Wiele osób coraz częściej zastanawia się, czy żywe zwierzę może zostać wysłane przesyłką kurierską, co na ten temat mówi ustawa o ochronie zwierząt i czy są przewoźnicy, którzy specjalizują się w transporcie zwierząt. Kurierzy najczęściej zajmują się wysyłką martwych materiałów. Żywe stworzenia nie mogą zostać nadane w zwykłej paczce, bo nie jest to zgodne z zasadami przewoźników. Do przesyłki zwierząt pocztą stworzenia muszą mieć specjalne warunki, jak chociażby nieustanny dostęp do tlenu, dlatego też niewiele firm kurierskich podejmie się przewozu zwierząt. Jakie zwierzęta mogą trafić do rąk odbiorcy w przesyłce kurierskiej? Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać osoby nadające kurierem żywe stworzenia w niewłaściwy sposób? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Z naszego dzisiejszego tekstu dowiesz się między innymi:
- jak wysłać zwierzę kurierem,
- jak wysłać królika kurierem,
- czy można wysłać psa kurierem.
Wysyłka zwierząt kurierem – podstawowe reguły
Czy wysyłka zwierząt kurierem jest możliwa? Jeśli tak, to jakie zwierzęta wolno przewozić oraz co zrobić, aby zapewnić im bezpieczeństwo? W poniższym wpisie wyjaśniamy wszelkie wątpliwości na ten temat. Warto pamiętać, że zwierzęta można wysłać kurierem tylko w przypadku konkretnych gatunków oraz po odpowiednim przygotowaniu przesyłki. Opakowanie musi być w stanie zapewnić zwierzętom właściwe warunki do przetrwania transportu. Żadne transportery (stosowane podczas podróży) ani klatki (nawet wyjątkowo trwałe) nie mogą zostać wysłane kurierem, choć w pierwszej chwili może się wydawać, że będą to idealne opakowania do wysyłki i właśnie z nich warto skorzystać. Jeśli wybierzesz karton, to musisz dołożyć starań, żeby właściwie dostosować go do transportu zwierząt – pamiętaj, że muszą one oddychać, a więc to ważne, żeby miały stały dostęp do tlenu. Z tego też powodu dobrze zaplanuj wysyłkę "towaru" o zawartości żywych zwierząt. Paczka musi jak najszybciej dotrzeć bezpośrednio do odbiorcy i może zostać przekazana wyłącznie do rąk własnych (nie ma więc możliwości wysyłki zwierząt do punktu odbioru lub automatu paczkowego).
Co o wysyłce żywych stworzeń mówi ustawa o ochronie zwierząt?
W ustawie z 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt nie ma zapisu o tym, że zwierzęta w odpowiednich warunkach nie mogą być transportowane w paczce kurierskiej. Z treści ustawy jasno jednak wynika, że znęcanie się nad zwierzętami, w jakikolwiek sposób, jest karalne.
Co oznacza hasło „znęcanie się”? Ustawodawca tym terminem określa między innymi transport zwierząt (hodowlanych, przewożonych na targowiska, czy domowych), który mógłby powodować u nich stres i zbędne cierpienie. W jaki sposób odnieść treść tego zapisu do wysyłki zwierząt kurierem? Według prawa jest ona możliwa, ale tylko pod warunkiem, że:
- Zwierzę w paczce nie cierpi i nie jest narażone na niepotrzebny stres.
- Warunki transportu nie zagrażają życiu, ani zdrowiu zwierzęcia.
- Zwierzę ma zapewnione podstawowe warunki do przeżycia, między innymi dostęp do powietrza, wody i pożywienia.
Firmy kurierskie przewożące zwierzęta
Większość firm kurierskich nie ma w swojej ofercie usługi transportu żywych zwierząt, a także roślin. Jak wysłać zwierzęta? Z pomocą przychodzi Pocztex, kurier Poczty Polskiej, który pod ścisłymi warunkami przewiezie żywe ptaki oraz owady. Jeżeli chodzi o zwierzęta domowe, takie jak koty, psy, czy inne – do ich transportu warto wynająć specjalistyczną firmę. Tylko takie przedsiębiorstwa mogą w pełni profesjonalnie podejść do tego zadania. Mają sprzęt, który sprawi, że droga nie będzie dla zwierzęcia w żaden sposób stresująca, czy zagrażająca jego życiu i zdrowiu.
O tym, jakie zwierzęta można wysłać kurierem, już wiesz – chodzi tutaj o ptaki, ale także owady. W tej drugiej grupie można wyróżnić pszczoły, to one transportowane są najczęściej.
Jak wysłać ptaki pocztą?
Z pomocą kuriera Pocztex przetransportujesz żywe ptaki domowe i ozdobne. Kluczowe jest tutaj zapewnienie im odpowiednich warunków do przeżycia, a także ochrony podczas przewozu. Opakowanie z zawartością żywych ptaków, musi być stabilne, trwałe oraz odpowiednio mocne. Liczy się również gabaryt opakowania, który w czasie transportu zwierząt pozwoli na zachowanie funkcji życiowych ptaków – konieczne jest również zagwarantowanie zwierzętom dostępu do świeżego powietrza. Wewnątrz każdej przesyłki z ptakami powinny znajdować się materiały chłonące wodę. Nie możesz zapomnieć o naczyniu z pokarmem i wodzie. W warunkach transportowych najlepiej sprawdza się gąbka nią nasączona. Tylko wtedy masz pewność, że ptaki w trakcie transportu będą czuły się dobrze, a przejazd nie będzie dla nich uciążliwy czy stresujący. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za zapewnienie zwierzętom właściwych warunków na czas transportu leży całkowicie po stronie nadawcy.
Jak wysłać pszczoły kurierem?
Jak zapakować zwierzęta do wysyłki na terenie Polski, w przypadku owadów, takich jak pszczoły? Na wstępie warto zaznaczyć, że to tak naprawdę jedyne owady, które można przewieźć kurierem – wbrew praktykom wielu przewoźników wysyłka pająków jest nielegalna. Jednym z podstawowych warunków bezpiecznej wysyłki pszczół jest właściwe opakowanie – musi być ono odpowiednio szczelne, żeby owady na pewno nie wydostały się na zewnątrz podczas transportu. Oczywiście konieczne jest zapewnienie pszczołom właściwych warunków do przeżycia. Trwałość samego opakowania także ma znaczenie.
Ogólne zasady transportu ptaków i pszczół kurierem
Jest kilka zasad, których należy się trzymać w trakcie wysyłki tego rodzaju zwierząt. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie zapakowanie owadów, czy pszczół, ale także kwestie dotyczące samej usługi:
- Na paczce należy umieścić etykietę z napisem „Ostrożnie” oraz „Żywe zwierzę”. Dobrze, jeśli napiszesz na pudełku informacje o tym, jakie konkretnie zwierzę jest przewożone wewnątrz.
- Ptaki oraz pszczoły muszą być odebrane przez adresata następnego dnia roboczego. Dlatego też zaleca się wysyłkę zwierząt przed południem od poniedziałku do czwartku. Jeśli przewoźnik oferuje doręczenie w sobotę, może to być również piątek. Nie możesz nadać paczki z żywym zwierzęciem w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy.
- Każda paczka zawierająca żywe zwierzę musi być wysłana, jako priorytet, a także z wyborem opcji płatność za pobraniem. Doręczenie takiej przesyłki odbywa się jedynie do rąk własnych odbiorcy (czyli "pod drzwi").
Wysyłka ryb kurierem
Jak wspomnieliśmy już kilkukrotnie, wysyłka żywych zwierząt dotyczy tylko pszczół i ptaków, co jest regulowane polskim prawem. W przypadku pająków, ryb, gryzoni czy węży – regulaminy przewoźników takich jak InPost Kurier, DPD czy DHL sprawiają, że ich wysyłka kurierem jest niemożliwa, co jest jasno określone przepisami polskiego prawa. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wysłać psa kurierem to od razu zaznaczamy, że jest to niemożliwe. Sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o wysyłkę królików kurierem, transport gadów czy nadanie wszystkich innych żywych zwierząt w przesyłce kurierskiej. Kategorycznie się tego zabrania w regulaminach poszczególnych przewoźników (co możesz łatwo zweryfikować szukając w wyszukiwarce takich haseł jak "DPD wysyłka zwierząt, "wysyłka żywych zwierząt - Poczta Polska", "UPS - wysyłka zwierząt", "DHL przewóz zwierząt"), niezależnie od ceny jaką byłbyś skory zapłacić za taką „specjalną” przesyłkę.
Przesyłka za pobraniem z żywymi zwierzętami – nadanie z epaka.pl jest proste!
Planując przesyłkę na terenie kraju, która zawiera zwierzęta miej na uwadze, że to żywe stworzenia. Nie chcesz przecież narazić ich na cierpienie, musisz więc ostrożnie zaplanować dzień wysyłki. Formularz zlecenia na stronie epaka.pl warto wypełnić w taki sposób, żeby nadać paczkę w czasie, który ominie weekendy i dni wolne od pracy (najlepiej nadać ją od poniedziałku do czwartku przed godziną 12:00). Sprawdź kalendarz, a następnie złóż zamówienie, korzystając z formularza dostępnego na naszej stronie i dołącz do wielu zadowolonych klientów! Po podaniu potrzebnych danych (wymiary przesyłki, zawartość, dane adresowe) skorzystaj z usług wybranego kuriera, który w przepisach nie zabrania wysyłki zwierząt. Poczta z usługą Pocztex jest pewnym wyborem – co prawda wysyłka psa kurierem nie będzie możliwa, ale masz zezwolenie na wysyłkę pszczół i ptaków.
Nadawca na paczce powinien nakleić naklejki ostrzegawcze (np. w kolorze czerwonym, który od razu rzuca się w oczy), dzięki czemu realizowana usługa o delikatnej zawartości będzie właściwie traktowana podczas transportu. Pomocne może być też podanie gdzieś na opakowaniu zawartości paczki - ta wiedza może przyczynić się do faktu, że kurier właściwie zadba o paczkę. Jak już wspomnieliśmy – to po stronie klienta leży właściwe przygotowanie paczki do przesyłki żywych zwierząt. Warto zrobić to dobrze, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów i konsekwencji. Ze względu na specyfikę przesyłki nie podejmie się tego każdy kurier. Żywe zwierzęta najlepiej wysyłać korzystając z usług dostępnych w serwisie Pocztex - firma daje możliwość skorzystania z jej usług w sposób, który nie zagrozi życiu zwierząt, a tym samym dostarczenie przez kuriera zwierząt spełni wszystkie potrzebne wymogi i nastąpi bez problemów.
Transport żywych zwierząt kurierem – podsumowanie
Wiesz już, jak wysłać zwierzę kurierem, poznałeś także rodzaje zwierząt, jakie mogą być przetransportowane. Biorąc to wszystko pod uwagę, poznaj krótkie podsumowanie całego tekstu:
- Nie wszyscy przewoźnicy oferują transport żywych zwierząt.
- Możesz wysłać paczkę z ptakami ozdobnymi lub domowymi i pszczołami.
- Zawsze pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przesyłki.
- Zwierzęta w paczce muszą mieć zapewnione właściwe warunki do przeżycia.
- Najlepiej nadawać paczki ze zwierzętami przed południem od poniedziałku do czwartku.