COD

COD

Skrót COD oznacza usługę pobrania, pochodzi od słów Cash on delivery, czyli dosłowne znaczenie to gotówka przy doręczeniu.

COD

“Cash on delivery”, w skrócie COD, tłumaczy się jako “Gotówkę przy doręczeniu”. Wprawdzie ta forma zapłaty używana jest coraz rzadziej, jednak wciąż korzystają z niej osoby starsze. Sprawdza się również w przypadku niepewnych sprzedawców internetowych. Jest to bardzo bezpieczna forma płatności, gdyż pieniądze odbiera kurier przy podpisywaniu potwierdzenia odbioru, wydając nam jednocześnie paczkę pobraniową. Ten sposób płatności wymaga objaśnienia przed zawarciem transakcji, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek. Poznaj ten termin w słowniczku epaka.pl i zobacz, dlaczego COD bywa zdecydowanie bezpieczniejszy niż płatność za towar z góry.

COD w praktyce

W celu zawarcia umowy na przesyłkę pobraniową wybieramy w serwisie epaka.pl usługę dodatkową, oznaczoną jako “Pobranie”. W pojawiających się okienkach wpisujemy kwotę pobrania oraz rachunek bankowy, na który przelana zostanie uzgodniona w formularzu kwota. W tym samym miejscu wybieramy także opcję terminu zwrotu kwoty pobraniowej, która waha się w przedziale od 1 do 21 dni roboczych. To bardzo ważny punkt, do którego warto podejść odpowiedzialnie. Zazwyczaj koszt pobrania jest tym mniejszy, im później zostanie zwrócony na konto nadawcy. Najdroższy będzie w przypadku jednego dnia roboczego, a najtańszy - w przypadku 21 dni roboczych.

Ważne informacje w przesyłce pobraniowej

COD to usługa dodatkowa, którą warto stosować głównie wtedy, kiedy nie mamy pewności, czy przesyłka zostanie nam wysłana. Ma to znaczenie podczas robienia zakupów na portalach aukcyjnych, gdzie zainteresuje nas oferta, lecz sprzedający nie ma żadnych komentarzy oceniających transakcję. Wówczas przesyłka pobraniowa - zlecona oczywiście przez sprzedającego - będzie dużym udogodnieniem dla klienta. Lecz i ona posiada słabe strony. Nieuczciwy sprzedawca zdolny jest wysłać do nas przesyłkę pobraniową o zupełnie innej zawartości. Warto wówczas, podczas odbierania paczki, poinformować kuriera o tym, że chcielibyśmy otworzyć ją w jego obecności. Oczywiście musi się to odbyć już po uiszczeniu opłaty oraz podpisaniu protokołu odbioru. Kurier jest bowiem zobligowany do dostarczenia paczki i nie może wydać jej do sprawdzenia wcześniej. Jest to zawarte zarówno w prawie przewozowym, jak i w regulaminie danej firmy kurierskiej.

Firmy w różny sposób obliczają ceny za usługę tego rodzaju. Jedne decydują się tylko na opłatę stałą o danej wysokości, podczas gdy inne obliczają ją na podstawie procentowego udziału w kwocie pobrania, nie schodzącej poniżej pewnej kwoty. Jeszcze inne łączą te schematy i oferują usługę pobraniową w postaci stałej, niskiej opłaty połączonej z opłatą procentową. Warto zawczasu zdecydować o preferowanej formie pobrania i wybrać taką firmę, która w naszym przypadku będzie się opłacała najbardziej. Nawet tak zawiłe kwestie staną się zrozumiałe z naszym serwisem epaka.pl. Poznasz tutaj obowiązujące aktualnie ceny i będziesz mógł decydować o właściwym wyborze na bieżąco. Zachęcamy zatem do skorzystania z naszej interaktywnej platformy!

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę