Zestawienie Zbiorcze Nadań(ZZN)

Zestawienie Zbiorcze Nadań(ZZN)

Dokument stanowiący dowód przekazania Przesyłki/Przesyłek Kurierowi w celu zrealizowania Usługi przewozu. Aby dokument był ważny musi posiadać podpis kuriera.

Zestawienie Zbiorcze Nadań(ZZN)

W dzisiejszych czasach cenimy każdą wolną chwilę, dlatego chętnie korzystamy z usług gwarantujących ekspresową i profesjonalną obsługę. Dotyczy to w szczególności nadawania i odbierania paczek. Na naszej platformie wysyłkowej epaka.pl znajdziesz szeroką ofertę usług kurierskich różnych przewoźników. Każda z nich będzie doskonałym wyborem, który zapewni ekspresowe dostarczenie przesyłki. Aby jeszcze bardziej usprawnić proces nadawania i doręczania paczek, poszczególni przewoźnicy stworzyli możliwość przygotowania Zestawienia Zbiorczego Nadań, w skrócie ZZN. Jest to niezwykle pomocne rozwiązanie, ułatwiające realizację każdego zamówienia. Zajrzyj do naszego słowniczka pojęć i już dziś dowiedz się, czym jest takie zestawienie i w jakich przypadkach warto z niego skorzystać.

Czym jest Zestawienie Zbiorcze Nadań?

Zestawienie Zbiorcze Nadań, w skrócie ZZN, jest dokumentem stanowiącym dowód przekazania przesyłek kurierowi przez zleceniodawcę. W dniu odbioru paczek przez przewoźnika tworzony jest wykaz wszystkich przesyłek przekazywany następnie do podpisu dostawcy. Dokument ten pozwala zaoszczędzić czas, który wcześniej musiał być poświęcony na przygotowywanie protokołów odbiorczych pojedynczych paczek. Dzięki opisywanemu zestawieniu zmniejsza się ilość niezbędnych formalności, których trzeba dopełnić, a odbiór paczek przez kuriera staje się szybszy i wygodniejszy dla nadawcy. Co więcej, ZZN gwarantuje zachowanie porządku w dokumentach firmowych, gdyż na dany dzień wysyłki przypada jeden dokument zestawiający wszystkie nadane paczki.

Kto powinien korzystać ze Zbiorczego Zestawienia Nadań?

Zestawienie Zbiorcze Nadań jest bardzo przydatnym rozwiązaniem w przypadku dużej liczby paczek wysyłanych każdego miesiąca. Dzięki niemu dysponujemy tylko jednym dokumentem sumującym wszystkie wysyłki z danego dnia, co pozwala zachować porządek i przejrzystość dokumentacji firmowej. Taka opcja doskonale sprawdzi się przede wszystkim w sklepach internetowych, które codziennie nadają dziesiątki lub nawet setki przesyłek. Każda firma kurierska używa własnego nazewnictwa Zestawień Zbiorczych Nadań. W DPD jest to Protokół Przekazania Towaru (paczki wysyłane na terenie kraju) lub Zbiorczy Międzynarodowy List Spedycyjny (w przypadku przesyłek zagranicznych), w InPost Kurier Protokół Nadań Przesyłek, w FedEX Dokument Wydania Paczek, z kolei (obowiązujący tylko na przesyłki krajowe) w DHL – Protokół Wydania Paczek.

Niezależnie jednak od nazewnictwa wszystkie te dokumenty są w gruncie rzeczy tym samym i są stosowane w przypadku większej liczby zamówień składanych jednego dnia. Pamiętaj jednak, że dowód w postaci Zestawienia Zbiorczego Nadań jest ważny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy kurier odręcznie podpisze go w dniu odbioru.

Pobierz aplikacje mobilną epaka.pl

epaka.pl umożliwia swoim klientom jeszcze szybsze zamówienie kuriera i nadanie paczki z dowolnego miejsca. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób wyślesz swoją przesyłkę i maksymalnie zaoszczędzisz swój czas.

Prosty formularz nadawania

Łatwy wgląd do historii przesyłek

Przejrzysta porównywarka ofert najpopularniejszych firm kurierskich

Szybki dostęp do ustawień konta użytkownika

Bieżące śledzenie przesyłek

Bądź na bieżąco. Zapisz się do Naszego Newslettera.
Wypełnij to pole
Zaznacz zgodę