Tani kurier epaka.pl Blog kurierski Poradniki Pakowanie przesyłki. Jakie wypełnienie wybrać?

Pakowanie przesyłki. Jakie wypełnienie wybrać?

...

Pakowanie przesyłki. Jakie wypełnienie wybrać?

Redakcja epaka.pl   •   03.12.2018   •   3 min czytania

Odpowiednie zapakowanie paczki, to warunek konieczny, by jej zawartość dotarła do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, choć przesyłki nadajemy masowo i w czasach e-commerce to jedna z najbardziej popularnych dróg produktu do klienta. Jak zapakować produkty, by bezpiecznie dotarły na miejsce? Wiele zależy od tego, jakiego wypełnienia użyjemy. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak dokonać optymalnego wyboru.

Po co nam wypełnienie?

W transporcie rzeczy delikatnych, kruchych lub o wysokiej wartości, jest ono niezwykle ważne. Same kartonowe pudełka czy kartony klapowe nie wystarczą, rzeczy będą się w nich obijały i niszczyły. Wypełniacze natomiast mają właściwości amortyzujące, dzięki czemu zawartość paczki jest chroniona przed gwałtownymi uderzeniami czy upadkami. Co za tym idzie, chronią także opakowanie przed przedarciem czy rozerwaniem. Tak naprawdę, zastosowanie wypełnienia to bardzo często wymóg firm kurierskich. Bez wypełniaczy wielu kurierów może odmówić przyjęcia naszej paczki.

Jakie wypełniacze zastosować?

To zależy od naszego budżetu. Możemy zastosować wypełnienia profesjonalne, specjalnie przygotowane do wysyłki delikatnych produktów lub wybrać ich tańsze zamienniki – rzeczy, które każdy z nas znajdzie w domu. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, jeśli wysyłamy paczki często, drugie – jeśli sporadycznie.

Zacznijmy od wypełniaczy profesjonalnych. Możemy wybierać spośród:

1. Wypełniaczy typu flopak

To po prostu zwykła kostka ze styropianu. Może mieć kształt tzw. chrupek typu S do wypełniania ciężkich i wielokształtnych przedmiotów lub chipsów, czyli bardzo cienkich kawałków styropianu, które skutecznie chronią lekkie elementy. Flopaki, choć zabezpieczają bardzo dokładnie, ze względu na swój niewielki rozmiar, mogą dostawać się do wnętrza przedmiotów. Nie należy stosować ich do zabezpieczania elektroniki, ponieważ poprzez pocieranie o siebie, powodują wytwarzanie elektryczności statycznej, co może zniszczyć sprzęt elektroniczny.

2. Wypełniaczy typu skropak

Z wyglądu podobny do flopaku, ale różni się składem. Jego zaletą jest to, że jest to materiał biodegradowalny i można go używać do ochrony sprzętu elektronicznego – jest antystatyczny. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to materiał, który nie zawiera żadnych związków toksycznych i jest rozpuszczalny w wodzie, stąd nie wolno narażać go na deszcz, śnieg ani dużą wilgotność powietrza.

3. Poduszki z powietrzem

Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wypełnienia profesjonalne. Jego zakres zastosowania jest jednak dość wąski z uwagi na łatwość uszkodzenia wypełnienia. Poduszki powietrzne doskonale sprawdzają się przy transporcie lekkich i małych rzeczy, które nie posiadają ostrych zakończeń czy krawędzi. Polecane przy przewozie porcelany czy szkła bez ostrych brzegów.

4. Formy styropianowe

To zdecydowanie najbezpieczniejszy rodzaj wypełniania, ponieważ ich kształt jest idealnie dopasowany do przewożonego przedmiotu. Najczęściej stosują je producenci elektroniki czy wyposażenia domowego.

Alternatywa?

Jeśli nie chcemy inwestować w zakup profesjonalnych wypełnień, a przy tym nie wysyłamy paczek często, możemy zdecydować się na domowe metody zabezpieczania paczek od wewnątrz. W tym celu możemy wykorzystać: gazety czy papier pakowy, trociny, papier pocięty przez niszczarkę dokumentów, ścinki tkanin lub podarte kartony. Pamiętajmy jednak, że te materiały nie posiadają tak wysokich właściwości amortyzujących, jak wypełniacze profesjonalne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pakując przesyłkę, musimy zwrócić uwagę na to, by przedmiot nie przylegał do boków pudeł ani nie ocierał się o inne elementy. Pamiętajmy o tym, by paczka była tak szczelnie wypełniona, by pakowany przedmiot nie miał możliwości przemieszczania się wewnątrz paczki. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że dotrze bezpiecznie na miejsce.

Udostępnij:
Pomocny wpis?

Zapisz się teraz do naszego newslettera i otrzymuj
nowości i promocje jako pierwszy!
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę