Awizo

Awizo

Jest to informacja dla adresata przesyłki o próbie doręczenia paczki.

Awizo

W przypadku doręczeń przesyłek, szczególnie do osób prywatnych, często zdarza się, że kurier nie zastanie odbiorcy pod wskazanym adresem. Powoduje to nieudaną próbę doręczenia i najczęściej pozostawienie awiza, które jest zmorą dla wszystkich odbiorców. Czym zatem jest awizo oraz jakie informacje się na nim znajdują? Nasz słowniczek pojęć rozwieje wszelkie wątpliwości w tym temacie i pozwoli na uzyskanie informacji co zrobić w przypadku otrzymania awizo.

Kurier nie zastał odbiorcy

Najczęściej kurier kontaktuje się z adresatem wcześniej, by móc poinformować go o godzinie doręczenia przesyłki lub zapytać, czy w tej chwili zastanie kogoś pod wskazanym adresem. Nie jest to jednak obowiązkiem kuriera, dlatego niektórzy przewoźnicy, podejmując pierwszą próbę doręczenia nie kontaktują się wcześniej z odbiorcą. Nie trzeba się od razu przejmować tą sytuacją, gdyż w skrzynce z pewnością czeka na nas awizo z datą oraz godziną odwiedzin kuriera doręczającego. Zależnie od firmy kurierskiej i jej regulaminu, otrzymamy również informację o kolejnej próbie doręczenia przesyłki, bądź z adresem miejsca, w którym możemy odebrać ją osobiście. Zazwyczaj są to punkty odbioru zlokalizowane najbliżej miejsca podanego w adresie.

Paczka - po dwóch próbach doręczenia - czeka w punkcie odbioru zazwyczaj kilka dni (zwykle od 3-10). Wszystko uzależnione jest od regulaminu danej firmy kurierskiej, z którym warto się zapoznać podczas składania zamówienia na usługę kurierską. Po tym okresie zwracana jest do nadawcy, gdzie oczekuje na uiszczenie ponownej płatności za przesyłkę zwrotną. W firmowym lub innym, autoryzowanym punkcie, paczkę można odebrać osobiście lub udzielić pełnomocnictwa osobie, która zjawi się po naszą przesyłkę. Niezależnie zatem od tego, czy paczka zostanie dostarczona przez kuriera przy pierwszej lub drugiej próbie, czy też odbierzesz ją osobiście - zawsze trafi w Twoje ręce, gdyż nasi partnerzy to zaufani przewoźnicy, znani na całym świecie z wysokiej jakości świadczonych usług oraz ich wieloletniego doświadczenia.

Brak awizo i brak paczki

Awizo zazwyczaj pozostawione jest w skrzynce pocztowej lub w innym bezpiecznym miejscu. Może zdarzyć się jednak, że awizo zaginie. Ktoś wyciągnie je ze skrzynki na listy albo zostanie zniszczone przez warunki atmosferyczne. By zapobiec takiej sytuacji, warto na bieżąco śledzić numer identyfikacyjny paczki na stronie epaka.pl, informujący gdzie, w danym momencie, się ona znajduje. W panelu trackingu każdej paczki, w przypadku nieudanej próby doręczenia, będzie widniała również informacja o jej awizacji. Mając informację kiedy dokładnie paczka została nadana można przewidzieć, kiedy powinna zostać dostarczona. Transport przesyłki za pośrednictwem firm kurierskich trwa zazwyczaj od 1 do 2 dni roboczych. Możesz jednak zmienić datę lub godzinę doręczenia po uprzednim skontaktowaniu się z biurem obsługi wyznaczonej firmy kurierskiej. Warto skorzystać z takich rozwiązań, by otrzymać przesyłkę w odpowiadającym nam terminie.

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę