Nadawca
W dzisiejszych czasach niezwykle popularne stało się wysyłanie przesyłek za pośrednictwem firm kurierskich. Epaka.pl to internetowy broker, który w jednym miejscu skupia wiele ofert pochodzących bezpośrednio od przewoźników, a podpisana umowa partnerska pozwala nam zaoferować atrakcyjne warunki i niskie ceny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Jednak, kiedy decydujemy się na zamówienie kuriera prosto do swojego domu lub do siedziby firmy, warto poznać wszelkie pojęcia związane z naszymi usługami. Za pomocą naszego słowniczka dowiesz się kim jest nadawca oraz jakie ciążą na nim obowiązki i jakie przysługują mu prawa. Zapraszamy do lektury!
Kim jest nadawca?
Chcąc wysłać przesyłkę możemy zrobić to za pomocą platformy online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu lub nadać ją w punkcie dostępnym w swojej miejscowości. Niezależnie od wybranej opcji, osoba nadająca przesyłkę będzie, od początku do końca realizacji zamówienia, nazywana “nadawcą”. Miano to określa osobę, która powierza firmie kurierskiej odpowiednio zapakowaną zawartość, która ma trafić pod wskazany przez siebie adres. Przed nadaniem przesyłki nadawca powinien dokładnie zmierzyć i zważyć zapakowaną paczkę, gdyż to od tych danych zależy wybór przewoźnika oraz ostateczna cena usługi. Za pomocą naszego formularza, który dostępny jest na platformie epaka.pl, na bieżąco, podczas wpisywania danych w odpowiednie pola, dowiesz się, jaki będzie koszt usług, bez ukrytych, dodatkowych opłat.
Jako nadawca, wybierając odbiór przesyłki spod danego adresu, powinniśmy w odpowiedni sposób zapakować paczkę tak, aby zawartość była bezpieczna i w nienaruszonym stanie dotarła do adresata. To na nadawcy ciąży bowiem odpowiedzialność zarówno za zawartość i bezpieczeństwo naszej paczki, a także za bezpieczeństwo innych paczek, przewożonych przez firmę kurierską. Po zamówieniu i opłaceniu przesyłki, kurier odbierający ją podpisze protokół odbioru i tym samym zostanie stworzony dokument zawierający numer paczki, dzięki któremu można na bieżąco śledzić jej położenie.
Jakie są prawa i obowiązki nadawcy?
Błędy na jakie narażeni są nadawcy to między innymi niepoprawny adres odbiorcy, co powoduje często zwrot paczki i podwojenie kosztów transportu. Co więcej, warto pamiętać, że nadawcą jest podmiot, który zawiera umowę przewozu z przewoźnikiem i może on wskazać dowolny adres odbioru przesyłki. Obowiązkiem nadawcy, oprócz odpowiedniego i bezpiecznego zapakowania przesyłanej zawartości, jest również przygotowanie niezbędnych przy transporcie dokumentów oraz znalezienie przewoźnika, który zrealizuje zlecenie. Również do praw nadawcy zalicza się wybór opcji dodatkowych, które wpływają na cały proces realizacji wysyłki. Między innymi warto wspomnieć tutaj o udogodnieniach jakimi są dostarczenie przesyłki w sobotę, w danym przedziale czasowym lub forma wysyłki za pobraniem. W przypadku reklamacji, to po stronie nadawcy będzie leżeć obowiązek zajęcia się sprawą, gdyż to on jest głównym płatnikiem i osobą zobowiązaną w podpisanej umowie z przewoźnikiem.