Waga gabarytowa
Dla większości nowych klientów pojęcie “waga gabarytowa” ma prawo wydawać się trudne i niezrozumiałe. Jest to określenie używane jedynie w terminologii kurierskiej, zatem dobrze znają je jedynie osoby, które często korzystają z usług kurierskich. W tym, wydawać by się mogło, trudnym terminie kryje się bardzo prosty do zrozumienia przelicznik, który ułatwia wycenę przesyłki przez firmy kurierskie. Jest to bowiem - w przeciwieństwie do wagi i wymiarów - przybliżona i hipotetyczna waga, podawana na podstawie wyliczeń wynikających z objętości wysyłanej paczki. Poznaj koniecznie pojęcie wagi gabarytowej i zobacz, dlaczego firmy kurierskie używają tego terminu i sposobu wyceny danej paczki.
Obliczenie wagi gabarytowej
Przyjęło się, że firmy kurierskie liczą cenę przewozu paczki jedynie na podstawie jej wagi. To jednak duże uproszczenie, gdyż bardzo często do wyliczeń używa się także przelicznika gabarytowego. Zasada działania jest stosunkowo prosta. Firma przyjmująca zamówienie oblicza objętość przesyłki, mnożąc wymiary długości, szerokości oraz wysokości całej paczki. Po otrzymaniu wyniku w metrach sześciennych, dzieli otrzymaną wartość przez swój przelicznik. Każdy przewoźnik używa do obliczeń zupełnie innego przelicznika i na tej podstawie wylicza hipotetyczną wagę przesyłki.
Oznacza to, iż wiele dużych, ale lekkich paczek, będzie droższych niż jej mniejsze, cięższe odpowiedniki. Przewoźnicy będą bowiem brali pod uwagę przy wycenie wyższą wartość, zatem wagę rzeczywistą lub wagę gabarytową. Zależnie od tego, który wynik będzie wyższy - to ten będzie widniał jako główny determinant ceny. Dla przykładu, firma DHL przyjmuje, że 1 metr sześcienny przesyłki waży równe 250 kilogramów. Gdy Twoja przesyłka zamknie się w wyniku 1 metra sześciennego, a będzie ważyła 35 kilogramów to kwota do zapłaty będzie przez tego przewoźnika wyliczona na podstawie wagi sugerowanej 250 kilogramów. Gdy zaś sytuacja będzie odwrotna i w 1 metrze sześciennym pomieścisz 450 kilogramów przesyłki, to wówczas ta ilość zostanie użyta do obliczenia wysokości opłaty za przesyłkę.
Czy waga gabarytowa jest potrzebna?
Waga gabarytowa jest niezbędnym zabezpieczeniem dla firm kurierskich, jest bowiem jedyną możliwością ochrony przed ogromnymi paczkami o bardzo niskiej wadze. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której klient wysyła bardzo lekką, lecz bardzo dużą rzecz, która zajmuje znaczną część miejsca w samochodzie. Jednak za przesyłkę zapłaci cenę identyczną z przesyłkami o tej samej wadze, lecz zdecydowanie mniejszych wymiarach. Szybko mogłoby się okazać, że samochód pomieści jedynie kilka ogromnych paczek z bardzo lekką zawartością. Działy logistyczne z pewnością do przesyłek używałyby największych pudeł ochronnych, nawet w przypadku niewielkich przedmiotów. Chaos i brak miejsca w samochodzie szybko odbiłby się w negatywny sposób na terminowości oraz problemach logistycznych każdego przewoźnika.
Okazuje się zatem, że waga gabarytowa jest pojęciem, które warto znać. Przyda się w trakcie wysyłki bardzo lekkich, a dużych rzeczy, takich jak kołdry, materiał budowlany w postaci styropianu lub inne przedmioty, których waga jest niewspółmiernie mała w stosunku do dużych rozmiarów. Firmy kurierskie, stosując niniejszy przelicznik, zabezpieczają się przed zalewem dużych, a lekkich paczek, wysyłanych w tej samej cenie.