Alkohol

Alkohol

Wysyłka alkoholu jako towaru akcyzowego nie jest możliwa.

Alkohol

Ogólnie przyjmuje się, że alkohol to towar, którego nie powinno się wysyłać za pośrednictwem firm kurierskich. Podobnie jak wyroby tytoniowe jest on objęty podatkiem akcyzowym ściśle kontrolowanym przez władze. Jego sprzedaż codziennie przyczynia się do znacznych wpływów do budżetu i zapewnia zasilenie kasy państwowej. Ze względu na wysoką cenę wyroby alkoholowe są często podrabiany i nielegalnie przemycane, przez co stanowią towar niebezpieczny dla przewoźnika. Jego wykrycie może skutkować ogromnymi karami nie tylko dla nadawcy, ale także dla firmy spedycyjnej, która świadczy usługę transportu.

Przewóz alkoholu

Większość firm kurierskich zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia przesyłki zawierającej wyroby alkoholowe. Jest to towar ryzykowny, który może pochodzić z przemytu bądź być wytwarzany w nielegalny sposób bez opłacenia podatku akcyzowego przez podmiot produkcyjny. Z tego względu jest to ładunek, który w chwili wykrycia przez organ państwowy może stanowić duży problem dla przewożącej go firmy kurierskiej. W chwili zaistnienia podejrzenia, że w danej paczce znajduje się nielegalny alkohol, władze zgłaszają się do firmy kurierskiej z informacją o wszczęciu postępowania. Wówczas firma jest zmuszona wstrzymać swoją działalność na czas trwania śledztwa. Inne paczki, w tym również te wysłane przez innych nadawców, zostają gruntownie przeszukane. Ich prawowici właściciele oraz przyszli odbiorcy otrzymują przesyłki ze znacznym opóźnieniem, a firma spedycyjna generuje duże straty. Utrata płynności finansowej może stanowić drogę do bankructwa przewoźnika.

Alkohole i towary nielegalne

Alkohol to produkt silnie uzależniający, a przy tym stosunkowo drogi. W związku z tym jest często podrabiany i przemycany. Firmy kurierskie nie sprawdzają prawidłowości podanych przy zamówieniu danych, zatem nadawca może użyć fałszywego imienia i nazwiska i wysłać przesyłkę niejako anonimowo. Wówczas rzeczywisty zleceniodawca staje się niewykrywalny, a nielegalne wyroby alkoholowe mogą być rozprowadzane w obrębie kraju, a nawet transportowane za granicę. Alkohol przewożony w szklanych butelkach stanowi przesyłkę, której uszkodzenie może spowodować straty dla firmy kurierskiej, a także doprowadzić do uszkodzenia innych paczek. Płynna zawartość z łatwością przeniknie do innych przesyłek, niszcząc ich zawartość. Stłuczona butelka z alkoholem może wygenerować w firmie kurierskiej potężne straty, które – jako strona umowy – musiałaby pokryć z własnej kieszeni. Ze względu na zakaz przesyłki tego rodzaju towarów firma kurierska nie odpowiada za uszkodzenia przesyłki z alkoholem i ich konsekwencje, ale obarcza nimi zleceniodawcę, który złamał regulamin przewoźnika. To ogromne koszty mogące sięgać dziesiątek tysięcy złotych. Warto zatem świadczyć podczas wysyłki prawdę i informować kuriera o realnej zawartości paczki.

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę