Masz pytania? Skontaktuj się z nami! +48 666 999 392 bok@epaka.pl
Chcesz zamówić kuriera przez telefon? Zadzwoń pod nr: +48 732 480 000
Epaka.pl / Jak pakować opony?

Jak pakować opony?

Wysyłka opon zależnie od firmy kurierskiej i zgodnie z jej wytycznymi daje możliwość traktowania ich jako paczki standardowej. Zależnie od firmy kurierskiej są różne wytyczne, które można sprawdzić pod poniższymi linkami.

FedEx - kliknij

DHL - kliknij

DPD - kliknij

Pocztex24 - kliknij

Opłaty Paliwowe

Opłata paliwowa to procentowa dopłata doliczana do ceny przesyłki zależna od aktualnych cen paliw. Każdy przewoźnik indywidualnie określa wysokość dopłaty na podstawie własnych procedur. Cenniki w serwisie epaka.pl mają już wliczoną opłatę paliwową.

Opłaty paliwowe obowiązujące od 01.07.2019:

FedEx 16,00%
DHL 17,00%
DPD 14,10%
Geis 23,20%
GLS 12,00%
UPS 14,75%
Inpost Kurier 8,00%
Ambro Express 6,00%

 

Dopłaty paliwowe obowiązujące od 01.11.2018:

FedEx 16,00%
DHL 16,50%
DPD 14,10%
Geis 23,20%
GLS 12,00%
UPS 12,00%
Inpost Kurier 8,00%
Opłaty paliwowe obowiązujące do 31.10.2018:

FedEx 13,00%
DHL 15,50%
DPD 10,00%
Geis 20,00%
GLS 10,00%
UPS 9,00%
Inpost Kurier 8,00%

 

Poradnik kurierski

Co to jest waga gabarytowa?

Waga gabarytowa, inaczej waga objętościowa, określana także jako waga przelicznikowa (przeliczeniowa), przestrzenna czy wymiarowa, to coś, z czym większość z nas nie ma na co dzień do czynienia. Z tego rodzaju pojęciem spotykamy się najczęściej dopiero wówczas, gdy przychodzi nam nadać przesyłkę kurierską. Okazuje się, że bardzo często traktujemy wagę towaru i jego wymiary jako dwa zupełnie odrębne i nie mające ze sobą bezpośredniego związku terminy. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Waga gabarytowa znajduje zastosowanie w przypadku przesyłek, które są lekkie, ale mają duże wymiary i przez to zajmują dużo przestrzeni w samochodzie dostawczym przewoźnika. Kurierzy mają różne metody jej przeliczania, jednak wszystkie prowadzoną do dopasowania wagi do rozmiarów przesyłki.

Obliczanie wagi - najbardziej powszechny przelicznik

Jak już wspomnieliśmy, poszczególni przewoźnicy stosują różne metody przeliczania, mające na celu uzyskanie wagi gabarytowej danej przesyłki. Z pewnością najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną jest ta wykorzystująca przelicznik 1:5000. W praktyce przelicznik taki mówi nam, że aby otrzymać wagę gabarytową danej paczki, należy pomnożyć jej wymiary, tj. długość, szerokość i wysokość, a następnie otrzymany wynik podzielić przez 5000. Uzyskana wartość to waga gabarytowa paczki w kilogramach.

Przesyłki gabarytowe

Gabaryty to inaczej maksymalne wymiary zewnętrze danego obiektu. Zatem gabaryty paczek oznaczać będą ich długość, wysokość i szerokość. Termin ten ma zastosowanie m.in. w sytuacji określania tego, czym jest paczka lub przesyłka gabarytowa.

Otóż jeśli cena przewozu naszej paczki lub przesyłki zależy od wielkości opakowania, a nie wagi, w takim przypadku mamy do czynienia właśnie z paczką/przesyłką gabarytową. I tutaj pojawia się wspomniana wcześniej waga objętościowa, która pozwoli nam określić koszt transportu przesyłki gabarytowej.

Wagi gabarytowe dla poszczególnych przewoźników

Do wyceny brana jest pod uwagę waga wyższa, rzeczywista lub gabarytowa.

Geis:
Dł. x szer. x wys. / 10000 = waga w kg

FedEx:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

UPS:
Dł. x szer. x wys. / 5000 = waga w kg

DPD:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

DHL:
Dł. x szer. x wys. / 4000 = waga w kg

InPost:
dł. x szer. x wys / 6000 = waga w kg


GLS
(maks. wymiary: dł. 200cm, wys. 60cm szer. 80cm, dł. + obwód: 300cm)

W przypadku kiedy przesyłka przekracza wagę, gabaryty oraz jej zawartością jest jedna z wymienionych pozycji to dopłata jest mnożona x 3. W przypadku kiedy przekroczona byłaby waga i gabaryty to dopłata jest podwójna. Do wyceny brana jest pod uwagę tylko waga rzeczywista.

Jak pakować przesyłkę?

Dobrze spakowany przedmiot to podstawa w usługach transportu rzeczy. Prawidłowo pakując swoją paczkę zwiększamy szansę na to, że towar dojdzie do odbiorcy nieuszkodzony. W przypadku złego doboru opakowania i dodatkowych zabezpieczeń, istnieje duże ryzyko, że towar dojdzie zniszczony.

Do standardowych opakowań należą kartony oraz foliopaki. Jednak one same nie zapewniają, że wysyłany przedmiot dojdzie w całości. Dobrym sposobem jest zastosowanie tzw. wypełniaczy, które dodatkowo zabezpieczą towar. Do takich wypełniaczy można zaliczyć folie bąbelkowe, styropian, papier, gąbki, chipsy, poduszki powietrzne.

Trzeba również zwracać uwagę jaki wypełniacz dodajemy do przesyłki. Może dojść do sytuacji kiedy poprzez zły wybór, wypełniacz nie zabezpieczy przedmiotu, a dodatkowo spowoduje, że waga i gabaryt paczki się zwiększy co może wpłynąć na koszt wysyłki kurierskiej.

Przesyłki niestandardowe

Przesyłka niestandardowa - co to właściwie jest? Otóż istnieje kilka kluczowych cech, które wyróżniają przesyłki kurierskie niestandardowe. Jeśli Twoja paczka posiada takie cechy, z pewnością jest to przesyłka niestandardowa.

Najkrócej definiując przesyłkę niestandardową możemy sięgnąć po stwierdzenie, że tego typu przesyłki po prostu nie można zapakować w kartonowe pudełko o regularnych kształtach. Jeśli jednak chcemy być bardziej precyzyjni, powinniśmy w tym miejscu dodać, że paczka niestandardowa:

nie jest zapakowana w standardowy karton (pudło kartonowe) o kształcie regularnego prostopadłościanu,

posiada nieregularne, nietypowe kształty,

przekracza rozmiary wskazane przez przewoźnika, jako standardowe,

wystają z niej jakieś elementy,

posiada dodatkowe oznakowanie specjalne, np. "góra/dół", "Uwaga szkło", itp.;

jej obciążanie rozkłada się nierównomiernie,

jest bardzo ciężka.

Zatem przesyłki niestandardowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że przekraczają standardowe wymiary wyznaczone przez firmy kurierskie w ich regulaminach realizacji usług przewozowych. Ponadto przesyłki niestandardowe często posiadają nieregularne, owalne kształty lub wystające elementy mogące uszkodzić inne paczki w transporcie. Także w sytuacji, w której źle dobierzemy opakowanie do naszej przesyłki, co będzie znacznym utrudnieniem pracy kuriera, nasza paczka może zostać uznana za niestandardową.

Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że przesyłka może zostać zakwalifikowana jako niestandardowa. Bezpośrednio wiąże się z tym możliwość naliczenia dodatkowej opłaty, zgodnie z cennikiem usług kurierskich danego przewoźnika. Opłata ta jest naliczana każdej paczce w przesyłce, tzn. jeśli na jednym liście przewozowym znajduje się kilka paczek to dodatkowa opłata dotyczy każdej z nich.

Przesyłki niestandardowe w poszczególnych firmach kurierskich

Dany przewoźnik może dodatkowo wskazać inne czynniki, które będą klasyfikowały przesyłkę jako niestandardową, w tym konkretną wagę, wymiary, czy opakowanie paczki. Czynniki te wymienione są każdorazowo w regulaminach firm kurierskich. Warto się z nimi zapoznać, zanim nadamy naszą przesyłkę.

GEIS Niestandard
Waga do 30kg
Dł. 160cm
Suma do: dł. + szer. + wys. < 260cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne, wystające elementy

FedEx Niestandard
Waga do 70kg
Dł. 200cm
Suma do: dł. + szer. + wys. < 300cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne wystające elementy.

UPS Niestandard
Waga do 70kg
Dł. 270cm
Dł. + obwód: 300cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne,wystające elementy, przesyłki o regularnych kształtach w folii stretch, waga powyżej 30kg, oznakowania ostrzegawcze: (np.: „szkło”, „góra/dół”).

GLS Niestandard:
1. Opony więcej niż 2 w paczce
2. Rowery
3. Paczki z wystającymi elementami
4. Worki z produktami sypkimi
5. Meble w całości
6. Wiadra, puszki z farbą
7. Kanistry
8. Pręty i wiązki prętów
9. Paczki o nieregularnych kształtach
10. Paczki przewożone na małych paletach
11. Żywe rośliny, sadzonki

DHL Niestandard
Waga do 31,5kg
Dł. 200cm
Suma wymiarów: 300cm
Kwalifikacja: nieregularne, owalne, wystające elementy, przesyłki o regularnych kształtach, oznakowania ostrzegawcze: (np.: „szkło”, „góra/dół”).

InPost Niestandard

Waga do 50kg
Długość 200 cm
Waga gabarytowa: nie większa niż 50kg
Kwalifikacja: nieregularne, owalne kształty, wystające elementy.

DPD Niestandard

Waga do 50kg
Długość do 250cm
Waga gabarytowa: nie większa niż 41,6kg
Kwalifikacje:
- Paczka o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym np. tuba, wałek z tkaniną
- Paczka o nieregularnych kształtach, w tym paczki, które nie są zapakowane w karton/opakowanie o regularnych kształtach
- Paczka z wystającymi elementami lub owinięta w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwanie po sorterze takie jak guma, itp.
- Opony, jeśli są zapakowane niezgodnie z wytycznymi DPD Polska (szczegółowe informacje zawiera - Instrukcja prawidłowego pakowania opon w DPD Polska
- Paczka, której najdłuższy bok przekracza 175cm.
- Paczka składająca się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy

Przedmioty wyłączone z transportu

Każda firma kurierska posiada w swoich regulaminach informację o przedmiotach wyłączonych z transportu. Przesyłki z taką zawartością nie są przyjmowane przez przewoźnika.

W przypadku gdy taka zawartość zostanie jednak nadana, dzieje się to na odpowiedzialność zleceniodawcy i w razie uszkodzenia lub zaginięcia reklamacja nie jest uznawana.

Sprawdź, jakie przedmioty są wykluczone z transportu w poszczególnych firmach kurierskich:

DPD

DHL

Geis

InPost

Poczta Polska

FedEx

UPS

GLS

Świat Przesyłek

Jak pakować rower?

 

Epaka.pl prezentuje dwa sposoby prawidłowego pakowania roweru. Tak zapakowany pojazd na pewno bezpiecznie dotrze do odbiorcy. Z nami pakowanie stanie się przyjemnością!

Tutaj znajdą Państwo poradnik w postaci pliku PDF w którym pokazujemy jak zapakować rower Poradnik PDF (332 KB)

Poniżej w sekcji Wideo znajduje się również film przedstawiający proces pakowania roweru krok po kroku. Zapraszamy do zapoznania się z filmem.

Importowanie danych sklepów w Panelu Klienta (poradnik PDF)

Importowanie danych popularnych sklepów internetowych w Panelu Klienta EPAKA.pl

Poradnik PDF (275 KB)

List, paczka czy paleta? Poznaj między nimi różnice

Nadawanie przesyłek to jedna z najbardziej popularnych czynności w XXI wieku. Korzystają z niej nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne. Poznaj różnice między poszczególnymi rodzajami przesyłek.

Kiedy przesyłka określana jest jako list?

Przesyłka listowa to nic innego jak produkt przesyłany w kopercie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że nie musi on dotyczyć dokumentacji. Wszystko, co zmieści się w kopercie i pozwoli na bezpieczny transport, uznawane jest za przesyłkę listową. Co możemy więc przesłać poza klasycznymi dokumentami? Ta forma opakowania najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich przedmiotów. Do najpopularniejszych należą ubranka dla dzieci, różnego rodzaju akcesoria modowe jak apaszki czy paski, a nawet biżuteria. Możliwości przesłania towaru w kopercie to oszczędność pieniędzy – należy bowiem pamiętać, że im większy wymiar lub wagę ma produkt, tym wyższa będzie cena za jego transport.

Paczka standardowa i niestandardowa

Paczka to jedna z najpopularniejszych form przesyłania towaru. W tym wypadku dany przedmiot pakowany jest najczęściej w karton i zabezpieczany taśmą samoprzylepną przed niechcianym otworzeniem. Paczka jest droższa od listu, ale znajduje zdecydowanie szersze zastosowanie. Jak każdy przesyłany towar ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest waga. W firmach kurierskich pojedyncza paczka nie powinna przekroczyć wagi 30 kg. Oczywiście w zależności od wybranego przewoźnika wartość ta może się różnić, dlatego warto zweryfikować to przed spakowaniem towaru. W przypadku paczek występują również ograniczenia związane z jej rozmiarem. Najczęściej wytyczne te dotyczą długości, która wynosi około 150 cm. Należy bowiem pamiętać, że paczka to nie tylko towar zapakowany w karton. Przedmioty o nieregularnych kształtach, bardzo długie lub o innych niestandardowych rozmiarach owijane są najczęściej elastyczną folią stretch, która chroni zawartość nie tylko przed uszkodzeniami, ale również niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych.

Wykorzystanie palet w transportach

Firmy korzystają często z możliwości, jakie daje wysyłka towaru na paletach. W tym wypadku może być to zarówno pojedynczy produkt, jak i kilkadziesiąt mniejszych ułożonych na jednej podstawie. W takim wypadku należy również zwrócić uwagę na wagę całkowitą. W zależności od firmy kurierskiej może ona wynosić od 700 kg do nawet 1000 kg. Najczęściej spotykane są tzw. euro palety o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm. Należy również pamiętać, aby do całkowitej wagi przesyłki doliczyć ciężar palety, który wynosi około 25 kg. Ładunek transportowany w taki sposób jest dodatkowo zabezpieczany przed wszelkimi uszkodzeniami. W tym celu najczęściej stosuje się przezroczyste folie stretch, które pozwalają dodatkowo na sprawdzenie zawartości bez konieczności rozpakowywania całej palety.

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Za każdym razem, kiedy wysyłamy przesyłkę za pośrednictwem firmy kurierskiej, pojawia się problem jej ubezpieczenia. Niektórzy przewoźnicy oferują tę usługę w standardzie. Jeżeli planujemy wysyłkę wartościowego przedmiotu, warto zapoznać się ze szczegółową ofertą firm kurierskich. Może się bowiem okazać, że taniej wyniesie nas wybór z pozoru droższej firmy, która jednak oferuje zdecydowanie większy zakres usług. Warto również zaznaczyć, że z dodatkowej opcji ubezpieczenia można skorzystać, wysyłając przesyłki również za granicę.

Kto i kiedy może skorzystać z ubezpieczenia przesyłki?

Z ubezpieczenia przesyłki może skorzystać każdy przed przekazaniem paczki kurierowi lub nadaniem w wyznaczonych do tego punktach. Koszty związane z dodatkowym ubezpieczeniem może ponieść zarówno nadawca, jak i odbiorca. Decydując się na zabezpieczenie przesyłki, warto zachować paragon lub FV potwierdzającą wartość transportowego towaru. Dobrze jest również zapoznać się z listą rzeczy, których firma kurierska nie przewozi. Jeżeli zostanie wykupione dodatkowe ubezpieczenie na produkt, który w ogóle nie powinien być transportowany, wówczas usługa nie będzie realizowana, nawet gdyby doszło do zdarzenia z definicji mieszczącej się w zakresie polisy.

Zalety ubezpieczenia

Jakie są zalety dodatkowego ubezpieczenia przesyłki? Przede wszystkim nie musimy się obawiać, w jakim stanie paczka dotrze do odbiorcy. Jest to szczególnie istotne, kiedy przesyłamy towary narażone na liczne uszkodzenia. Doskonałym przykładem mogą być tutaj przedmioty wykonane ze szkła. Tak wyjątkowe produkty wymagają odpowiedniego traktowania podczas transportu. Niestety, w praktyce, mimo specjalnych oznaczeń informujących o zawartości, nikt nie zagwarantuje, że przesyłka dotrze w nienaruszonym stanie. W takim wypadku odbiorca może ją zareklamować, a my posiadając dodatkowe ubezpieczenie, nie martwimy się o wypłatę należnego świadczenia.

Wielka rzecz za niewielkie pieniądze

Największym atutem ubezpieczenia przesyłek kurierskich jest ich cena. Wielu przewoźników oferuje polisę już za kilka złotych. Koszt w porównaniu z wartością przesyłki i kosztami jej dostarczenia jest więc znikomy. Wszystko to powoduje, że przesyłając wartościowy towar, chętnie korzystamy z tego typu dodatkowych usług.

Jak dobrać odpowiednie opakowanie do przesyłki?

Jeżeli zajmujemy się sprzedażą wysyłkową towarów, jako nadawcy paczki, jesteśmy zobowiązani do prawidłowego zabezpieczenia zawartości na czas transportu. Przesyłka powinna posiadać także etykietę z informacją o szczegółach realizowanej usługi i ewentualnych szczególnych warunkach dostawy. Dowiedz się wszystkiego o prawidłowym zabezpieczeniu paczki na czas transportu.

Rodzaje opakowań przesyłki

Najbardziej popularnym rodzajem opakowania towaru jest pudełko kartonowe. Występuje ono w wielu rozmiarach tak, aby bez trudu dobrać wielkość do przesyłanego przedmiotu. Pudełka kartonowe doskonale sprawdzają się w przypadku towaru o regularnych kształtach. Niewielkie przedmioty lub dokumenty wysyłane są w kopertach. W tym wypadku rodzaj opakowania w dużej mierze zależy od zawartości przesyłki. Standardowe koperty doskonale sprawdzają się do wysyłek pojedynczych pism. Przy większej ilości dokumentów możemy skorzystać z tekturowych opakowań, które mają nie tylko większą ładowność, ale również są bardziej odporne na uszkodzenia.

Przesyłki o szczególnych właściwościach

Opakowanie przesyłki zależy nie tylko od jej wielkości czy kształtu, ale również specjalnych właściwości. Najczęściej zabezpieczamy towar przed wilgocią oraz uszkodzeniem opakowania. W przypadku niewielkich przedmiotów możemy skorzystać z dużych kopert uzupełnionych o folię bąbelkową. Takie zabezpieczenie ochroni zawartość przed działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że koperty z folią bąbelkową wykonane są ze zdecydowanie grubszego papieru, a sklejane boki zwiększają ich odporność na zniszczenia.

Przesyłki o nieregularnych kształtach

Przesyłki o nieregularnych kształtach lub takie, które nie powinny mieć kontaktu z promieniami słonecznymi, najlepiej jest zabezpieczyć folią stretch. Jest ona łatwa w użyciu, tania w zakupie i bez trudu zabezpieczy każdy przedmiot bez względu na jego wielkość. Towar dokładnie owinięty folią stretch jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając folię stretch w kolorze czarnym dodatkowo zabezpieczamy przesyłkę przed nagrzewaniem oraz wilgocią.

Bezpieczna wysyłka delikatnych przedmiotów

Jeżeli przesyłamy przedmioty szczególnie wrażliwe na uszkodzenia, należy zabezpieczyć je w dwojaki sposób. Po pierwsze wnętrze opakowania powinno zostać wyłożone specjalnymi wypełniaczami, które ochronią zawartość przed zniszczeniem. Dodatkowo opakowanie należy oznaczyć w wielu miejscach taśmą lub naklejkami informującymi o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Najbardziej popularne napisy to „uwaga szkło” lub „proszę nie rzucać”. Dzięki temu firma kurierska ma jasną informację, że z paczką należy obchodzić się w sposób szczególnie delikatny.

Sprawdzanie zawartości przesyłki przed odbiorem

Korzystanie z możliwości robienia zakupów przez internet niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim zakupy robimy wtedy, kiedy pozwala nam na to czas. Bardzo często możemy także zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, a niektóre przedmioty dostępne są tylko w sprzedaży wysyłkowej. Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą sprawdzanie zawartości przesyłki oraz kiedy warto korzystać z tej usługi.

Sprawdzenie zawartości a zakupy przez Internet

Kiedy decydujemy się na zakup przedmiotów szczególnie narażonych na uszkodzenia podczas transportu, możemy skorzystać z wielu możliwości zabezpieczenia przesyłki. Podstawą jest ubezpieczenie paczki od wszelkich wad powstałych podczas przewożenia jej. Możemy również skorzystać z możliwości sprawdzenia zawartości przesyłki u kuriera. Jest to o tyle atrakcyjne rozwiązanie, iż w przypadku stwierdzenia uszkodzenia towaru możemy od razu zwrócić paczkę kurierowi. Wszystkie formalności odbywają się więc natychmiast.

Potwierdź zgodność przedmiotu z ofertą sprzedaży

Jako kupujący mamy również prawo sprawdzenia zawartości paczki, kiedy opakowanie wzbudza nasz niepokój, lub oferta sprzedawcy była w naszej ocenie nie do końca zgodna ze stanem faktycznym. W takich sytuacjach możemy sprawdzić zawartość przesyłki w obecności dostawcy. Warto również wiedzieć, jak wygląda proces reklamacji w danej firmie kurierskiej. Niektórzy przewoźnicy zastrzegają sobie bowiem, że przesyłka powinna być sprawdzona w obecności dostawcy, gdyż odbierając przesyłkę, powinniśmy zgłosić wszelkie widoczne uszkodzenia paczki. Dla firm kurierskich jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji. Jeżeli bowiem paczka z zewnątrz nie nosiła żadnych śladów uszkodzenia, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ewentualne uszkodzenie produktu powstało z powodu niewłaściwego zabezpieczenia zawartości na czas transportu przez nadawcę. W przypadku, kiedy naruszone jest opakowanie i zgłaszamy to od razu przy przyjęciu towaru, zazwyczaj odpowiedzialność za zniszczenia przejmuje firma kurierska. Należy również rozgraniczyć kwestię uszkodzenia paczki w transporcie ze złym stanem przedmiotu, który nie został ujawniony przez sprzedawcę. W takim wypadku wszelkie reklamacje składamy do firmy lub osoby, u której towar został zakupiony.

Przesyłka za pobraniem a sprawdzenie zawartości

Sprawdzenie zawartości przesyłki jest możliwe również w przypadku paczek opłacanych u kuriera. W zależności od wybranej firmy transportowej jest to usługa płatna lub bezpłatna. Sprzedający może także ustalić z kupującym szczególne warunki, mówiące o tym, że koszty sprawdzenia przesyłki i ewentualnego zwrotu są po stronie nabywcy. Wszystko zależy więc od sytuacji, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do stanu przesyłki lepiej jest to zgłosić od razu, aby ewentualny proces reklamacyjny przebiegał jak najsprawniej.

Usługa zwrotu pobrania na saldo

Dla Państw wygody uruchomiliśmy możliwość zwrotu pobrania na saldo konta, które z kolei pozwala na płatności za nasze usługi. Możliwość ta dedykowana jest wszystkim klientom zalogowanym.

Pobrania będą zwracane w ciągu 1 dnia roboczego od doręczenia przesyłki. Na kwotę pobrania będzie wystawiana faktura z kompensatą.

Dodatkowo rozbudowaliśmy cały system pobrań, który daje możliwość zarządzania wypłatami.

Domyślnie każdy zalogowany klient ma opcję codziennych wypłat, ale może je również zmienić wybierając wypłatę:
- codzienną (opcja domyślna);
- w każdy czwartek;
- w ostatni dzień miesiąca;
- we wskazanych dniach;
- na żądanie.

Wybierając opcję we wskazanych dniach klient będzie mógł wskazać konkretne dni w jakie chce aby zwroty były wykonywane: 

Wypłaty są realizowane w dni robocze. W przypadku gdy klient wybierze dzień, który będzie dniem wolnym, wypłata będzie wykonana w kolejnym dniu roboczym.

Opcję można zmienić w dwóch miejscach:
1. Twoje konto => Twoje dane - pod danymi adresowymi
2. Twoje konto => Twoje pobrania

W zakładce Twoje pobrania klient ma możliwość obserwowania wszystkich  swoich przesyłek pobraniowych tych, których zwroty były wykonane lub są zaplanowane.

System będzie pokazywał też podsumowanie kwot:

Kwota pobrań oczekujących: 0,00 zł

Pobrania z wyznaczonym terminem zwrotu, który jeszcze nie minął.

Kwota pobrań dostępnych do wypłaty: 0,00 zł

Pobrania z wyznaczonym terminem zwrotu, który minął, a pobranie nie zostało wypłacone. Dotyczy sytuacji gdy  klient ma ustawione wypłaty w wybranych dniach, które nie minęły lub opcję wypłat na żądanie.

Kwota pobrań zleconych do wypłaty: 0,00 zł

Kwota z pobrań, które są przez klienta zlecone do wypłaty.

Wypłaty zlecane do godziny 14 są wykonywane tego samego dnia, natomiast wypłaty zlecane po 14 przechodzą na kolejny dzień.

Jeżeli klient wyłączy na swoim koncie opcję wypłat pobrań we wskazane dni lub na żądanie to po osiągnięciu terminu planowanego zwrotu pobrania, zgodnie z wybraną usługą na etapie składania zlecenia, będzie mógł ręcznie wybrać opcję, wypłaty danego  pobrania lub będzie mógł wpłacić te pieniądze na saldo.

Dodatkowo stworzyliśmy widok historii wypłat gdzie system pokaże wypłaty pobrań z podziałem na dni i nr kont. Do każdej takiej wypłaty klient może wygenerować zestawienie.

Jak otrzymać zwrot pobrania na saldo?

Jak mogę zmienić częstotliwość zwrotu pobrań?

 

 

 

 

 

Przesyłka pobraniowa

Przesyłka pobraniowa to rozwiązanie polegające na tym, że kurier otrzymuje pieniądze od odbiorcy w momencie dostarczenia przesyłki. Zatem w tym przypadku przesyłka nie może zostać przekazana adresatowi do chwili, w której ten nie zapłaci kurierowi kwoty pobrania.

Kurierska przesyłka pobraniowa cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem, mimo iż większość z nas równie często korzysta z opcji, jaką są przelewy elektroniczne na konto i opłacanie przesyłek "z góry". Sięgamy po opcję "za pobraniem" m.in. kupując w sklepach online bądź korzystając z serwisów aukcyjnych, w sytuacji, gdy nie możemy lub po prostu nie chcemy zapłacić za zamawiany towar przelewem bankowym. Czy jednak wiemy, jak wysłać przesyłkę za pobraniem?

Co to znaczy "za pobraniem"?

Jak już wspomnieliśmy, wysłanie za pobraniem to sytuacja, w której adresat otrzymuje swoją przesyłkę dopiero w momencie uiszczenia odpowiedniej, należnej za towar sumy kurierowi. Paczka kurierska czy też pocztowa pobraniowa może być również nadana przez nas. Wystarczy w tym wypadku wybrać odpowiednią opcję w systemie przewoźnika, z usług którego chcemy skorzystać. 

Jak nadać paczkę za pobraniem?

Na czym dokładnie polega wysyłka za pobraniem? Otóż najprościej zrobić to wybierając wariant nadania "za pobraniem" w danej firmie kurierskiej. Tutaj z pewnością trzeba będzie podać także m.in. wagę i wymiary paczki, wskazać termin nadania, wybrać opcję dostawy, ewentualnego dodatkowego ubezpieczenia przesyłki oraz rodzaju opakowania. Wybierając jednocześnie opcję "za pobraniem", automatycznie wskazujemy, że to kurier dostarczając przesyłkę adresatowi pobierze należną nam kwotę za towar, który wysyłamy.

Przesyłka pobraniowa - o tym warto pamiętać

Wiesz już, jak wysłać paczkę za pobraniem. Teraz czas na kilka dodatkowych kwestii, o których warto pamiętać:

decydując się na rozwiązanie, jakim jest paczka pobraniowa, pamiętaj o podaniu numeru rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze, pobrane za przesyłkę przez kuriera; 

w przypadku przesyłek zagranicznych, pamiętaj, że czas realizacji zwrotu może się nieco przedłużyć (standardowo jest to 14 dni roboczych od daty doręczenia przesyłki i otrzymania od adresata kwoty pobraniowej);

opcja paczki pobraniowej oznacza najczęściej, że pobrana zostanie podczas nadania przesyłki dodatkowa lub po prostu nieco wyższa opłata, którą możesz przerzucić na adresata, ale w chwili nadania paczki musisz uiścić Ty, jako nadawca.

Opłata w opcji "za pobraniem"

Koszt nadawanej przesyłki to standardowo koszt dla Ciebie, jako nadawcy. Możesz jednak przerzucić obowiązek uiszczenia opłaty za nadanie na odbiorcę przesyłki. W takiej sytuacji to adresat opłaci koszt związany z wysłaniem paczki. Taka sama zasada dotyczy opłaty za wysyłkę paczki za pobraniem.

Pamiętaj, aby odpowiednio powiększyć o stosowną kwotę należność, jaka przysługuje Ci od odbiorcy przesyłki, w tym o kwotę opłaty realizacji usługi za pobraniem.

Opłata za wysyłkę paczki za pobraniem uwzględnia koszt pobrania gotówki przez kuriera od adresata, a jej wysokość zależy przede wszystkim od wysokości kwoty pobrania oraz terminu zwrotu pobrania.

Czy adresat może sprawdzić przesyłkę pobraniową przed dokonaniem zapłaty?

Odpowiemy krótko -  taka opcja nie jest możliwa. Sprawdzenia paczki należy dokonać dopiero po jej opłaceniu. 

Termin zwrotu pobrania

W EPAKA.pl zwrot pobrania następuje do wyboru w:

1 dzień roboczy (1DR)

3 dni robocze (3DR)

7 dni roboczych (7DR)

10 dni roboczych (10DR)

21 dni roboczych (21DR)

Swoje pieniądze możesz odzyskać na dwa sposoby: poprzez przelew na konto bankowe, bądź w punkcie wysyłek EPAKA.pl

Chcesz uniknąć wysokich opłat za nadbagaż? Wyślij go kurierem!

Bagaż przekraczający określone przez linie lotnicze limity w zakresie wagi oraz rozmiaru, uznawany jest za nadbagaż lub po prostu bagaż dodatkowy. Za ten szczególny rodzaj bagażu naliczane są ekstra opłaty, najczęściej od każdego kilograma powyżej ustalonego przepisami limitu. Na szczęście, jest sprytne rozwiązanie pozwalające uniknąć tych dodatkowych, z reguły bardzo wysokich, opłat za nadbagaż. Z pomocą przychodzą nam firmy kurierskie.

Zamiast martwić się dodatkowymi kosztami podróży, wyślij swój bagaż w miejsce, do którego się udajesz, korzystając z usług, jakie świadczy firma kurierska. To doskonały sposób, aby oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, zarówno, gdy podróżujemy w Polsce, jak i gdy wybieramy kierunki międzynarodowe.

Jak przygotować bagaż do wysyłki kurierem?

Niezależnie od tego, czy spakowałeś swoje rzeczy w walizkę, torbę podróżną, czy też w plecak, dla kuriera będzie to po prostu paczka, zatem spakuj swój nadbagaż dokładnie tak, jak paczkę. Niezbędne w tej "operacji" będą m.in. kartonowe pudła, a także solidna, pakowa taśma klejąca, która zabezpieczy karton i dokładnie go zamknie. W tym wypadku warto skorzystać z rozwiązań dedykowanych właśnie pakowaniu przesyłek. Zwykły, przypadkowo wygrzebany na strychu karton odpada. Nie będzie on wystarczająco wytrzymały i solidny, a przecież zależy Ci na bezpieczeństwie twojego bagażu, prawda?

Wybrane opakowania kartonowe powinny być na tyle duże, aby bez problemu zmieścił się w nich Twój bagaż. Karton po spakowaniu powinien mieć także regularne kształty prostopadłościanu i żaden element bagażu nie powinien wystawać na zewnątrz. Owijanie walizki folią stretch i następnie sklejanie taśmą klejącą sprawi, że taka przesyłka nie zostanie przyjęta do transportu. Pudła kartonowe to absolutna konieczność.

Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć swój bagaż

I w tym wypadku folia strech, czy też ochronna folia bąbelkowa to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Możesz owinąć walizkę lub torbę tego typu folią, aby zabezpieczyć bagaż np. przed przesuwaniem się w kartonie (tutaj sprawdzi się także styropian czy kulki z papieru). Doskonałe właściwości amortyzujące folii bąbelkowej ochronią z kolei bagaż przed ewentualnymi wstrząsami podczas transportu. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za prawidłowe spakowanie swojej przesyłki, a zatem i o jej bezpieczeństwo. 

Dobrym rozwiązaniem dla bezpiecznego transportu paczek są taśmy spinające, dodatkowo chroniące karton przed otwarciem, a także pozwalające spiąć więcej paczek w jeden ładunek.

Zamów kuriera

Wysyłanie bagażu w zasadzie niczym nie różni się od standardowego wysyłania paczki. Gdy już Twój bagaż jest odpowiednio spakowany, czas na kolejny krok - po prostu zamów kuriera, korzystając z usług firmy realizującej międzynarodowe przesyłki kurierskie (oczywiście, jeśli wybieramy się za granicę). Decydując się na takie rozwiązanie, powinieneś pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

 • uwzględnij czas, jaki firma kurierska przewiduje na dostarczenie paczki (średni czas transportu paczki na terenie krajów europejskich wynosi od 2 do 5 dni roboczych),
 • odpowiednio wcześnie zaplanuj wysyłkę swojego bagażu,
 • wysyłając paczkę/bagaż kurierem, pamiętaj, aby najpotrzebniejsze rzeczy pozostawić przy sobie, wtedy będziesz mógł spokojnie poczekać na bagaż na miejscu,
 • zwróć uwagę na przedmioty, które są zakazane w transporcie kurierskim,
 • dokładnie zabezpiecz swój bagaż na czas transportu (spakuj w sposób opisany powyżej).

Wysyłanie paczki za granicę. Poradnik krok po kroku

Wysyłanie paczki międzynarodowej to naprawdę proste zadanie. Aby szybko, sprawnie i bezproblemowo nadać przesyłkę, wystarczy skorzystać z nowoczesnej platformy wysyłkowej, dokładnie takiej, jaką proponuje serwis Epaka.pl. Jak to dokładnie zrobić? Podpowiadamy!

Zanim wyślesz, sprawdź, co możesz nadać

To Ty odpowiadasz za to, co jest w paczce. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przesyłania konkretnej rzeczy, sprawdź listę przedmiotów wyłączonych z usług kurierskich (np. przedmioty wyłączone z usług firmy DPD). Będą to m.in. alkohole, a także przedmioty cenne i wartościowe, np. biżuteria. Szczegóły na ten temat znajdują się w regulaminie usług, jaki posiada każda firma kurierska.

Spakuj swoją paczkę w odpowiedni sposób

Aby paczka, ta międzynarodowa, ale i krajowa, została przyjęta przez kuriera, musi zostać spakowana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wytycznymi. Do standardowych opakowań przesyłek należą kartony oraz foliopaki. Przyda się tutaj także solidna, pakowa taśma klejąca, a dla zabezpieczenia przedmiotów delikatnych, kruchych, czy podatnych na wstrząsy - ochronna folia bąbelkowa bądź też folia stretch, którą możesz owinąć poszczególne rzeczy w paczce. 

Paczka powinna mieć regularny kształt prostopadłościanu, a jej zawartość nie powinna wystawać poza opakowanie. Jeśli masz do spakowania przedmiot o niestandardowym kształcie lub rozmiarach, sprawdź, w jaki sposób przygotować paczkę do wysyłki bezpośrednio u brokera, ewentualnie w firmie kurierskiej. Pamiętaj, że przesyłki niestandardowe wiążą się możliwością naliczenia dodatkowej opłaty za transport. Czynniki klasyfikujące przesyłkę jako niestandardową (kształt, waga, rozmiar) różnią się także w poszczególnych firmach kurierskich.

Zamów kuriera, który odbierze Twoją paczkę

Najprościej - korzystając z serwisu Epaka.pl. Wchodząc w zakładkę Zamów kuriera, w prosty i szybki sposób zrealizujesz kolejne kroki nadania paczki do Niemiec, USA, Anglii, a także do każdego innego miejsca na świecie. Współpracując z najlepszymi firmami kurierskimi, możemy realizować wysyłanie paczek zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz w dowolnym, nawet najbardziej odległym zakątku świata. Sprawdź pełną listę państw, do których realizujemy przesyłki międzynarodowe.

Wybierz rodzaj przesyłki (koperta, paczka, paleta), miejsce nadania (np. Polska) i miejsce docelowe. Sprawdź, jak do wielu miejsc docieramy! Anglia, Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, a nawet Grenlandia - te kierunki nie są nam obce!

Kolejny krok to wybór kuriera. Nie wszystkie firmy kurierskie obsługują poszczególne kraje. Najczęstszym rozwiązaniem jest tutaj FedEX lotniczy - firma kurierska docierająca w najdalsze zakątki świata. Bliższe, europejskie miejsca docelowe Twojej paczki to także więcej możliwości w zakresie wyboru firmy kurierskiej realizującej taki właśnie przewóz paczek.

Wybierz dostępne usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie paczki czy potwierdzenie SMS dostarczenia przesyłki. To komfortowe rozwiązanie, które sprawi, że Twoja paczka będzie nie tylko szybka, ale i w pełni bezpieczna.

Wprowadź niezbędne dane dotyczące nadawcy i odbiorcy paczki.

Zapłać za usługę wygodnie kartą lub przelewem.

I gotowe! Kurier odbierze paczkę ze wskazanego przez Ciebie adresu (domu lub np. miejsca pracy). Paczka tanio, bezpiecznie, a przede wszystkim na czas dotrze do wskazanego adresata za granicą.

 

Co zrobić, gdy przesyłka jest uszkodzona? Sprawdź nasz poradnik!

Przesyłka uszkodzona podczas transportu? Spokojnie. Podpowiemy, co należy w takiej kłopotliwej sytuacji zrobić. Nawet najdrobniejsze uszkodzenie paczki daje Ci możliwość złożenia reklamacji na firmę kurierską. By uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, kiedy wysyłasz paczkę, zawsze pamiętaj o jej odpowiednim zapakowaniu i ubezpieczeniu.

Uszkodzenia widoczne przy odbiorze paczki

Odbierając krajowe czy zagraniczne przesyłki kurierskie, zawsze zwracaj uwagę na stan, w jakim są koperty bąbelkowe, czy też pudełka tekturowe pełniące tutaj rolę opakowań. Szczególnie brudne, rozerwane, uszkodzone w inny sposób opakowanie, a także te, które wygląda tak, jakby zostało już wcześniej otwarte, to jasny sygnał, aby sprawdzić zawartość przesyłki w obecności kuriera. Całkiem możliwe, że uszkodzenia opakowania nie wyrządziły szkód w przedmiocie przesyłki. Jeśli jednak zawartość paczki została uszkodzona, powinieneś natychmiast sporządzić i podpisać wspólnie z kurierem protokół szkody na tę właśnie okoliczność. Protokół będzie podstawą do złożenia reklamacji na usługę i żądania rekompensaty za powstałe uszkodzenia.

Uszkodzenie widoczne po odbiorze paczki

Jeśli pokwitowałeś kurierowi odbiór przesyłki, która nie nosiła zewnętrznych śladów uszkodzenia, a po rozpakowaniu paczki okazało się, że zawartość jest uszkodzona, w takiej sytuacji również przysługuje Ci prawo do wniesienia reklamacji i zażądania rekompensaty. Tutaj jednak ogranicza Cię czas (masz na to 7 dni) oraz konieczność udowodnienia, że zawartość została faktycznie uszkodzona przed dostarczeniem paczki. Jeśli opakowanie nie zostało w żaden sposób zniszczone, a zawartość odpowiednio zabezpieczono (użyta została np. folia bąbelkowa), sprawa może okazać się niestety trudna do przeprowadzenia.

Procedury reklamacyjne

Poszczególne firmy kurierskie posiadają zróżnicowane procedury reklamacyjne. Różnica jest tutaj m.in. w ilości dni, jakie przysługują na zgłoszenie reklamacji, drogi powiadomienia oraz dokumentów reklamacyjnych. Warto sprawdzić te kwestie u przewoźnika, z usług którego korzystamy.

Dodatkowe ubezpieczenie przesyłki

Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji ewentualnego uszkodzenia przesyłki w transporcie, jest jej ubezpieczenie. Kwestia ta pozostaje w gestii nadawcy. Ten dodatkowy koszt to spokojna głowa i brak obaw o to, w jakim stanie paczka dotrze do odbiorcy. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy przesyłamy towary delikatne, wrażliwe na wstrząsy i narażone na uszkodzenia, np. szkło. W przypadku uszkodzenia tego typu przesyłki, jeśli odbiorca zdecyduje się ją zareklamować, dodatkowe ubezpieczenie pozwoli nie martwić się o wypłatę należnego świadczenia.

Odpowiednie zabezpieczenie paczki

Specjalistyczna koperta bąbelkowa, solidne pudełka tekturowe, czy też folia ochronna typu stretch to gwarancja, że paczka zostanie dobrze zapakowana, a tym samym będzie bezpieczna podczas transportu. Ważne, aby koperty, czy też kartony były nowe. Opakowania wcześniej używane z pewnością straciły już swoje właściwości, nie są już tak wytrzymałe i tym samym nie gwarantują bezpieczeństwa zawartości przesyłki. Odpowiednie pakowanie to po prostu pierwszy krok w stronę bezpiecznego dotarcia paczki do adresata.

Firma kurierska – sprawdź, jak wybrać najlepszą

Coraz częściej korzystamy z usług firm kurierskich. To przede wszystkim zasługa wciąż powiększającego swoją skalę handlu internetowego. W zakresie zakupów, jak i usług kurierskich, mamy obecnie naprawdę szeroki wybór. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oferta poszczególnych kurierów w zasadzie jest taka sama, to przy bliższym spotkaniu (albo po prostu po skorzystaniu z usług danej firmy) sprawa wygląda nieco inaczej. Jak wybrać firmę kurierską, aby być w pełni zadowolonym?

Szybka, tania paczka - kto ją oferuje?

Jednym ze sposobów na dotarcie do obiektywnie najlepszej firmy kurierskiej, jest skorzystanie z wyników rankingów, jakie są w tym zakresie przeprowadzane. Firmy kurierskie w Polsce są regularnie poddawane tego typu badaniom (w 2018 roku przeprowadził je m.in. Polski Instytut Badań Jakości), które mają na celu wyłonić najlepszych usługodawców w zakresie transportu i dostarczania przesyłek. Ranking zazwyczaj opiera się na kilku kluczowych kryteriach, które są oceniane przez tzw. tajemniczych klientów/audytorów (metodologia mystery shopper).

Co jest naprawdę istotne w funkcjonowaniu firm kurierskich z punktu widzenia klienta? To przede wszystkim:

 • obsługa i komfort, które dotyczą przede wszystkim etapu nadawania przesyłki, w tym zamówienie kuriera do domu;
 • jakość - tutaj najistotniejszym, wg klientów, elementem jakości usługi jest stan, w jakim paczka dotarła do adresata. Chodzi głównie o stan kartonu i opakowania oraz oczywiście o samą przesyłkę, czy nie uległa ona w transporcie zniszczeniu bądź uszkodzeniu;
 • czas realizacji, czyli czas dostarczenia przesyłki;
 • cena - w tym wypadku to eksperci z instytutu badającego sprawdzają ceny dla kilkudziesięciu rodzajów przesyłek o różnej wielkości i wadze, wysyłanych w kraju i za granicę.

Jeśli zatem poszukujesz najlepszej firmy kurierskiej, chcąc, aby wysyłana paczka była tania (cena), szybka (czas realizacji), w nienagannym stanie (jakość) i wygodnie nadana (obsługa i komfort), możesz sięgnąć po informacje, jakich dostarczają wspomniane rankingi konsumenckie. To rzetelne źródło danych, jednak wymaga nieco zaangażowania. Potrzebujesz trochę czasu, aby poszukać informacji i zapoznać się z nimi. Albo po prostu...

Skorzystaj z usług brokera usług kurierskich

Takich jak epaka.pl. To zaawansowana platforma wysyłkowa, która zapewnia atrakcyjną ofertę realizacji przesyłek w kraju i na całym świecie. Przesyłki realizowane są we współpracy z wieloma firmami kurierskimi, w tym GLS, DPD, UPS, Meest oraz InPost i FedEX. Ważną informacją jest, że wymienione firmy zajęły czołowe miejsca w przeprowadzonym rankingu, co tylko potwierdza fakt, że epaka.pl współpracuje jedynie z najlepszymi!

Nasz serwis pozostawia Ci wybór - możesz zamówić kuriera z dowolnej firmy kurierskiej, porównując wcześniej oferowane ceny, warunki oraz czas realizacji usługi, jaki gwarantuje każda wymieniona firma kurierska. Zaletą rozwiązania jest to, że porównanie następuje bezpośrednio przed wyborem kuriera. Nie tracisz czasu na żmudne poszukiwania informacji. Wpisujesz dane dotyczące przesyłki, porównujesz usługi i wybierasz najlepszą dla siebie opcję. Proste, prawda?

Jakich przedmiotów nie można wysyłać kurierem?

Firmy kurierskie w Polsce, a także podmioty zagraniczne, nie mają obowiązku sprawdzać zawartości transportowanych przesyłek, jeśli te nie wzbudzają żadnych wątpliwości. Kontrola paczek ma miejsce jedynie wówczas, gdy zachodzi podejrzenie, że zawartość może stanowić towar niedozwolony bądź niebezpieczny. W obliczu istnienia takich standardów, klienci firm kurierskich często uważają, że przesłać można w zasadzie wszystko. Tak jednak nie jest. Listy przedmiotów zakazanych, czy to w krajowym, czy też zagranicznym transporcie są powszechnie dostępne, a próby przesłania towarów zabronionych wiążą się dla nadawcy z bardzo niemiłymi konsekwencjami.

Dlaczego transport wybranych towarów jest zakazany?

Jeśli jakiś przedmiot lub substancja znalazły się na liście rzeczy objętych zakazem przewozu kurierskiego, oznacza to najczęściej, że są to rzeczy:

 • nielegalne,
 • szczególnie chronione prawem,
 • niebezpieczne,
 • stwarzające zagrożenie dla innych przesyłek oraz kuriera,
 • posiadające niestandardowe wymiary i wagę znacząco utrudniające transport.

O ile towary nielegalne czy niebezpieczne są praktycznie standardowymi i obowiązkowymi punktami w regulaminie, jaki posiada każda firma kurierska, o tyle regulacje w zakresie niestandardowych rozmiarów przesyłek mogą znacząco się różnić pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami. W tym wypadku istnieją także rozwiązania w postaci dodatkowych opłat za niestandardową przesyłkę. Warto więc zapoznać się z indywidualnymi wytycznymi firm kurierskich w tym zakresie.

Co najczęściej znajduje się na liście przedmiotów i substancji zakazanych?

Jak już wspomnieliśmy, na liście towarów, jakie nie mogą znaleźć się w paczce kurierskiej, zawsze znajdziemy przedmioty i substancje nielegalne, niebezpieczne, a także szczególnie chronione. Będzie to zatem broń palna, narkotyki, a także chronione gatunki roślin. Inne towary najczęściej wyłączone z przewozu praktycznie wszystkich firm kurierskich to:

 • alkohol,
 • produkty płynne w szklanych butelkach,
 • przedmioty o wysokiej wartości, np. antyki, biżuteria czy futra,
 • materiały żrące i łatwopalne,
 • organizmy, zarówno żywe, jak i martwe, w tym rośliny, zwierzęta, padlina, szczątki, prochy,
 • używki,
 • żywność, która może zepsuć się w transporcie trwającym dłużej niż 7 dni.

Wszystkie firmy kurierskie posiadają w swoich regulaminach szczegółowe informacje dotyczące przedmiotów wyłączonych z realizowanego transportu, czy to w Polsce, czy też w obrocie międzynarodowym. Przesyłki z określoną w regulaminie zawartością nie zostaną po prostu przyjęte przez przewoźnika i to jest najłagodniejszy wymiar konsekwencji, z jakimi możemy się spotkać, chcąc nadać coś, co jest zabronione.

Pamiętaj, że to na nadawcy przesyłki spoczywa odpowiedzialność za to, jaki towar (legalny czy nie) jest transportowany. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, co możesz przesłać, a co nie, sprawdź, jakie przedmioty wyklucza z transportu konkretna firma kurierska. Oto, czego nie można przesyłać, korzystając z usług:

 

Przesyłki kurierskie międzynarodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jak wysłać paczkę za granicę? Najprościej będzie z pewnością skorzystać z usług, jakie świadczą w tym zakresie firmy kurierskie. Nadanie przesyłki zagranicznej może nieco różnić się od tej nadawanej i dostarczanej w Polsce, jednak przy spełnieniu kilku formalności sprawa wydaje się być naprawdę prosta. Aby wysyłanie paczki poza granice kraju było jednak tanie, bezpieczne i wygodne, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Przesyłka kurierska na terenie Unii Europejskiej i poza Unią

W obrębie krajów należących do Unii Europejskiej sprawa nadania przesyłki jest stosunkowo prosta. Nieco bardziej skomplikowane jest wysyłanie paczek poza granice Unii. W takim przypadku należy przede wszystkim opłacić cło i dołączyć do przesyłki niezbędne dokumenty celne. Dokumenty te będą m.in. określać zawartość paczki i jej wartość pieniężną. Wyjątek stanowią tutaj jednak dokumenty przesyłane w kopertach - w tym wypadku nie musisz dołączać do nich dokumentów celnych.

Warto także wiedzieć, że w sytuacji, gdy wartość paczek nie przekracza 22 euro, obowiązuje uproszczona procedura celna. Tutaj potrzebna będzie jedynie karta odprawy celnej i - w przypadku przedsiębiorców dokumentujących zakup towaru - faktura lub inny dowód nabycia.

Nadanie przesyłki międzynarodowej, zwłaszcza tej poza granice Unii Europejskiej, może budzić nieco wątpliwości i rodzić konkretne pytania. Warto zwrócić się z nimi bezpośrednio do wybranej firmy kurierskiej, która zrealizuje dla nas transport paczki.

Firmy kurierskie czy broker?

Nadając w Polsce przesyłkę, która ma dotrzeć poza granice kraju, możesz skorzystać z opcji, jaką jest wybór konkretnej firmy kurierskiej realizującej usługi na rynku międzynarodowym, czy też sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest broker usług kurierskich, taki jak epaka.pl. Nasza nowoczesna platforma wysyłkowa umożliwia wysyłkę paczek zarówno na terenie całego kraju, jak i za granicę.

Jakie korzyści niesie wybór brokera, współpracującego z najlepszymi firmami kurierskimi, takimi jak UPS, DPD, Geis, InPost, FedEx, Paczkomaty czy DHL? Tutaj z pewnością możesz liczyć na  najkorzystniejsze warunki realizacji usługi. Takie rozwiązanie jest także stosunkowo tanie, a zdecydowanie atrakcyjniejsze cenowo w porównaniu z bezpośrednim skorzystaniem z oferty wybranego kuriera. Często także firmy kurierskie nie udostępniają usługi, jaką są przesyłki międzynarodowe dla indywidualnego klienta. Korzystając z usług brokera, ten problem Cię nie dotyczy.

Inne zalety wyboru brokera usług kurierskich to przede wszystkim:

 • możliwość szybkiego i łatwego porównania ceny usługi, jaką oferują różne firmy kurierskie,
 • brak konieczności podpisywania umowy, aby móc skorzystać z preferencyjnej ceny,
 • wygoda nadania przesyłki (kurier odbierze paczkę wprost z Twojego domu lub miejsca pracy, we wskazanym przez Ciebie terminie),
 • wygodna płatność online za usługę,
 • brak deklaracji na minimalne ilości przesyłek,
 • możliwość wysyłki paczek niestandardowych,
 • bezpieczeństwo i terminowość realizacji usług,
 • możliwość nadania paczki w praktycznie każdy zakątek świata!

Jak wysłać paczkę za granicę?

Korzystając z platformy wysyłkowej epaka.pl, to naprawdę proste. Wystarczy wejść w zakładkę Zamów kuriera i wybrać odpowiednio rodzaj przesyłki i jej miejsce docelowe. Możesz wybrać dowolną firmę kurierską (aby poznać ceny, musisz podać wcześniej wymiary swojej paczki) oraz ewentualne usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie przesyłki czy awizację SMS. Kurier odbierze Twoją zagraniczną przesyłkę i gotowe!

 

Pakowanie przesyłki. Jakie wypełnienie wybrać?

Odpowiednie zapakowanie paczki, to warunek konieczny, by jej zawartość dotarła do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, choć przesyłki nadajemy masowo i w czasach e-commerce to jedna z najbardziej popularnych dróg produktu do klienta. Jak zapakować produkty, by bezpiecznie dotarły na miejsce? Wiele zależy od tego, jakiego wypełnienia użyjemy. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak dokonać optymalnego wyboru.

Po co nam wypełnienie?

W transporcie rzeczy delikatnych, kruchych lub o wysokiej wartości, jest ono niezwykle ważne. Same kartonowe pudełka czy kartony klapowe nie wystarczą, rzeczy będą się w nich obijały i niszczyły. Wypełniacze natomiast mają właściwości amortyzujące, dzięki czemu zawartość paczki jest chroniona przed gwałtownymi uderzeniami czy upadkami. Co za tym idzie, chronią także opakowanie przed przedarciem czy rozerwaniem. Tak naprawdę, zastosowanie wypełnienia to bardzo często wymóg firm kurierskich. Bez wypełniaczy wielu kurierów może odmówić przyjęcia naszej paczki.

Jakie wypełniacze zastosować?

To zależy od naszego budżetu. Możemy zastosować wypełnienia profesjonalne, specjalnie przygotowane do wysyłki delikatnych produktów lub wybrać ich tańsze zamienniki – rzeczy, które każdy z nas znajdzie w domu. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, jeśli wysyłamy paczki często, drugie – jeśli sporadycznie.

Zacznijmy od wypełniaczy profesjonalnych. Możemy wybierać spośród:

1. Wypełniaczy typu flopak

To po prostu zwykła kostka ze styropianu. Może mieć kształt tzw. chrupek typu S do wypełniania ciężkich i wielokształtnych przedmiotów lub chipsów, czyli bardzo cienkich kawałków styropianu, które skutecznie chronią lekkie elementy. Flopaki, choć zabezpieczają bardzo dokładnie, ze względu na swój niewielki rozmiar, mogą dostawać się do wnętrza przedmiotów. Nie należy stosować ich do zabezpieczania elektroniki, ponieważ poprzez pocieranie o siebie, powodują wytwarzanie elektryczności statycznej, co może zniszczyć sprzęt elektroniczny.

2. Wypełniaczy typu skropak

Z wyglądu podobny do flopaku, ale różni się składem. Jego zaletą jest to, że jest to materiał biodegradowalny i można go używać do ochrony sprzętu elektronicznego – jest antystatyczny. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to materiał, który nie zawiera żadnych związków toksycznych i jest rozpuszczalny w wodzie, stąd nie wolno narażać go na deszcz, śnieg ani dużą wilgotność powietrza.

3. Poduszki z powietrzem

Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wypełnienia profesjonalne. Jego zakres zastosowania jest jednak dość wąski z uwagi na łatwość uszkodzenia wypełnienia. Poduszki powietrzne doskonale sprawdzają się przy transporcie lekkich i małych rzeczy, które nie posiadają ostrych zakończeń czy krawędzi. Polecane przy przewozie porcelany czy szkła bez ostrych brzegów.

4. Formy styropianowe

To zdecydowanie najbezpieczniejszy rodzaj wypełniania, ponieważ ich kształt jest idealnie dopasowany do przewożonego przedmiotu. Najczęściej stosują je producenci elektroniki czy wyposażenia domowego.

Alternatywa?

Jeśli nie chcemy inwestować w zakup profesjonalnych wypełnień, a przy tym nie wysyłamy paczek często, możemy zdecydować się na domowe metody zabezpieczania paczek od wewnątrz. W tym celu możemy wykorzystać: gazety czy papier pakowy, trociny, papier pocięty przez niszczarkę dokumentów, ścinki tkanin lub podarte kartony. Pamiętajmy jednak, że te materiały nie posiadają tak wysokich właściwości amortyzujących, jak wypełniacze profesjonalne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pakując przesyłkę, musimy zwrócić uwagę na to, by przedmiot nie przylegał do boków pudeł ani nie ocierał się o inne elementy. Pamiętajmy o tym, by paczka była tak szczelnie wypełniona, by pakowany przedmiot nie miał możliwości przemieszczania się wewnątrz paczki. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że dotrze bezpiecznie na miejsce.

Jak zapakować paczkę do wysyłki?

Czy wiesz, jak prawidłowo zapakować paczkę do wysyłki? Wiele osób uważa, że to proste zadanie. Jednak jak się okazuje w praktyce, nie każdy nadawca pakuje swoją przesyłkę w sposób poprawny, a zatem gwarantujący bezpieczeństwo przesyłki i dający pewność, że jej zawartość dotrze do adresata w nienagannym stanie. Zatem zanim przygotujesz swoją paczkę dla kuriera, sprawdź, jak to zrobić najlepiej. I pamiętaj, że za prawidłowe przygotowanie paczki do transportu odpowiada nadawca!

Kartony do pakowania, czyli odpowiednie opakowanie zewnętrzne

Przygotowując paczkę do wysyłki, warto zaopatrzyć się w odpowiednie opakowanie zewnętrzne. Najlepiej sprawdzi się tutaj odpowiednio duży karton do pakowania. Upewnij się, że wybrane pudło jest wystarczająco obszerne, aby pomieścić całą zawartość przesyłki. Tutaj warto sięgnąć po profesjonalne, a nie przypadkowe rozwiązania. Specjalne kartony przeznaczone do pakowania przesyłek i ich transportu są przede wszystkim trwałe i uniemożliwiają wysunięcie się zawartości przesyłki na zewnątrz. Kartony tego typu zapewniają wygodne pakowanie przesyłek, bezpieczny transport do adresata, a także bezpieczny ewentualny zwrot przesyłki. O czym powinieneś pamiętać na tym etapie pakowania paczki?

 1. Jeśli wysyłany przedmiot ma nieregularne kształty, zabezpiecz go przed ewentualnym przesuwaniem się w kartonie, do jakiego może dojść podczas transportu. Tutaj przyda się m.in. folia bąbelkowa lub tzw. wypełniacze wolnych przestrzeni w postaci specjalnego granulatu (piankowe chipsy), doskonale chroniące przesyłki podczas transportu przed ewentualnym uszkodzeniem.
 2. Pamiętaj, że paczka po zapakowaniu powinna mieć regularne kształty. Zawartość kartonu nie może z niego w żaden sposób wystawać.
 3. Do owijania kartonu i jego zamknięcia użyj solidnej taśmy klejącej (pakowej!).
 4. Wysyłając przesyłkę paletową, pamiętaj, że zawartość nie może wystawać poza obręb palety. Cięższe elementy ułóż na spodzie palety, a lżejsze na wierzchu. Postaraj się równomiernie rozmieścić poszczególne elementy tak, aby paleta była stabilna. Całość najlepiej trwale przymocuj do palety, używając do tego takich rozwiązań, jak taśma bindująca oraz folia stretch.
 5. Wysyłając przesyłkę w postaci arkuszy papieru (np. plakat), możesz skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim są tuby kartonowe.

Folia ochronna przyda się do zabezpieczania rzeczy ze szkła i innych kruchych materiałów

Dlatego przed spakowaniem tego typu delikatnych elementów do kartonu, starannie je owiń. Ochronna folia bąbelkowa skutecznie zabezpieczy wrażliwe na transport i wstrząsy przedmioty przed uszkodzeniem. Do owijania warto użyć jak najwięcej tego typu materiałów amortyzujących, co pozwoli unieruchomić przesyłkę wewnątrz kartonu i zapobiegnie jej przesuwaniu się podczas transportu. 

Znakomitym rozwiązaniem w zabezpieczaniu delikatnych przedmiotów na czas transportu są przekładki tekturowe. Tektura sprawdza się jako warstwa oddzielająca wzajemnie przedmioty od siebie, np. szklane butelki.

Opakowanie na jeden raz

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Otóż pamiętaj, że raz wykorzystane opakowanie (kartony do pakowania), nie powinno być używane ponownie, nawet jeśli prezentuje się całkiem dobrze. Karton pakowy ma określoną wytrzymałość, która podczas jednorazowego transportu zostaje mocno zredukowana i pudło takie po prostu nie gwarantuje swoich właściwości podczas kolejnych zastosowań. Nie warto ryzykować uszkodzenia przesyłanych rzeczy, sięgając po takie właśnie zużyte opakowanie.

Jak zabezpieczyć zawartość paczki przed uszkodzeniem?

Zanim zapakujesz i wyślesz swoją paczkę, dobrze przygotuj się do tego zadania. To bowiem od Ciebie, a dokładnie od sposobu spakowania i zabezpieczenia przesyłki, zależy to, czy zawartość paczki bezpiecznie i w nienaruszonym stanie dotrze do adresata. Nie tylko szkło i materiały kruche, ale w zasadzie każdy przesyłany przedmiot powinien zostać tak zabezpieczony i zapakowany, aby wyeliminować ryzyko jego uszkodzenia podczas transportu. Tutaj przyda Ci się kilka konkretnych rzeczy, które pomogą w skutecznym zabezpieczeniu paczki.

Kartony do pakowania

Kartonowe pudełka to podstawa w pakowaniu i zabezpieczaniu przesyłanych przedmiotów. Wybrany karton powinien być nowy (wielokrotne używane kartony do pakowania nie zabezpieczają w pełni przesyłanego towaru, bowiem tracą swoje pierwotne właściwości!) i odpowiednio duży, aby swobodnie pomieścić rzeczy, które zamierzamy przesłać w paczce. Pamiętaj, że zawartość kartonu nie powinna bezpośrednio stykać się z jego wewnętrznymi ściankami. Z kartonu nie może także w żaden sposób wystawać zawartość przesyłki.

Wybierając kartonowe pudełka, warto sięgać po rozwiązania specjalnie przeznaczone do transportu paczek. Tego typu kartony są bowiem odpowiednio wytrzymałe i gwarantują bezpieczeństwo przesyłki. Do trwałego zamykania kartonowych pudeł służą odpowiednie pakowe taśmy klejące.

Folia stretch

Folia stretch to sprytne rozwiązanie, które będzie niezbędne np. podczas realizacji przesyłki paletowej. W tym wypadku elementy przesyłki odpowiednio rozmieszczone na palecie w taki sposób, aby zapewnić całości pełną stabilność (cięższe elementy na górze, lżejsze na dole w równomiernym rozkładzie na całej powierzchni palety), powinny zostać trwale przymocowane do palety za pomocą taśmy bindującej oraz właśnie folii stretch. Folia stretch dobrze ochroni także przesyłkę paletową przed działaniem wilgoci, deszczu oraz przed brudem.

Innym elementem doskonale poprawiającym bezpieczeństwo przesyłek paletowych są...

Taśmy spinające

Taśmy spinające (mocujące) pozwalają na bezpieczne, mocne i niezawodne spięcie ładunku na palecie podczas każdego rodzaju transportu. Wybierając taśmy spinające, należy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość (najpewniej jest dostosować ten parametr do ciężaru transportowanego ładunku). Wśród samych taśm spinających możesz wybrać elastyczne i odporne na działanie warunków atmosferycznych taśmy poliestrowe, polecane do ładunków niestabilnych taśmy tkane oraz sztywniejsze taśmy kompozytowe.

Rozwiązaniem niezbędnym zarówno w zabezpieczaniu palet, jak i w zabezpieczaniu zwyczajnych paczek jest...

Napinacz do taśmy

Napinacz to podstawowe narzędzie służące do spinania taśmy, zarówno polipropylenowej, jak i poliestrowej. Stosowanie napinacza w połączeniu z drucianymi lub plastikowymi zapinkami umożliwia bardzo dobre zabezpieczenie przewożonego towaru. Ładunek w czasie transportu jest stabilny i mniej podatny na uszkodzenia. Napinacz zda egzamin w przypadku pakowania i zabezpieczania zarówno przesyłek paletowych, jak i standardowych paczek w kartonowych pudełkach.

Folia ochronna i wypełniacze wolnych przestrzeni

Na koniec coś do skutecznego zabezpieczenia:

 • przedmiotów o nietypowym kształcie,
 • przedmiotów ze szkła,
 • przedmiotów kruchych, delikatnych, wrażliwych na wstrząsy.

To oczywiście folia bąbelkowa, której właściwości amortyzujące wstrząsy świetnie zabezpieczą zawartość przesyłki przed uszkodzeniem. Poza tym tego typu ochronna folia bąbelkowa przyda się, jeśli przesyłany przedmiot posiada nietypowe kształty i istnieje ryzyko, że będzie przesuwał się podczas transportu w kartonie.

Pamiętaj, że jeśli kartonowe pudełko jest większe od przedmiotu, który zamierzasz przesłać, istnieje ryzyko, że przesuwając się podczas transportu, ulegnie on uszkodzeniu. Dlatego warto w takiej sytuacji sięgnąć po tzw. wypełniacze wolnych przestrzeni. Może to być wspomniana już folia bąbelkowa lub np. specjalny, styropianowy granulat.

Przeprowadzka za granicę. Jak przetransportować rzeczy?

Decyzja o przeprowadzce podjęta? Doskonale! Teraz czas na działanie. Co prawda miło byłoby cały nasz dobytek wrzucić po prostu do ogromnego kontenera i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki szybko i bez żadnego wysiłku magicznie przenieść w nowe miejsce, ale niestety trochę będzie nas to kosztowało. Zarówno czasu, jak i pieniędzy. Aby jednak zredukować nieco koszt całego przedsięwzięcia i poprawić komfort jego realizacji, możesz zdecydować się na rozwiązanie, jakim są międzynarodowe przesyłki kurierskie. To najprostszy sposób na przeprowadzkę!

Zaopatrz się w odpowiednie kartony

Kartony do przeprowadzki to element niezbędny. Wszystko bowiem, poza meblami, powinno zostać spakowane właśnie do kartonowych pudeł. Wybrane pudełka powinny być nowe (te już używane z pewnością nie będą wystarczająco wytrzymałe i nie zabezpieczą skutecznie Twoich rzeczy podczas transportu), solidne i przeznaczone właśnie do tego typu przedsięwzięć. Każde pudełko powinno zostać tutaj także odpowiednio wypełnione. Aby nic nie zostało uszkodzone, zniszczone czy zagubione podczas przeprowadzki, powinieneś delikatne, wrażliwe na wstrząsy lub po prostu posiadające nietypowe kształty przedmioty, zabezpieczyć dodatkowo owijając je folią bąbelkową, stosując tekturowe przekładki pomiędzy przedmiotami lub wypełniając wolne przestrzenie w kartonach specjalnym granulatem (ewentualnie folią).

Przeprowadzka to dobry moment, aby gruntownie zastanowić się, co będzie nam w nowym miejscu niezbędne, a co możemy pozostawić w kraju, wyrzucić czy sprzedać. Wiele rzeczy będzie także bardziej opłacało się zakupić za granicą, a nie transportować z kraju.

Pamiętaj także, że podczas przeprowadzki i przy nadawaniu przesyłki kurierem, to Ty odpowiadasz za właściwe spakowanie i zabezpieczenie paczek. Warto zatem zrobić to naprawdę starannie i w przemyślany sposób, aby transportowane rzeczy nie ucierpiały w drodze w absolutnie żaden sposób.

Międzynarodowe firmy kurierskie idealne do przeprowadzki

Międzynarodowy kurier to doskonałe rozwiązanie w przypadku przeprowadzki za granicę. W ten sposób wygodnie, bezpiecznie i z pewnością atrakcyjnie pod względem cenowym nadasz paczki ze swoim dobytkiem w dowolne miejsce w Europie i na całym świecie. Międzynarodowe przesyłki kurierskie realizowane są we współpracy z renomowanymi, doświadczonymi firmami, jak GLS, DPD, UPS, Meest, InPost oraz FedEX, co daje gwarancję rzetelności, bezpieczeństwa i pełni profesjonalizmu. Nie musisz szukać firm transportowych specjalizujących się w przeprowadzkach. Wystarczy, że nadasz paczki, korzystając z usług, jakie proponuje solidny międzynarodowy kurier.

Dzisiejsze nowoczesne platformy wysyłkowe pozwalają na szybkie, sprawne i bezproblemowe nadawanie każdego rodzaju przesyłek na trasie Polska - Anglia, Szwecja. Stany Zjednoczone czy jakikolwiek inny zakątek świata. Mogą to być nawet najbardziej niestandardowe paczki zagraniczne. W ten sposób wygodnie przetransportujesz swoje rzeczy podczas przeprowadzki za granicę. Niezależnie od tego, gdzie będzie znajdował się Twój nowy dom!

Dostępni kurierzy

Marketing online zapewnia:  Pozycjonowanie stron internetowych Poznań, skuteczna agencja SEO - Grupa iCEA
Informujemy, że ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x