Paleta

Paleta

Rodzaj przesyłki pozwalający na wysyłkę przedmiotów o wadzę do 1 tony po umieszczeniu ich na palecie. Standardowa paleta Euro ma wymiary 120x80. Paleta jako przedmiot to platformy pozwalając na przenoszenie i składowanie towarów, pozwalają na obsługę wózkiem widłowym lub paleciakiem. Palety zazwyczaj wykonane są z drewna.

Paleta

Paleta to podstawa, wykonana przeważnie z drewna, która służy do wysyłania przesyłek ciężkich i/lub o dużych rozmiarach. Ułatwia składowanie wewnętrzne w każdej firmie i magazynie, umożliwia szybki załadunek oraz rozładunek, a także zapewnia mobilność w sortowni, mimo bardzo dużej wagi przechowywanych na niej przedmiotów. Dzięki dobrej dostępności palety cechują się także stosunkowo niską ceną i dużą podażą, gdyż można je kupić w praktycznie każdym mieście, w ilości wielu tysięcy sztuk. Ich wytrzymałość już od lat nie ma sobie równych, a standardowe wymiary zdecydowanie ułatwiają wysyłkę każdej firmie. To sprawdzone rozwiązanie w branży motoryzacyjnej, budowlanej, czy hurtowniczej. Poznaj szczegóły palety w słowniczku pojęć epaka.pl!

Charakterystyka palet

Paleta jest zazwyczaj zbudowana z płaskich, drewnianych desek o różnej długości i przekroju, zbitych ze sobą za pomocą wytrzymałych gwoździ i śrub. Każdy model jest sprawdzany pod kątem wytrzymałości, dzięki czemu stanowi doskonałą podstawę pod każde, nawet najcięższe przedmioty, w tym te, które chcielibyśmy przesłać. Standardowa paleta Euro ma wymiary 120 x 80 cm i może pomieścić przesyłkę o wysokości do 180 cm (FedEx, DPD), lub do 210 cm (DHL). Waga maksymalna, wykorzystywana do wysyłki w większości firm kurierskich, wynosi aż 1 tonę, co dobitnie świadczy o jej wytrzymałości.

Zalety palet

Palety oferują szereg zalet, w zestawieniu z normalnymi przesyłkami. Mają za zadanie umożliwić transport przesyłki za pomocą paleciaków lub wózków widłowych. Długie ramiona tych przyrządów wsuwają się pod paletę i mogą unosić ją lub opuszczać, tym samym umożliwiając zmianę ich pozycji czy transport. Bez palet, poruszanie się po magazynie z przesyłkami o wadze nawet 1 tony byłoby niemożliwe. Kurier, doręczający lub odbierający przesyłkę od klienta, może bez większych problemów zapakować do samochodu dostawczego paletę i obsłużyć ją podczas wyładunk. Palety są zatem niezbędne w każdej firmie, która wysyła duże i ciężkie przedmioty.

Pakowanie

Aby paleta dobrze spełniała swoje zadania, musi być dobrze związana z umieszczoną na wierzchu przesyłką. W tym celu najlepiej zastosować mocne taśmy. Pakunek nie może być nieprzytwierdzony, składać się z luźnych, niedbale ułożonych części, gdyż firma kurierska z pewnością będzie zmuszona do częstego zmieniania pozycji jego ułożenia. Zwróćmy baczną uwagę na wystające zza obrysu palety elementy. Odstające, czy luźno zwisające z palety części mogą bowiem spowodować, że kurier nie podejmie się realizacji zlecenia lub nastąpi zmiana ceny wysyłki i potraktowanie jej jako niestandardowa. Opcje dodatkowe, takie jak napis “ostrożnie”, czy też informacja o zawartości szkła, pociągają za sobą konieczność zmiany ceny. Pamiętajmy o tym, że firma kurierska dysponuje sprzętem dostosowanym do wykonywania konkretnych prac. Jeśli źle spakujemy przesyłkę, obsługa sortowni lub sam kurier odbierający paczkę nie będą mogli wykonać swojej pracy.

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę