Marka InPost nieustannie wprowadza na rynek kolejne udogodnienia dla swoich klientów, które pozwalają szybciej i wygodniej odbierać zamówione przesyłki z automatów paczkowych w całym kraju. Od 2020 roku wszystkie paczkomaty InPost na terenie Polski (a jest ich już ponad dwadzieścia cztery tysiące) posiadają opcję, która nazywa się multiskrytka. Co to jest, jak działa i kiedy okazuje się przydatna? Na te pytania – a także wiele innych! – odpowiadamy w dzisiejszym artykule na naszym blogu. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą, by multiskrytki InPost nie miały przed nimi żadnych tajemnic!
Z tego tekstu dowiesz się między innymi:
- czym jest opcja multiskrytki,
- co zrobić, gdy paczki znalazły się w multiskrytce InPost,
- kiedy paczka zostanie umieszczona w multiskrytce?
InPost Multiskrytka – co warto wiedzieć? Jedna skrytka, by wszystkimi paczkami rządzić
Odbieranie przesyłek z paczkomatów InPost staje się coraz bardziej intuicyjne, a marka stawia w tej kwestii na szybkość i bezproblemowość. Skrytkę paczkomatu można otworzyć na kilka sposobów, a wśród najbardziej popularnych znajdują się:
- wykorzystanie kodu odbioru paczek, który odbiorcy przesyłek otrzymują w wiadomościach SMS,
- zeskanowanie kod QR otrzymanego w wiadomości mailowej,
- zdalne otwieranie skrytek (bez korzystania z panelu maszyny), możliwe dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnej InPost Mobile.
Na czym jednak polega multiskrytka InPost i co tak naprawdę ułatwia? Jak łatwo odgadnąć po nazwie – multiskrytka InPost to skrytka, w której kurier umieszcza kilka zamówionych paczek do jednego odbiorcy. Dzięki temu nie musimy odbierać każdej przesyłki osobno, a wykorzystując jeden kod odbioru paczek, możemy odebrać kilka przesyłek (nawet z różnych źródeł, na przykład z różnych sklepów internetowych) otwierając tylko jedną skrytkę. Ten sposób odbierania przesyłek pozwala zaoszczędzić czas, a także ułatwia cały proces. Zamiast kilkukrotnie wpisywać kod odbioru, musimy to zrobić tylko raz.
W sytuacji, gdy z multiskrytki wyjmiesz tylko jedną paczkę, a przez nieuwagę zapomnisz o kolejnych, będziesz mógł ją ponownie otworzyć jeszcze przez 15 minut, żeby móc wyjąć z niej pozostałą zawartość. Oczywiście tylko pod warunkiem, że w międzyczasie kurier nie zajmie jej paczką kogoś innego, a twoja nieodebrana przesyłka nie wyruszy w drogę powrotną do nadawcy.
InPost multiskrytka – nowa funkcjonalność paczkomatów i jej największe zalety
Wśród usług InPost możliwość korzystania z multiskrytki jest jedną z wygodniejszych opcji – pozwala zaoszczędzić czas klienta oraz miejsce w paczkomacie. Trzeba pamiętać, że druga paczka do tego samego odbiorcy, umieszczona w innej skrytce zajmuje dodatkowe miejsce, z którego mógłby skorzystać inny klient. A warto pamiętać, że w paczkomacie w tym samym czasie może być umieszczona konkretna liczba paczek – dokładnie rzecz biorąc automat paczkowy InPost posiada siedemdziesiąt sześć miejsc na paczki w trzech różnych rozmiarach.
Warto podkreślić, że dzięki korzystaniu z multiskrytki, więcej osób może skorzystać z danego paczkomatu. Niekiedy zdarza się, że paczkomat jest przepełniony i nasza przesyłka trafia do pobliskiego automatu paczkowego InPost, innego, niż pierwotnie wybrany. Bywa to frustrujące, gdy nie możemy odebrać przesyłki z miejsca, do którego ją zamówiliśmy, a zamiast tego musimy udać się do innego paczkomatu, który akurat miał wciąż dostępne miejsca. Dzięki multiskrytce tego typu sytuacje są ograniczane, bo kilka przesyłek dla jednej osoby nie będzie zajmować kilku miejsc w paczkomacie.
Sprawnie i szybko, to motto, które mogłoby być synonimem każdej multiskrytki, bo właśnie te słowa najlepiej opisują cały proces odbioru przesyłki w ten sposób. Dodając do tego kolejne ułatwienie, jakim niewątpliwie jest korzystanie z aplikacji InPost Mobile, która posiada funkcję zdalnego otwarcia skrytki, każdą paczkę odbierzesz w mgnieniu oka.
Kiedy można skorzystać z multiskrytki InPost?
Tego samego dnia masz wiele paczek do odbioru i jedną skrytkę (tylko!), którą musisz otworzyć – czy nie brzmi to jak prawdziwe ułatwienie całego procesu? Warto o tym pomyśleć zwłaszcza w okresach wzmożonej aktywności zakupowej (na przykład wtedy, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Mikołajki albo Walentynki i nagle każdy z nas myśli o prezentach dla bliskich osób). Zamiast czekać w kolejce i po kolei otwierać kolejne skrytki, możesz to zrobić tylko raz, korzystając z kodu odbioru z wiadomości SMS lub zdalnie otwierając drzwiczki skrytki dzięki aplikacji InPost Mobile.
Oczywiście warunkiem niezbędnym do tego, żeby twoje przesyłki zostały umieszczone w tej samej multiskrytce jest fakt, że dotrą one do paczkomatu tego samego dnia. Mogą pochodzić od różnych nadawców (często interesują na różne produkty od różnych sprzedawców e-commerce), ale muszą trafić do paczkomatu w tym samym czasie – o to zadba kurier, który rozwozi przesyłki do paczkomatów. Jeśli zauważy, że na jednego adresata czeka kilka paczek, włoży je dla ułatwienia do jednej multiskrytki InPost. Jeśli dostarczenie przesyłek nie będzie tak idealnie zsynchronizowane, to każda z nich zostanie umieszczona w innej skrytce.
Gdzie można znaleźć informację, że przesyłki trafiły do multiskrytki?
Informację na temat tego, że przesyłki trafiły do multiskrytki InPost, a także ile paczek na ciebie czeka oraz w jakiej skrytce je znajdziesz, możesz pozyskać na kilka sposobów. Dostaniesz ją w wiadomości e-mail, a także będzie ona dostępna w aplikacji mobilnej InPost. Żeby użyć aplikacji mobilnej, najpierw ściągnij ją na swój telefon, a następnie kliknij logotyp aplikacji InPost Mobile wyświetlający się na ekranie twojego smartfona. Pozwoli ci to zalogować się do aplikacji, która daje wiele możliwości. Poza zdalnym otwieraniem skrytek w paczkomacie, możliwością śledzenia przesyłek i nadawania ich bez etykiety, znajdziesz w niej również informacje na temat paczek umieszczonych w multiskrytkach. Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Możesz to łatwo zmienić, wchodząc na stronę www InPost lub znajdując ją sklepie Google Play lub App Store.
Kiedy umieszczenie kilku paczek w multiskrytce nie jest możliwe?
Mimo że multiskrytka InPost jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy oczekują kilku przesyłek jednocześnie, nie zawsze dwie, lub więcej paczek mogą być umieszczone w jednej multiskrytce Inpost, nawet jeśli zostają dostarczone do paczkomatu przez kuriera w tej samej furgonetce. Kiedy to rozwiązanie nie jest dostępne? Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy zamawiamy produkty o większych gabarytach i jedna skrytka fizycznie nie będzie mogła pomieścić dwóch lub kilku paczek jednocześnie. Multiskrytka w paczkomacie ma te same wymiary, co każda inna skrytka, dlatego nie zawsze zmieszczą się w niej np. dwie duże paczki. Pamiętaj, że skrytki paczkomatu, w zależności od ich wymiarów, są przeznaczone dla przesyłek o następujących gabarytach:
- Gabaryt A: maksymalne wymiary to 64×38×8 centymetrów, maksymalna waga 25 kg.
- Gabaryt B: maksymalne wymiary to 64×38×19 centymetrów, maksymalna waga 25 kg.
- Gabaryt C: maksymalne wymiary to 64×38×41 centymetrów, maksymalna waga 25 kg.
Jednocześnie w sytuacji, gdy do odbioru mamy trzy paczki, a tylko jedna z nich ma gabaryt typu C (64×38×41 cm), to tylko ona zostanie umieszczona w osobnej skrytce, a dwie pozostałe trafią do multiskrytki.
Warto także podkreślić, że InPost Multiskrytka to całkowicie darmowe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają do odebrania kilka paczek. Niestety i ta innowacja ma swoje ograniczenia, niezależnie od tego, czy używasz aplikacji, czy nie. Korzystając z multiskrytki InPost nadanie kilku paczek jednocześnie nie jest możliwe, przynajmniej na moment pisania tego tekstu. W celu nadania kilku przesyłek trzeba po kolei otwierać każdą skrytkę osobno i wkładać do niej paczki pojedynczo.
Nadaj paczki do paczkomatu InPost z serwisem epaka.pl
Jeśli chcesz szybko i wygodnie nadać paczkę do paczkomatu InPost, możesz to zrobić z serwisem epaka.pl. Intuicyjny formularz na naszej stronie internetowej pozwala w kilku łatwych krokach wysłać paczkę. W pierwszej kolejności musisz wybrać rodzaj przesyłki (paczka, koperta) i podać jej wymiary (długość, szerokość, wysokość oraz waga). Wybierz rodzaj przesyłki – czy jest ona standardowa, czy niestandardowa (o tym, kiedy wysłać przesyłkę niestandardową, pisaliśmy tutaj), podaj kraj nadania i doręczenia (Polska lub zagranica) i wybierz sposób nadania (w tym wypadku możesz skorzystać z opcji kurier, punkt/automat, a także Paczkomat). Wybierając ostatnią opcję automatycznie wybór doręczyciela przesyłki zostanie zawężony do firmy InPost.
W kolejnym kroku musisz opisać zawartość przesyłki, a także możesz dobrać usługi dodatkowe (gdy chcesz, żeby to odbiorca zapłacił za koszt wysyłki) oraz ubezpieczyć paczkę. Na przedostatniej karcie formularza wybierz paczkomat, w którym chcesz nadać paczkę, a także ten, z którego odbiorca ma ją odebrać. Uzupełnij dane nadawcy i odbiorcy (jeśli wysyłasz paczkę jako firma, nie zapomnij podać numeru NIP, a także pamiętaj, żeby zaznaczyć odpowiednie okienko, aby otrzymać fakturę VAT). W podsumowaniu zlecenia sprawdź, czy wszystkie dane są zgodne z prawdą.
Multiskrytka InPost – co to i jak z niej korzystać? Podsumowanie
Produkty zamówione w różnych sklepach online, dwie paczki w jednym paczkomacie i tylko jeden kod odbioru – to najkrótsza definicja, jaką może otrzymać multiskrytka InPost. Dwie paczki w jednej skrytce to oszczędność miejsca w paczkomacie, dzięki czemu zmieści się w nim więcej paczek, a tym samym nie ulegnie on przepełnieniu i twoja przesyłka nie zostanie przeniesiona do innego miejsca. To innowacyjne rozwiązanie pokochało już tysiące zadowolonych klientów firmy kurierskiej, dzięki któremu zaoszczędzili oni czas i energię.
Multiskrytka to rozwiązanie szczególnie cenione w gorących okresach dostawczych. Gdy czekasz na kilka przesyłek, a osób takich jak ty jest w okolicy więcej (np. w okresie okołoświątecznym), to wykorzystując tylko jeden kod odbioru do zgarnięcia z paczkomatu kilku przesyłek jednocześnie, ułatwiasz życie nie tylko sobie, ale też innym. Warto o tym wszystkim pamiętać, zamawiając do jednego automatu paczkowego kilka przesyłek w tym samym czasie.