesyłka otrzymuje specjalny status bezpieczeństwa, dzięki czemu szansa jej  dotarcia na miejsce w nienaruszonym stanie znacząco wzrasta. Koszty podobnych usług są bardzo niskie, dlatego w przypadku nadawania delikatnego towaru zawsze warto go zabezpieczyć i dopilnować, aby paczka otrzymała status odpowiedni do zawartości.

Jak pakować, aby zapewnić bezpieczeństwo?

Najczęściej stosowane opakowania to kartony oraz foliopaki. Można spróbować wykorzystać już posiadane opakowania np. po sprzętach RTV czy AGD. Jeżeli jednak takimi nie dysponujemy, musimy poszukać innego rozwiązania. Warto udać się do okolicznych sklepów – często magazynowane są w nich niepotrzebne kartony pochodzące z dostaw. Dobrze, gdy opakowanie na przesyłkę ma zapas miejsca (ale na tyle niewielki, żeby przedmiot nie przemieszczał się w trakcie transportu). Foliopaki można nabyć w specjalistycznych sklepach lub marketach.  Bardzo często znajdują się również w punktach obsługi klienta firm kurierskich. Niestety sam karton nie wystarczy. Warto zastanowić się, w jaki sposób zabezpieczyć delikatny przedmiot, aby nie uległ uszkodzeniu w podróży w wyniku wstrząsów (na przykład podczas podróży autem). Wszelkie naczynia, kruche przedmioty czy delikatną elektronikę warto zabezpieczyć, umieszczając w opakowaniu wypełniacze wolnej przestrzeni. Może nimi być duża ilość pogniecionych gazet, pokruszony styropian, lub folia bąbelkowa. 

Uwaga na niebezpieczne wypełniacze

Jeżeli wysyłamy w paczce większe urządzenia elektroniczne, dobrze jest zabezpieczyć je również folią –  sprzęty często posiadają otwory wentylacyjne, do których może dostać się na przykład wypełniający styropian, a wtedy łatwo o awarię. Dodatkowo pogniecione gazety i styropian mogą porysować delikatne powierzchnie – ekrany, lustra, elementy szklane. Warto również zwrócić uwagę na wagę wypełniacza. Jeśli wykorzystamy wypełniacze o dużej masie, może okazać się, że koszt wysłania przesyłki znacząco wzrośnie. 

Wymagania firm kurierskich

Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, jakie warunki stawia wybrana przez nas firma kurierska, zanim zdecydujemy się wysłać zapakowaną już przesyłkę. Najczęściej wymagania dotyczą wymiarów maksymalnych, masy przesyłki, jej opakowania, a także zawartości. Przesyłki dzielone są na dwie podstawowe kategorie – paczki sortowalne i niesortowalne. Podział ten związany jest z zastosowaniem automatycznego sortera znacząco przyspieszającego i ułatwiającego pracę w magazynie. Ma on również wpływ na cenę przewożonych towarów. Większe przedmioty, na przykład sprzęty AGD, części samochodowe i tym podobne, muszą być pakowane na paletach przeznaczonych do tego celu i odpowiednio zabezpieczone. Palety również mają ograniczenia wagowe, których nie należy przekraczać. Nie każda firma kurierska przyjmuje tak duże przedmioty do przewozu. Warto również wcześniej zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi oznaczeń paczek – mogą to być informacje dotyczące kierunku, w jakim mają być układane lub specjalnego sposobu obchodzenia się z nimi. Trzeba również zwrócić uwagę na to, jaki wypełniacz dodajemy do przesyłki. Może dojść do sytuacji, kiedy nieodpowiednio dobrane wypełnienie opakowania nie zabezpieczy przedmiotu, a dodatkowo spowoduje, że waga i gabaryty paczki się zwiększą, co wpłynie na koszt wysyłki.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę